Nedávno otvorili druhú budovu v komplexe Feltrinelli Porta Volta s jeden a pol hektárovým verejným parkom v centre Milána. Tvar prieluky oddeľujúcej budovy akoby kopíroval šikmú hranicu medzi štvrťami Porta Garibaldi a Porta Volta, ktorá o niečo ďalej prebieha komplexom.
Východne od prieluky stojí Pallazo Feltrinelli, sprístupnený v polovici minulého decembra. Tvorí tretinu komplexu.
Zvyšok zaberá Microsoft House, ktorý siaha k neoklasicistickej mestskej bráne Porta Volta v bývalých Španielskych hradbách. Výstavbou komplexu sa mesto zbavilo zanedbaných končín, ktoré po bombardovaní v auguste 1943 neobnovili (pozrite si video).
Feltrinelli Porta Volta je prvé talianske dielo Studia Herzog & de Meuron, ktoré je v ratingu architektonických firiem časopisu BauNetz suverénnym svetovým lídrom, a to nepretržite od mája 2014.
Stavbu z prefabrikovaného betónu opísal Jacques Herzog ako „nahý skelet s jednoduchým, až banálnym opakovaním prvkov“ (pozrite si video). Fasáda s kontinuálnymi pásmi vyše tisícdvesto veľkých okien plynulo prechádza do šikmej strechy.
Osadili ju vyše desať a pol tisícom štvorcových metrov skla. Interiér pod strešnou časťou a západnou fasádou chráni pred slnečným žiarením systém stovky vnútorných clon z tkaniny (pozrite si video).
Inteligentné budovy plné technologických vymožeností, ktorých ekologickú vyspelosť potvrdzuje certifikácia LEED Gold, evokujú historickú architektúru. Mienkotvorný milánsky denník Corriere della Sera ich nazval „sklená pyramída“, Neue Zürcher Zeitung „sklený chrám“.
„Laicizovaná katedrála“ – Jacques Herzog akoby poopravil charakteristiky švajčiarskeho denníka. Dodal, že budovy, ktoré majú „gotický ráz“, pokračujú v tradícii milánskej moderny.
K extrémnej štíhlosti trinásť metrov pri dĺžke 188 metrov inšpirovali architektov rudimentárne a zároveň kolosálne milánske budovy ako renesančný Veľký dom (Ospedale Maggiore). Zaujala ich aj typická predĺžená lombardská farma cascina a cez ňu Monte Amiata (1972), významná budova v milánskej štvrti Gallaratese od Alda Rossiho a Carla Aymonina.
Pallazo Feltrinelli (pozrite si video) je ústredím a výskumným centrom nadácie Giangiacomo Feltrinelli Editore, veľkého vydavateľstva s ročným obratom 345 miliónov eur. V dvoch podzemných podlažiach zhromažďuje jeden z najväčších európskych politologických archívov s 1,5 milióna listín, 250-tisíc knihami, 20-tisíc fotografiami, 17 500 periodikami, 14-tisíc plagátmi.
Interiér sídla Microsoft Italia (pozrite si video) navrhol taliansky špecialista na dizajn administratívnych budov DEGW ako open space a v duchu Nového sveta práce (New World of Work), koncepcie tejto americkej spoločnosti z Redmondu. V nadväzujúcich priestoroch nemajú zamestnanci vyhradené pracovné stoly, zdržiavajú sa tam, kde práve potrebujú.
Na sústredenú prácu slúžia Inteligentné plošiny, ešte väčšie súkromie na projekt nájdu v Ateliéroch, Kreatívne záhrady spríjemnené zeleňou sú určené na pracovné diskusie. Polovicu zo šiestich podlaží rezervovali pre verejnosť, klientov a školy, pre ktoré zriadili digitálne triedy.
V showroome na prízemí otvorenom celý týždeň sa možno oboznámiť s technológiami spoločnosti, ale aj zahrať si na konzole Xbox. V Microsoft House očakávajú tento rok dvestotisíc návštevníkov.
Najväčším priestorom Technologického centra na prvom poschodí je viacúčelová sála pre osemdesiat osôb, v ktorej inštalovali Surface Hub s veľkoplošnou obrazovkou. Strešnú časť v trojitej výške zaberá Loft, multifunkčný dom v dome s plochou päťsto štvorcových metrov.
Microsoft si prenajal budovu na sedem rokov. Presťahoval sa do nej z komplexu postavenom v roku 2011 pri Linate, bližšom z dvoch milánskych medzinárodných letísk.