Jedným z najúspešnejších diel nového nositeľa Pritzkerovej ceny Alejandra Gastóna Aravena Moriho (ELEMENTAL), ktorého menovali minulý týždeň, je Inovačné centrum UC – Anacleta Angeliniho v južnej časti metropolitnej oblasti čílskej metropoly Santiago. Budova v areáli Pápežskej katolíckej univerzity (UC) získala cenu Premio Designs of the Year 2015 londýnskeho Múzea dizajnu.

Monumentálny sivý hranol zo surového železobetónu je akoby poskladaný z dielcov hry Jenga, s výčnelkami a medzerami cez niekoľko poschodí, v ktorých sú hlboké okná a balkóny (pozrite si video).

Dom, kde sa všetci sledujú

Dom, kde sa všetci sledujú

Rudimentárny tvar charakterizuje každý po svojom: taliansky blog Livegreen ho ako významný príklad ekologickej architektúry nazval zeleným monolitom, čílsky časopis Diseño Arquitectura ho ako retroštýl spojil s brutalizmom, francúzsky časopis D’architectures akcentuje minimalizmus.

„Modernu ovládol pôvab ľahkosti,“ napísal Luis Fernández-Galiano v madridskom časopise Arquitectura Viva. „Oceľ a sklo umožnili výrobu extrémne štíhlych prvkov, ktoré nahradili nosné murivo.“

Dom, kde sa všetci sledujú

Dom, kde sa všetci sledujú

A podstatne odľahčili budovy. Prechod od ťažkých materiálov k ľahkým priniesol symbolickú premenu pevného na transparentné, uzavretého na otvorené.

Takáto éterická architektúra si vyžaduje miernu klímu a lacnú energiu, pokračuje L. Fernández-Galiano. Návrat k masívnym stavbám nie je „nostalgickým gestom, ale inteligentnou anticipáciou budúcnosti, keď budovy už nebudú môcť spotrebúvať enormné množstvo energie.“

Dom, kde sa všetci sledujú

„Nekritický hon za modernosťou naplnil Santiago sklenými vežami,“ varuje A. Aravena v čase, keď sa tamojšia klíma rapídne približuje polopúštnym podmienkam a v takýchto budovách vzniká skleníkový efekt.

A tak hoci klient požadoval „súčasný dizajn“, čiže sklenú stavbu, „zodpovednosť profesionála“ A. Aravenovi kázala ponúknuť alternatívu, čím vraj jeho ateliér takmer prišiel o túto zákazku.

Dom, kde sa všetci sledujú

Dom, kde sa všetci sledujú

Neobvyklá nie je ani tak samotná fasáda, ale celý jej systém, ktorý stavia naruby koncepciu priehľadnej fasády a nepriehľadného átria. Prináša značné úspory, čo akiste kvitoval prezident investorskej spoločnosti Roberto Angelini Rossi, známy mimoriadnym záujmom o architektúru, ktorého manželka aj syn sú navyše architekti.

Dom, kde sa všetci sledujú

Átrium Inovačného centra je kreatívnym srdcom budovy. Obracajú sa doň všetky priestory (pozrite si video). „Pohľad dovnútra budovy je rovnako dôležitý ako výhľad do okolia, čo vo výškových budovách nie je samozrejmosť. Ľudia v nich zväčša nemajú ani poňatia o dianí na ostatných poschodiach. A pritom vedieť, čo v budove robia ostatní, je dôležité už pre prirodzenú ľudskú zvedavosť,“ poznamenal A. Aravena.

Dom, kde sa všetci sledujú

Dom, kde sa všetci sledujú

Túto potrebu uspokojujú aj sklené výťahy, ktoré premávajú v transparentnom átriu, dostatok sedacieho nábytku podporuje v ňom interaktivitu. V 11-podlažnej budove architekt vytvoril „matrix“ dvoch typov individuálnych a dvoch interaktívnych pracovných priestorov: „formálne“ – individuálnu (kancelárie) a tímovú (zasadačky) dopĺňajú „neformálne“ – na individuálny odpočinok a na spoločný oddych tímov.

Termálne inertný hrubý betónový plášť s oknami – ako to formuloval autor – „v strategicky umiestených otvoroch“ zaisťuje prirodzenú tepelnú reguláciu s nízkou spotrebou energie (45kW/m2 ročne), čo je v podmienkach Santiaga takmer tretina v porovnaní s typickou tunajšou sklenou budovou. Prienik priamych slnečných lúčov do interiéru limituje plášť až natoľko, že na okná nie je potrebné inštalovať slnečné clony.

Dom, kde sa všetci sledujú

Inovačné centrum UC – Anacleta Angeliniho je prvým na spoluprácu vedcov a podnikateľov v Latinskej Amerike. Slúži na výmenu know-how, identifikáciu obchodných možností, tvorbu inovácií, všeobecne, na zlepšenie konkurencieschopnosti krajiny a jej priemyselný rozvoj.

Rozhodnutie o financovaní centra prijala spoločnosť Empresas Copec, vlajková loď konzorcia Angelini v roku 2011 a prezident R. Angelini, absolvent strojníckej fakulty partnerskej UC, ho pomenoval podľa Anacleta Angeliniho Fabbriho, svojho zosnulého strýka, zakladateľa konzorcia.

Pri vzniku centra vychádzali z poznatkov popredných svetových inštitúcií ako SRI International Stanfordskej univerzity, Deshpandeho centra technologickej inovácie Massachusettského technologického inštitútu, Cambridgského centra pre inovácie, Mackovho centra technologických inovácií v Pennsylvánskej univerzite, SMART centra inovácie v Singapure a EsadeCreapolis v Barcelona.

Dom, kde sa všetci sledujú

Inovačné centrum je jednou z niekoľkých budov, ktoré A. Aravena navrhol pre areál svojej alma mater, ktorá je podľa najnovšieho rankingu QS treťou najlepšou univerzitou v Južnej Amerike.

Realizoval tu fakultu matematiky (1999), architektúry (2004), lekárstva (2004) a Torres Siamesas (2005, pozrite si video) a okrem ďalších stavieb v Čile aj v desiatich krajinách troch svetadielov – v Európe v Švajčiarsku, Taliansku a Nemecku.