Na druhú polovicu tohto rok ohlásili otvorenie najvyššej budovy Kalifornie, Wilshire Grand Center v Los Angeles (LA). S ihlicou, ktorá ju zvyšuje o 53 metrov, meria 335 metrov.
Svoju novú jednotku vítajú v Meste anjelov ako prvú od čias radnice (138 m, 1928) s architektonicky riešeným vrcholok. O podobe mrakodrapov rozhodoval požiarny predpis plochej strechy pre helipady, ktorý v dôsledku pokroku bezpečnostných zariadení nedávno po štyridsiatich rokoch zmiernili.
Obrovskými nákladmi desatiny sumy za celú budovu vybudovali korunku v tvare plachty, ktorá v noci vynikne podsvietením (pozrite si video). Konečne má mesto „neopakovateľný ikonický znak, ktorým sa dá identifikovať na fotografiách a filmoch, akým je Empire State Building pre New York, TransAmerica Building pre San Francisku a Burj Al Arab pre Dubaj,“ skonštatoval seriózny odborný štvrťročnik Welding & Gases Today.
Budova v centre ohrozovanom dvoma tektonickými zlomami je založená tridsať metrov v prachovcovom podloží. Svetové prvenstvo veľkosti základov (pozrite si video), na ktoré použili 1,6 milióna kubických metrov betónu a vyše 3 200 ton armovacej ocele, o rok prevzal Lakhta Center v Petrohrade.
Wilshire Grand Center je kompozitná budova s betónovým jadrom a oceľovými podlahovými doskami. Časopis North American Builders ju nazval „budova v budove“.
Mimoriadne nároky na stabilitu skomplikovalo deväť metrov široké, extréme štíhle betónové jadro, ktoré nie je ani tridsaťšestinou výšky veže. Hornú časť spevňujú oceľové vodorovné priehradové nosníky, priečne vystuženie cez tri podlažia na 28. až 31., 53. až 59. a 70. až 73. poschodí a budovu všeobecne stabilizujú diagonálne, vyše desať metrové tlmiče BRB od jadra k obvodu, kde stoja oceľové stĺpy plnené betónom (pozrite si video).
Na stabilizovanie korunky spotrebovali štyri tisíc ton ocele. „Aj keby sa celá vybrala, odolala by záťaži trojnásobku svojej hnotnosti, a to aj položená nabok,“ približujú jej pevnosť konštruktéri z Brandow & Johnston.
Budova odolá zemetraseniu s magnitúdom 7,4 Richtera v Andreasovom zlome a 6,4 v Zlome Elysian Park, ktoré prebiehajú centrom, dimenzovali ju aj na tisícsedemstoročný vietor. Chráni ju aj pripojenie na vodovod a elektrinu v dvoch navzájom vzdialených lokalitách.
Na najvyššom 73. poschodí otvoria vyhliadkovú plošinu, ktorá neprekoná nedávno otvorenú najvyššiu vyhliadku v meste, OUE Skyspace (297 m) v US Bank Tower (1990). Pod plošinou otvoria na dvoch poschodiach korunky bar a reštauráciu.
Hornú polovicu veže obsadí hotel InterContinental Los Angeles Downtown s 900 lôžkami britskej skupiny IHG, kam patria aj bratislavský hotel Crown Plaza a bratislavský, trnavský a žilinský Holiday Inn. Raritou bude recepcia na 70. poschodí v hotelovej hale, panoramatická sky lobby s výhľadom na Tichý oceán na západe, vrchy San Gabriel na východe a Hollywood Hills na severe. Do haly budú premávať vysokorýchlostné výťahy typu double-decker. Na dolných osemnástich poschodiach bude 63-tisíc štvrorcových metrov kancelárií.
Juhokórejský investor Hanjin Group, majiteľ leteckej spoločnosti Korean Air, si na projekt a realizáciu vyhliadol spoločnosti s vyše storočnou tradíciou. Projektant A.C. Martin Partners postavil už trinástu výškovú budovu v LA, medzi nimi radnicu a šesť vyšších než dvesto metrov. Newyorská firma Turner Construction (1902), dcérska spoločnosť nemeckého Hochtiefu, jedna z najväčších stavebných spoločnosti v USA, budovala najväčšie svetové stavby Burdž Chálifa a Taipei 101.