Slávny horolezec Reinhold Messner si splnil ďalší životný cieľ. Dnes 70-ročný rodák z Južného Tirolska kedysi ako prvý človek zdolal všetkých 14 osemtisícových štítov na svete a ako prvý vyliezol na vrchol Mount Everestu bez použitia kyslíkových prístrojov.
Koncom júla tohto roku skompletizoval sieť šiestich horských múzeí v rodnom kraji nazvaných Messner Mountain Museum. Projekt sám nazval pätnástou osemtisícovkou. Múzeá sa nachádzajú v unikátnych priestoroch hradov, zámkov alebo hôr v okolí Bolzana neďaleko hraníc Talianska s Rakúskom.
Posledné múzeum leží na vrchole hory Kronplatz (Corones) v nadmorskej výške 2 275 metrov v jednom z najobľúbenejších tirolských lyžiarskych stredísk. Ponúka výhľady na Zillertal, Ortler a Dolomity.
Je výsledkom spolupráce troch veličín – R. Messnera ako zdroj histórie tradičného horolezectva, lyžiarskeho strediska Skirama Kronplatz a hviezdnej britskej architektky Zahy Hadid.
„ Zvláštnosťou tohto múzea je kombinácia miesta, výhľadu a architektúry,“ povedal pri otvorení R. Messner. Jeho témou je tradičné horolezectvo. Dopĺňa témy ostatných múzeí – mágiu hôr, horských ľudí, konfrontáciu človeka a hôr, ľadového sveta a dobytia Dolomitov.
„ Zámerom je, že návštevníci môžu zostúpiť dovnútra hory, preskúmať jej zákutia a jaskyne a potom sa vynoria na opačnej strane na terase, ktorá visí nad údolím a ponúka veľkolepé panoramatické výhľady,“ opisuje Zaha Hadid.
Múzeum je z veľkej časti zapustené do terénu. Vyžiadalo si to vyhĺbenie štyritisíc štvorcových metrov zeminy. Všetky viditeľné časti stavby ako vstup, terasa, panoramatické okná, steny a stropy sú z betónových blokov zložených na mieste do kovových konštrukcií.
Svetlý povrch na mieste vyrobeného vystuženého betónu má pripomínať dolomit. Steny majú hrúbku 40 až 50 centimetrov, strecha až 70 centimetrov. Vyrobených bolo štyristo blokov, oblúkové diely metódou striekania vrstiev do formy vyrobenej CNC frézou podľa architektonického modelu.
Vďaka tejto koncepcii si budova udržiava po celý rok konštantnú teplotu a je energeticky efektívna. Na najvyššom podlaží sú vstupné priestory s pokladňami, obchodom a šatňou. Odtiaľ vedú schodiská ako vodopády postupne dole na tri výstavné podlažia. Na spodnom podlaží prechádzajú návštevníci okolo panoramatických okien a dostanú sa na terasu s rozlohou 40 štvorcových metrov. Je tu aj kinosála s dvadsiatimi sedadlami.
„ Ako rozprávač o tradičnom horolezectve nemám v úmysle súdiť alebo dramatizovať, chcem iba sústrediť ľudské skúsenosti so svetom 250-ročného zápasu medzi človekom a horami, ktorý je mojim svetom,“ vysvetľuje filozofiu múzeí R. Messner.