Peší Most v prírode (Pol-e-Tabiat) v Teheráne nedávno získal cenu A+ verejnosti servera The Architizer. Navrhla ho ako svoj prvý projekt 26-ročná Leila Araghianová, dnes vedúca architektka Diba Tensile Architecture.
Premostenie diaľnice Modares spája parky na okraji štvrte Abbas Abad v severnom Teheráne: Taleghaniho park na východnej s Ab-o-Ataš (Voda a oheň) na západnej strane. Asymetrická trojúrovňová konštrukcia má v dolnej časti kaviareň, stredom prechádzajú chodci, bežci, cyklisti, podľa Serveru Iran Review aj povozy.
Na vrcholku – oddychovej zóne – obdivujú panorámu Alburzu, legendárnych veľhôr z perzskej mytológie (pozrite si video). Prístupové chodníky z parkov, najmä hustým porastom Vody a ohňa, navrhla projektantka šetrne k stromom.
Zbiehajú sa tu do širokej, až 55-metrovej vstupnej časti. Výzdobou rabato pôsobí ako námestie. Kľukaté, zvažujúce sa a zas stúpajúce chodníky mosta vydláždili stopercentne recyklovaným drevom.
Most s lavičkami a zeleňou, predĺženie parkov slúži na trávenie voľného času, stretnutie s priateľmi, čím nadväzuje na historické kamenné mosty s čajovňami ako Khájú (1650) a Si-o-Seh (Most 33 oblúkov, 297 m, 1602) cez rieku Zájande v Isfaháne.
Most v prírode podopierajú tri rozširujúce sa stĺpy v tvare korún s najdlhším rozpätím 93 metrov. Nad stĺpmi sa most zvyšuje o vyhliadkovú plošinu, nosníky s chodníkmi sa postupne rozširujú zo šiestich až na priestor široký trinásť metrov, ktorý býva aj dejiskom rôznych podujatí.
Montáž dvetisíc ton vážiacich 3 680 profilov z oceľových rúr zhotovených rezačkami CNC uskutočnili stavbári na mieste za premávky na diaľnici, ktorú chránili dočasnými tunelmi. Zvažovali aj možnosť dielce vopred spojiť a dopraviť na stavbu v piatich častiach.
Na konštrukčnom riešení sa podieľala renomovaná talianska konštrukčná firma Massimo Maffies z podhorského alpského mestečka Solagna, známa spoluprácou na Centre Pompidou – Metz.
Pred dokončením mosta bývali niektoré miesta Taleghaniho parku takmer ľudoprázdne, na rozdiel od hojne navštevovaného parku Voda a oheň. Most návštevnosť vyrovnal.
Poctili ho názvom Tretí symbol Teheránu popri pomníku Bordž-e Ázádí (Veža Sloboda, 45 m, 1971) a telekomunikačnej veži Borj-e Milad (435 m, 2008).
Analogickým oddychovým peším mostom je mierne dlhšia a vyššia Hendersonova vlna medzi vrchmi v Singapure (2008, 274 : 270 m, max. výška 36 : 34 m) od RSP Architects Planners & Engineers a londýnskeho IJP Corporation.
Je jednou z ôsmich atrakcií na Južnom hrebeni, cestách medzi tromi parkmi. Pomenovali ho podľa siedmich priestranných vlnovkových alkovní z oceľových rebier s obkladom z odolného dreva balau a chodníky efektne podsvietili LED podobne ako na teheránskom moste (pozrite si video).