Nedávno dokončená veža Torre Reforma, finalista Najlepšej budovy Ameriky, výročného ocenenia Rady pre výškové budovy a mestské obydlia (CTBUH), je s výškou 245 metrov jednotkou mexického hlavného mesta.
Domáci ateliér L. Benjamin Romano Arquitectos (LBR&A) ju v spolupráci so svetoznámou newyorskou konštrukčnou firmou Arup stvárnil dôsledne asymetrickú, extrémne štíhlu a v hornej časti zrezanú. Týmto tvarom, ktorý sa navyše jemne rozširuje nahor, dosiahli, že susedné stavby zatieňuje denne najviac dvadsaťpäť minút.
Sklenou južnou fasádou zovretou betónovými fasádami v tvare klinu sa obracia na juh k parku Chapultepec (pozrite si video) s výhľadom na zámok, bývalé sídlo cisára Maximiliána I. Patrí k nej ružový neogotický palác.
Španielski špecialisti palác v roku 2010 najprv za dvanásť hodín presunuli o osemnásť metrov na sever, kým vybudovali základy mrakodrapu. Po návrate naspäť ho zrekonštruovali, voľný priestor medzi ním a Torre Reforma zastrešili – slúži ako vstupná hala.
Koncepcia bezstĺpového interiéru si vyžadovala vystuženie fasády a vnútornej nosnej steny. Arup vyvinula systém založený na vopred predpätých šikmých, pyramidálne usporiadaných zavesených nosníkov s dlhým rozpätím.
Pôdorys Torre Reforma zvyčajne označuje ako trojuholníkový, v duchu nepravidelného módu je však štvorhranom. Ku klinovitým stranám sa pripájajú dve v tupom uhle. Miesto jadra v tradičnej centrálnej polohe, ktoré by limitovalo dispozíciu, ho umiestili v špičke klinu. Jeho steny odlievali v pásoch širokých okolo sedemdesiat centimetrov (pozrite si video).
Na protiľahlých presklenených fasádach vyniká Sky Lobby na dvadsiatom druhom podlaží. Patria k nemu dve triangulárne terasy, ktoré ohraničujú auditórium pre stopäťdesiat osôb, ponúkajúce panoramatický výhľad.
Veža v aktívnej seizmickej zóne odolá zemetraseniu so silou deväť stupňov Richterovej stupnice, výrazne nad katastrofálnym zemetrasením, ktoré postihlo Ciudad de México 19. septembra 1985. Zaisťujú to najmä štyri antiseizmické dilatačné štrbiny (analogické ako vo videu) a systém sporadických medzier – „zlomov“ v betónových „klinových“ fasádach, ktoré umožňujú kontrolované pohyby a deformácie.
Pri zemetrasení a pri požiari chráni ľudí v budove unikátny evakuačný systém. Výťahy v núdzovom režime ich dopravia do únikovej zóny v úzkom, voľne stojacom objekte vo výške 32. poschodia, medzi jadrom a parkovacím domom, ktorá je komfortne vybavená aj pre prípadný pobyt až do troch hodín.
Projektanti akcentovali ekológiu. Vďaka systémom úspory vody, napríklad šiestim zariadeniam na úpravu sivej a zrážkovej vody so zbernými nádržami v spodnej časti suterénu, ušetria ročne vyše sedem miliónov litrov vody.
V budove kombinovali automatické a pasívne ventilačné systémy. Aj sám jej tvar, ktorý popri prirodzenej ventilácii optimalizuje využívanie prirodzeného svetla, povedie spolu s nimi k značnej úspore energie.
Prispejú k nej solárne panely na šikmej streche s plochou vyše dvetisíc štvorcových metrov, veterné turbíny a zasklenie štvorvrstvovými inteligentnými kryštálmi prepúšťajúcimi svetlo, ale zadržiavajúcimi teplo slnečných lúčov. Úsporu energie odhadujú na dvadsaťpäť percent.
Osem vnútorných záhrad s odrastenými stromami pripomína átriá. Otvárajú sa do nich jednopriestorové kancelárie, z ktorých sa cez záhrady prechádza k výťahom.
Spolu so zelenými strechami vybudovanými na historickom objekte a s robotickým parkovacím domom pomáhajú znižovať emisie CO2. Technologické systémy Torre Reforma ocenili predbežnou certifikáciou LEED v kategórii platinum.
Torre Reforma na hlavnej triede Paseo de la Reforma je najnovším z troch mrakodrapov na križovatke s pomníkom Pilier svetla – popri Torre Mayor (2003, 225 m) a Torre Bancomer (2016, 235 m).