Dobre premyslený pôdorys a prispôsobenie priestoru novej situácií môže veľmi skvalitniť bývanie, ale aj zvýšiť hodnotu nehnuteľnosti. Pri rekonštrukcii starého bytu však treba správne nastaviť všetky kroky tak, aby plynulo na seba nadväzovali. Prvotné predstavy treba na začiatku konzultovať so statikom.
Totiž, nie je možné zasahovať do všetkých múrov v byte, búrať ich alebo posúvať. Neodborné zásahy môžu mať veľmi vážne následky. V ďalšom kroku nie je na škodu prizvať na pomoc interiérového architekta alebo dizajnéra.
Samozrejme, môžete sa pokúsiť aj sami o premenu bytu. Ale nestranný, objektívny pohľad profesionála môže ukázať smer k novým riešeniam, ktoré vás prvotne možno ani nenapadli.
Otázka novej kuchyne
Na pomoc si nás prizvala trojčlenná rodina, ktorá nevedela skĺbiť svoje požiadavky a veľkosť priestoru. Požiadaviek bolo veľa a priestoru málo. Pani domáca si priala veľkú, plnohodnotnú kuchyňu, ideálne spojenú s obývačkou. Tiež jedálenský stôl pre štyri osoby, veľkú sedačku a keď sa podarí, aj raňajkový pult blízko kuchyne.
Pôvodná kuchyňa bola na dobrom mieste, preto sme ju nechali v rovnakej miestnosti. Pri rekonštrukcii je ideálne, keď sa podarí nový priestor navrhnúť tak, aby pôvodné rozvody vody a odpadu boli čo najbližšie tým novým. Ušetríte tým nemalé finančné prostriedky potrebné na presúvanie rozvodov.
Stenu medzi kuchyňou a novou obývačkou sme otvorili na maximálne veľký otvor, aký dovolil statik. Vznikol tak akurátny priestor na umiestnenie televízora z jednej a raňajkového stola z druhej strany otvoru.
Kuchyňa je navrhnutá tak, že rešpektuje pravidlá pracovného trojuholníka, čím spĺňa všetky požiadavky na pohodlné varenie. Farebne je zladená s ostatným priestorom v nadčasových sivých tónoch.
Celý priestor „preteplila“ pálená lícová tehla na zásteny kuchyne. Pálená lícová tehla je aj na stene za jedálenským stolom. Stôl síce nie je veľmi veľký, ale pohodlne sa pri ňom najedia štyria ľudia.
Komoda predeľuje priestor
Nakoľko úložného priestoru nikdy nie je dosť, okolo stola sú skrinky, ktoré môžu slúžiť ako príborník alebo môžu schovať iné potrebné veci v domácnosti. Ďalší úložný priestor je hneď oproti stolu, schovaný do predeľovacej komody medzi jedálenskou časťou a sedačkou.
Na komode je zástena v tvare stromu. Šikovne predeľuje priestor, prepúšťa dostatok svetla a je aj výrazným ozdobným prvkom celého priestoru.
Vinyl nie je linoleum
Zaujímavým prvkom je podlaha položená do tvaru „stromčeka“. Ide o vinylovú podlahu, ktorá má vynikajúce úžitkové vlastnosti. Vinyl novej generácie má pramálo spoločného s linoleom, ktoré si pamätáme z panelákových bytov osemdesiatych rokov.
Vinylová podlaha je odolná a trvanlivá, vhodná do veľmi zaťažovaných, ale aj vlhkých priestorov. Na dotyk je teplá a tlmí hlučnosť krokov. Vhodná je na podlahové kúrenie a nenáročná na údržbu.
Vstupná časť bytu je navrhnutá v rovnakom štýle a farbách. Takto hneď od vchodu vzniká celok neveľkého, ale dobre využitého priestoru. Doplnky, obrazy, svietidlá, koberec zútulňujú celý priestor a pomáhajú z obyčajného bytu vytvoriť útulný domov.
Jasna Opavská
Interiérová dizajnérka