Na cenu v kategórii budúce bytové projekty tohtoročného Svetového festivalu architektúry v Singapure, o ktorej rozhodnú o necelé štyri týždne, vybrali až sedemnásť diel, z toho štyri v Londýne. Jedným z nich je 52-poschodová veža One Blackfriars.
Tohto roku vo februári uskutočnili dôležitú úvodnú fázu jej výstavby, ktorú plánujú dokončiť v prvom štvrťroku 2018. Bola ňou betonáž základovej dosky širokej 4,5 metra, ktorá stojí na tridsiatichôsmich pilótach zarazených do hĺbky osemnástich metrov.
Podľa investora ide o najväčšie nepretržite liate betónové teleso realizované v Spojenom kráľovstve. Vyžiadalo si okolo štyristo fúr – 3 200 metrov kubických betónu, takmer osemnástinu množstva na celú budovu.
Ian Simpson, šéf autora projektu SimpsonHaugh and Partners opísal vežu v interview pre Radu pre výškové budovy a mestské prostredie ako nákladnú, elegantnú, štíhlu, ktorá by sa aj najširším miestom vošla do ikonickej londýnskej Uhorky. Ako uviedol, na projekte pracovali až päť rokov.
Napriek výške 165 metrov nemá One Blackfriars dominovať a „má sa dotýkať zeme len zľahka“. Architekt v jednej z prednášok ukázal, ako sa bude veža podieľať na špecifickej pomyselnej krivke spájajúcej vrcholky výškových budov na južnom brehu Temže (pozrite si video).
Krivka vedie od Shard London Bridge a klesá ku komínu Tate Modern (1952, 99 m). Po zdvihu k One Blackfriars opäť mierne klesne cez Kings Reach Tower (1978, 107 m) a South Bank Studios (1972, 85 m) a napokon stúpne cez Shell Centre (1961, 107 m) a vyhliadkové koleso London Eye (1999, 135 m).
Na lepšiu cirkuláciu vzduchu, čo zredukuje využívanie chladiacich systémov, navrhli dvojitú fasádu so zimnými záhradami medzi zakrivenými vrstvami. Vonkajšiu ozvláštnia vertikálne farebné pásy slnečných clon, ktoré budú smerom nahor blednúť.
V budove dynamického geometrického tvaru (pozrite si ďalšie foto), ktorým si získala prezývku bumerang, sa budú odlišovať všetky pôdorysy aj každý z vyše deväťtisícsto sklených panelov, vonkajšia vrstva s plochou troch futbalových ihrísk si ich vyžiada takmer päťtisícpäťsto.
Analogicky oblé a asymetrické budú dva nízke bloky vedľa veže – trojpodlažný s obchodmi a kúpeľmi na južnej strane, na východnej strane päťpodlažný butikový hotel Amerimar so 163 izbami.
Kanadský holding aktívny v hotelierstve v USA sa už v Londýne etabloval štvorhviezdičkovým St. Ermin's v centre. Okolo 640 štvorcových metroch medzi tromi budovami upravia na verejné priestranstvo so štyrmi vyvýšenými nádržami pri záhonoch vysadených stromami.
One Blackfriars posilňuje londýnsky trend výškových bytových domov, ktorých počet sa po dokončení aktuálnych projektov vyrovná dosiaľ dominujúcim administratívnym vežiam.
Z vyše dvestosedemdesiat bytov v One Blackfriars v cene 1,5 až 37 miliónov eur za triplex je približne štvrtina ultra luxusných. Pred začiatkom výstavby predávali byty aj v Hongkongu a Dubaji.
Na 32. poschodí bude verejne prístupná takzvaná vyhliadková hala s privilégiom pre obyvateľov juhovýchodnej časti SE1 rezervovať si halu na rodinné oslavy za päťdesiat libier na prvú a tridsať na každú ďalšiu hodinu.
Budova vyrastá na mieste supermarketu Sainsbury's na ulici a pri moste, podľa ktorých ju pomenovali. Parcelu s plochou 6 700 štvorcových metrov ohraničujú Stamford Street a nábrežie Bankside.
Ťažkosti pôvodných investorov Beetham Organisation a ruskej finančnej skupiny Mirax viedli k predaju pozemku v roku 2011. Už v ranej fáze projektu v roku 2005, keď sa nazýval Beetham Tower, znížili plánovanú výšku z 225 metrov na terajšiu úroveň.
Zareagovali na obavy z narušenia mestskej panorámy. Organizácia English Heritage a Rada mestskej časti Westminster namietali, že znehodnotí najmä pohľady na lokalitu Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, súbor Parlamentu a Westminsterského opátstva, ale aj na Temžu zo Southwarku.
English Heritage spolu s ďalšou vládnou organizáciou Agentúrou kráľovských parkov sa postavili proti narušeniu chráneného pohľadu juhozápadným smerom na Park St James zo začiatku 17. storočia. Odporcovia veže iniciovali v roku 2008 prieskum názorov verejnosti.
Nasledujúci rok však veža získala od Rady mestskej časti Southwark už druhé stavebné povolenie – prvé jej udelila v roku 2007.
Nový investor rešpektoval jej tvar a v roku 2013 avizoval začiatok výstavby. Zmenil predovšetkým jej náplň – hotel, ktorý sa mal pripojiť k trom zariadeniam dubajského reťazca Jumeirah v Londýne, nahradia luxusné byty, pripojil dva bloky a zredukoval vyhliadkovú plošinu.