Navrhnúť peknú a účelnú detskú izbu je pre mňa vždy výzva a zároveň radosť. Na jednom mieste treba skĺbiť priania rodičov, ktoré sú praktické a pragmatické, ale aj predstavy detí, ktoré sú hravé a rozprávkové. Zároveň treba dbať na ergonómiu a bezpečnosť. Dá sa povedať, celkom veľa úloh na jednu miestnosť.
Predstavím vám detskú izbu pre dvoch súrodencov - brata a sestru. Sú v predškolskom veku a o pár rokov z nich už budú malí žiaci. Avšak ešte stále sú to deti, ktoré potrebujú veľa priestoru na bezstarostné hry.
Otázku nedostatku priestoru sme doriešili tak, že hoci v prezentovanom návrhu je pracovný stôl s dvomi miestami pre budúcich žiakov, ale v skutočnosti sa bude vyrábať až keď deti pôjdu do školy. Zatiaľ namiesto pracovného stola ostane pekne veľký priestor na hranie na podlahe.
Ďalší priestor na hranie je v bunkri. Ten vznikol pod vyvýšenou posteľou a určite sa dobre využije. Deti predškolského veku totiž zbožňujú také miesta, kde sa môžu „zašiť" a vytvoriť si svoj minivesmír. Z bunkra sa razom stane vesmírna loď, domček pre bábiky, bábkové divadlo, školská trieda a podobne.
Spanie je riešené jednou vyvýšenou posteľou a druhou položenou na podlahu. Samozrejmosťou sú kvalitne ortopedické matrace. Sú rovnako dôležité nielen pre dospelých, ale aj pre deti. Kvalitný spánok je základ zdravého života, a ten nie je možný bez dobrého matracu.
Úložný priestor je v tejto izbe naozaj veľkorysý. Jednu celú stenu zakrýva skriňová zostava, súčasťou ktorej je aj lavica na sedenie. Pod lavicou sú kontajnery na kolieskach. Osvedčili sa ako veľmi praktické, nakoľko dieťa môže samé odviesť kontajner tam, kde potrebuje a po hraní ho zasa vrátiť späť. A v izbe je razom poriadok.
Ďalšie kontajnery na kolieskach sú v bunkri. Pod posteľou sú dve zásuvky a v rohu veľký perinák. Takto všetky veci, ktoré patria k detstvu, budú mat svoje miesto a bude ľahké udržiavať izbu pekne upratanú a vzdušnú.
Nakoľko v izbe budú bývať spoločne dievča a chlapec, zvolila som neutrálnu, teplú farebnosť v zemitých a slnečných odtieňoch.