Projekt the LOOP získal v medzinárodnej študentskej súťaži ISOVER Multi-Comfort House Students Contest 2015 prvé miesto v národnom kole v Bratislave a špeciálnu cenu poroty v medzinárodnom kole v kazašskej Astane.
Súťaž už 11 rokov rieši celosvetový problém - množstvo produkcie emisií CO2. Stavebný sektor je v celosvetovom meradle zodpovedný za 40 percent celkovej spotreby energie a produkcie emisií CO2, preto sa firma Isover rozhodla každoročne organizovať študentskú architektonickú súťaž, ktorá sa zameriava na tento ekologický problém.
Študenti mali pripraviť víziu obytnej zóny v pasívnom štandarde pre hlavné mesto Kazachstanu. Hlavnú cenu získal spomedzi 51 študentov z 20 krajín domáci kazašský tím. Celkovo sa do súťaže zapojilo 1 300 študentov z 90 univerzít.
Tento rok bol špeciálny miestom, kde sme mali objekt navrhovať. Astana sa nachádza v extrémne chladnom klimatickom pásme. Z tohto dôvodu sa kľúčovou témou stalo zachytenie a uchovanie slnečnej a veternej energie.
Myšlienka môjho projektu bola veľmi jednoduchá. Ak nám je zima, oblečieme sa. Ak navrhujeme budovu do klimatického pásma, kde je zima, tak ju treba jednoducho obliecť.
Okolo celej budovy je preto nafuknutá akási „bublina”, ktorá zmierňuje dosah extrémneho počasia na bývajúcich.
Medzi touto bublinou a vnútornými obytnými priestormi vznikli veľmi zaujímavé miesta, kde nie ste vonku ani dnu.
V týchto priestoroch sa nachádzajú privátne ale aj spoločné záhrady, cyklistická cesta (hlavný komunikačný prostriedok v celej budove) a mnoho spoločných priestorov ako kaviarne, trhy, bazény a iná vybavenosť pre bývajúcich.
Budova vytvára dve átríá, v ktorých sa nachádza kopec a jazero. Tieto átriá slúžia na uchovanie tepla, ktoré sa následne môže distribuovať do budovy. Krátkodobo sa uchováva teplo vo vode, dlhodobo v zemi.
Nešlo mi o vytvorenie budovy na pozemku. Snažil som sa vytvoriť funkčné mesto (miesto) vo vnútri bubliny. Zvonku kompaktné, no vo vnútri plné života, vzťahov a spojení.