Letný dom Vila Ypsilon vstavali do jedného z mnohých vŕškov s olivovníkovým porastom nad prímorskou dedinou Foinikounta (výslovnosť Finikúda) takmer na konci peloponézskeho cípu.
Grécke média pri hodnotení domu nešetria superlatívmi: server LiFO ho označil za „najlepší príklad súčasnej architektúry v Grécku,“ Vice magazine za „jeden z najkrajších gréckych domov.“
LASSA architects kopírovali betónovou konštrukciou troch asymetrických hyperbol profil vrcholku kopca a tým, že neprevýšil olivovníky, sa dokonale včlenil do krajiny.
Spojené ramená tvoria „grécke i“ – ako toto písmeno nazývajú v niekoľkých jazykoch. Ramenám zodpovedajú tri dvory. Najväčší je obrátený na juh. Po chodníku spevnenom kameňom sa dá vystúpiť na strechu (pozrite si foto). Po vysadení bylín a kríkov sa stane súčasťou záhrady.
Presah strechy poskytuje dvorom tieň. Východný dvor je celý v tieni už od poludnia, a tak tam majitelia obedúvajú. Dom ladili do žiarivej bielej typickej pre región. Vymyká sa len drevený strop v prírodnej farbe v obývacej izbe.
Vstup je cez znížený západný dvor. Schádza sa doň troma stupňami, akýmsi amfiteátrom vonkajšieho kina. „Amfiteáter“ prechádza do zvlnenej stredomorskej lavice. Fasádu pred ňou pokrývajú desiatky ovoidných okienok – francúzsky časopis Architectures Cree v ich súvislosti pripomenul op-art a štrbinové okná kláštora Hozoviotissa na egejskom ostrove Amorgos (pozrite si video).
Pás priezorov pokračuje na dverách, ktoré si tým na prvý pohľad ani nevšimneme. Úzku chodbu k trom spálňam oživujú okienka hrou tieňov.
Z južného dvora, priľahlého k obývacej izbe, a zvlášť z dvanásťmetrového bazéna vidieť horizont Iónskeho mora s trojicou ostrovov Schiza, Sapienza a Agia. Z bazénu splýva s efektom nekonečnej hladiny (infinity pool).
Postavili ho ako umelú pláž, s mierne sa zvažujúcou vnútornou stranou. Tvar z dvoch pretínajúcich sa segmentov kruhu formovali tak ako celú geometriu domu pomocou technológie 3D.
Podľa Théo Sarantoglou Lalis z vedenia ateliéru bude treba budovu podstatne menej vykurovať a menej v nej zapínať klimatizáciu, ako v štandardných budovách.
Kupolovitá, pôdou pokrytá bioklimatická strecha, do istej miery aj spomínané okienka, udržiavajú v interiéri príjemnú teplotu a naprieč domom sa z juhu na východ dá využívať nárazové vetranie.
Budovu navrhli tak, aby v tunajších horúcich letách slnečné lúče vôbec nedopadali na zasúvaciu sklené stenu obývacej izby. V zime však do miestnosti preniknú až päť metrov hlboko.
Takzvaný falošný strop tu eliminuje echo, ktoré by inak vznikalo v najvyššej miestnosti domu. Po vybetónovaní strechy tam jednoducho ponechali drevenú konštrukciu s profilom, ktorý pripomína piesočnú dunu.
Obývacia izba s kuchynským a jedálenským kútom je základom dispozície. Vchádza sa z nej na dva dvory a cez predsieň aj do tretieho. Súkromnú časť so spálňami, odkiaľ cez cyprusy vidieť v diaľke dedinu, oddeľuje od obývačky knižnica.
Francúzsky architekt gréckeho pôvodu Théo Sarantoglou Lalis, ktorý vedie LASSA architects sídliaci v Londýne a Bruseli s manželkou Belgičankou Dorou Sweijdovou, pracoval v Kaplického ateliéri Future System a v Asymptote.