Suverénom tohtoročných cien veľtrhu Mipim Asia v Hongkongu odovzdávaných na začiatku decembra bolo nákupné centrum Riverside 66 v treťom najväčšom čínskom meste Tchien-ťin. Okrem svojej kategórie získalo zlatú medailu aj ako Najlepšia inovatívna zelená budova.
Sedempodlažný extrémne dlhý objekt zaujal najmä škrupinovou konštrukciou. Tvorí ju vyše desaťtisíc panelov takmer sedemsto tvarov z nízkoemisného skla s keramickou potlačou.
Konštrukciu nesie dvadsaťdva zaoblených betónových rebier podopretých stĺpmi. „Cítite sa medzi nimi ako v kostre žraloka, Herman Melville by ňou bol nadšený,“ pripomenul autora slávneho románu Biela veľryba (1851) vedúci projektant James von Klemperer, prezident ateliéru Kohn Pedersen Fox (KPF).
Práve inovatívna konštrukcia zaplavujúca interiér svetlom rozhodla o udelení certifikátu LEED Gold, čo je medzi nákupnými centrami zriedkavosť. Budovu vybavili vyspelými úspornými systémami, upravujú v nej sivú a dažďovú vodu, inštalovali tu armatúry s nízkym prietokom, v exteriéri uložili dlažbu prepúšťajúcu zrážky, park nad podzemnou garážou pred ohybom severnej fasády prispieva k znižovaniu mestského tepelného ostrova.
Oproti obrej kompaktnej fasáde obrátenej k rieke je južné priečelie od pešej zóny komornejšie, tvarovo rozčlenené. Prispôsobuje sa historickej zástavbe.
Jej akcentom sú nepravidelne rozmiestené „výklady“ vo výške dvoch až troch poschodí. Podobné boxy nájdeme aj v troch átriách.
Átriá vystupujú z bulváru, ktorý tvorí východo-západnú komunikačnú líniu. Ich ventilačný systém sa zakladá na komínovom efekte.
Stredné átrium slúži ako pasáž medzi riekou Chaj-che a pešou zónou Che Pching. Eskalátory ho spájajú s podstrešným bulvárom vo výške dvoch podlaží.
Táto sky street je kontinuálne spojená s dvoma severnými a s priebežnou južnou terasou. Budova prijme tridsaťtisíc osôb za hodinu.
Koncepcia budovy sa podľa J. von Klemperera zakladá na tradičnom čínskom trhovisku. „Modelované štruktúry v ňom vytvárajú priestorový dojem príbuzný istanbulskému Veľkému bazáru,“ doplnil ho Jeffry Kenoff, jeden z riaditeľov KDF.
Riverside 66 je s 380 metrami jednou z najdlhších budov v Číne. Mierkou sa približuje k tunajším moderným monumentom, Horizontálnemu mrakodrapu v Šen-čene (Horizontal Skyscraper, 2009, Stevena Holla) a Opere v Kantone (2010, Zaha Hadid), vyrovná sa výške newyorského Empire State Building bez antény s bleskozvodom.
Riverside 66 ukončilo poslednú fázu výstavby pešej zóny, ktorá má podľa serveru WOX Tianjin povesť jednej z najvyhľadávanejších. Spolu so Svetovým finančným centrom (Tianjin Jinta Tower 337 m, 2011, Skidmore, Owings & Merrill) tvorí ústrednú časť obchodnej štvrte.
Len sto metrov ju delí od stanice linky číslo tri druhého najstaršieho čínskeho metra. Pri budove stavajú stanicu novej linky číslo štyri.
Spomedzi deviatich plánovaných a dokončených nákupných centier hongkongského developera Hang Lung Properties sa Spring City 66 v Kchun-ming (2018, 158-tisíc m2) vyrovná Riverside 66. Niektoré sú ešte rozsiahlejšie.
Olympia 66 v Ta-liene (2015, 222 tis. m2) patria medzi sto najväčších mallov na svete. O niečo väčší ako Riverside 66 je Parc 66 v Ťi-nan (2011, 171 tis. m2) a plánovaný Heartland 66 vo Wu-chane (2020, 177 tis. m2).
V Číne sú dve najväčšie nákupné centrá na svete: New South China Mall v Tung-kuan (obchodný priestor 660-tisíc m2, 2005) a Golden Resources Mall v Pekingu (557-tisíc m2, 2004). Porovnajte si ich s najväčšími slovenskými nákupnými strediskami.