Komplex Malmö Live s koncertnou sieňou a hotelom s kongresovým centrom vyhlásili minulý týždeň za švédsku budovu roka, zároveň ho ocenili ako Najlepšiu fasádu roka. Predtým ho Rada pre výškové budovy a mestské prostredie vybrala medzi finalistov ceny Najlepšia európska výšková budova.
Dánski architekti zo Schmidt Hammer Lassen Architects včlenili komplex do zástavby centra v južnej časti umelého Univerzitného ostrova. Keďže by veľkým objemom nezapadal, rozdelili ho na niekoľko hranolov (pozrite si video), ktoré odklonili od ich osí a orientovali k okolitým dominantám.
Rôzne veľké objekty, z ktorých najväčší 87-metrový je jednou z hotelových veží, pôsobia akoby boli samostatné. Po vstupe je zrejmé, že tvoria celok. Na veže naráža jej už ustálený populárny názov Malmhattan.
Časti členitej budovy, ktoré sa stýkajú v rôznych uhloch ako kryštáliky cukru a prekrývajú sa v pôdoryse, zjednocujú terakotové fasády. Slovami člena vedenia ateliéru Kristiana Larsa Ahlmarka budova pôsobí ako „jedna architektonická socha“.
Fasády farebne odlíšených častí komplexu nadväzujú na tóny tehlových domov hanzového Malmö. Koncertnú sieň odlíšili červenou v gaštanovom odtieni, rovnako vysoký päťposchodový blok kongresového centra žltohnedými tónmi, blok s recepciou a štyrmi reštauráciami zvýraznili podobne ako ďalšie časti hotela bielou.
Pre progresívnu odvetrávanú fasádu so systémom rainscreen skúšali architekti rôzne farebné kombinácie atypických nemeckých terakotových dlaždíc s priesvitným glazovaním a klasickým formátom 875 x 140 milimetrov. Detaily dlaždíc spresňovali na modeloch jedna k jednej.
Vďaka profilu dlaždíc pripomínajúcemu dve šikmé, vedľa seba postavené strechy fasáda ožíva premenlivým efektom svetla a tieňa a farebnými nuansami podľa ročného obdobia a momentálnych svetelných podmienok. Napríklad biela na hoteli sa v jasných jarných dňoch bude javiť ako zelenkavá, druhé farby za dlhých letných večerov budú ružovieť.
Rozdielnou vzdialenosťou okien chceli architekti podľa vlastného vyjadrenia evokovať partitúru. Zdôraznili tým centrálnu časť objektu, ktorou je Veľká sála.
Stúpa sa do nej širokým schodiskom z veľkorysej, dvadsať metrov vysokej časti haly. Koncertnú sieň pre 1 600 poslucháčov, inšpirovanú Zlatou sálou viedenského Musikvereinu, vytvorili s ambíciou stať sa škandinávskou špičkou.
Funkčné celky komplexu usporiadali architekti ako mestečko podľa vzoru stredovekých krivolakých uličiek s početnými nárožiami a zákutiami. Pocit prítomnosti v exteriéri aj po vstupe do haly navodzujú analogické obklady stien, aké sú na fasáde, aj pokračovanie dlažby na námestí zo severnej strany.
Priamo z haly sa dá vojsť nielen do konferenčného centra, ale aj do päťhviezdičkového hotela Clarion, ktorý má samostatný východný vchod. Okrem hlavného vstupu s klasickým motívom lodžie sa vchádza do haly na viacerých miestach na protiľahlej južnej strane z novej promenády s dreveným chodníkom pri kanále Severného prístavu, ktorú vybudovali zároveň s komplexom.
Hala teda slúži aj ako pasáž. Návštevníci si v nej môžu posedieť a užiť výhľad na zámockú záhradu.
Malmö Live sa uchádza o certifikát LEED s najvyšším hodnotením Platinum. Geotermálny systém kúrenia a chladenia využíva, ako uviedol projektový riaditeľ Staffan Andersson, až 75 vrtov vo vápencovom podloží hlbokých do 280 metrov.
Energeticky využíva biomasu z potravinového odpadu a pripojili ho na bioplynovú stanicu. Na zelených strechách s malým biotopom s hniezdiskom sokola myšiaka inštalovali fotovoltické panely a veterné turbíny.