Zväčšenú a modernizovanú knižnicu v Dunfermline otvárali v máji už po poctách Kráľovského spolku škótskych architektov.
Stojí v päťdesiattisícovom meste, známom ako „Auld Grey Toon“, vo voľnom preklade „staré mesto zo sivého kameňa“, v stredovekej metropole Škótska. Rozprestiera sa na druhej strane zálivu Firth of Tay ako dnešné hlavné mesto Edinburgh.
Pôvodnú časť na nároží starých uličiek tvoria Carnegieho knižnice (1883) a neveľká budova bývalej Škótskej komerčnej banky (okolo 1840). Na západnej strane susedí s iným múzeom v renesančnej budove Abbot House, ktorú rekonštruujú.
Knižnica Andrewa Carnegieho a galéria (DCL&G), čo je jej nový názov, ohraničuje severovýchodnú časť pamiatkovej zóny Dunfermline Heritage Quarter, ktorej jadro tvorí benediktínske opátstvo (1128), kde v kostolnej lodi je pochovaných šesť škótskych kráľov, dve kráľovné a traja princovia. V protiľahlej juhozápadnej časti sa nad roklinou vypína zrúcanina kráľovského paláca.
Kvádrovaným pieskovcom vytvorili Richard Murphy Architects isté spojenie s fasádou starej knižnice. Svetlým odtieňom zároveň výrazne prístavbu odlíšili od jej charakteristického sivého pieskovca z okolitých lomov.
Fasádu dotvorili pásmi dubového dreva, vstup akcentovali cortanovou oceľou, ktorou reagovali na prevažujúce zameranie muzeálnych zbierok na dejiny priemyslu.
Vstup, ktorý vyriešili vedľa bočnej fasády banky, mal podľa ich predstavy viesť veľkým výrazom na priečelí, čo zamietla inštitúcia Historické Škótsko. Rozšírenie knižnice umožnilo úpravy v starých budovách, po vybudovaní študovne na prízemí s výhľadom na opátstvo adaptovali atraktívne priestory študovne na reprezentačnú sálu a prednáškovú sieň.
Múzejná časť zaberá v prístavbe dve poschodia, z dolnej časti sa prechádza do kaviarne s dlhou terasou. Ústredným priestorom prístavby je ulica so sieťou mostov, ktorá spája nové a staré časti.
Vrcholí priechodom do troch siení na dočasné výstavy na poslednom poschodí. Mosty nazvali autori „architektonická promenáda“.
Prihlásili sa ku koncepcii priestoru a pohybu v ňom, ktorú uplatňoval Le Corbusier, inšpirovaný pravdepodobne aténskou Akropolou. Jeho prvkom je aj komponovaný výhľad, oknami rozdielnych formátov zároveň vytvorili vyváženú kompozíciu dlhej západnej fasády.
Akcentom je na nej štvorcové okno pri juhozápadnom okraji v celej výške miestnosti, kam sa vchádza z jednej z výstavných sieni. Silno vysunuté okno orientované na historické pamiatky slúži ako vyhliadková miestnosť.
Novú záhradu opticky spojenú so zeleňou pri múzeu Abbott House a s cintorínom okolo opátstva, rozdelili na dve časti. V prvej s malým historizujúcim krušpánovým labyrintom umiestnili tri okrúhle miesta na sedenie.
Jedno miesto zaberajú sochy na motív básne Tam o' Shantera od škótskeho barda Roberta Burnsa, ktorého dielu venovali sieň v starej budove. Na trávnik v druhej časti záhrady sa schádza širokými stupňami z detskej sekcie.
Knižnica nesie meno amerického oceliarskeho magnáta Andrewa Carnegieho. Hoci je známy vďaka newyorskej Carnegie Hall (1891), ktorú financoval, najviac podporoval knižnice.
Knižnica v rodnom Dunfermline bola prvou z vyše dvetisícpäťsto, ktoré postavil najmä v USA, ale aj v dvanástich ďalších krajinách. Tak ako inde, aj tu zdobí vchod motto z Prvej Mojžišovej knihy: „Let there be light“ (Nech je svetlo).
Filantrop, ktorý na dobročinnosť vynaložil deväť desatín majetku, ním zdôrazňoval význam vzdelávania a poznania. Založil tiež univerzitu v Pittsburghu, dnešnú Carnegie Mellon University (1900).
Generálny dodávateľ stavby, BAM Constructions realizuje aj iné významné škótske kultúrne stavby, ako Riverside Museum v Glasgove. Dokončuje pobočku londýnskej Victoria and Albert Museum v Dundee (2018).