Centrum výučby otvoria v auguste na začiatku školského roku Technologickej univerzity Nanyang v Singapure, tretej najvyššie hodnotenej ázijskej univerzity. Projekt od Heatherwick Studia vyvolal mimoriadnu pozornosť.

Univerzita očakávala inteligentné učebne s elektronickými tabuľami a inými vymoženosťami v budove novej generácie, reagujúcej na online kurzy MOOC (Massive Open Online Courses).

Centrum výuky NTU

Prinášajú akcent na interakciu študentov priamo v škole, kde sa učia aj sami navzájom. Britskí architekti sa stotožnili s názorom, že tradičné dlhé školské chodby a pravouhlé učebne neprospievajú novému aktívnemu vyučovaniu.

Navrhli súbor dvanástich oblých osempodlažných veží prevyšujúcich okolité budovy. Ich tvar inšpiroval spravodajský server Coconuts Singapore k prezývke dim-sum podľa bambusového košíka na varenie a podávanie kantonských knedlí, ktorá sa rýchlo ujala.

Centrum výuky NTU

Učebne nemajú rohy, nemožno ani rozlíšiť, kde je v nich predná a kde zadná časť. Sú ako jaskyne, poznamenal blog architecture / singapore, pripomínajú trocha miestnosti v seriáli Flintstonovci.

Usporiadali ich okolo átria zaliateho svetlom zo skleného stropu v tvare oblaku, kam sa vstupuje z prítmia hál na všetkých stranách, keďže budovu obklopujú ulice. Na spojených balkónoch so šikmými stĺpmi – hlavným nosným prvkom, pri zábradliach z mahagónu a bronzu, porastených popínavým diabolským brečtanom, sa študentom dobre diskutuje – protiľahlý balkón je vzdialený maximálne štyri metre.

Centrum výuky NTU

Na siedmom poschodí sa môžu stretnúť na tienistých terasách s dvomi desiatkami stromov. Na streche sú medzi záhradami dve najväčšie učebne.

Pôvodný zámer Heatherwick Studia postaviť centrum z hliny škola odmietla ako priveľmi nákladný a ako materiál určila betón. Stvárnili ho teda tak, aby hlinu pripomínal, a to aj tlmenou lososovou ružovou. O oživenie schodiskových a výťahových múrov požiadali britskú grafičku Saru Fanelliovú, ktorej kresby rastlín v aztéckom duchu dali na ne preniesť.

Centrum výuky NTU

Šéf ateliéru Thomas Heatherwick prezradil v interview pre dvojmesačník Futurarc, že šetrnosť jednej z najbohatších univerzít na svete, ktorá realizuje ambicióznu modernizáciu komplexu za okolo pol miliardy eur, poznačila aj detaily dizajnu Centra.

Oblé dvere do učební z jedného kusu skla museli nahradiť deleným sklom. Hlavný projektant centra Ole Smith pre časopis Green Building and Design uviedol, že obmedzili aj typy zakrivenia, čím zjednodušili pôdorys s pôvodne každou učebňou inou.

Centrum výuky NTU

Nechali tiež odkryté rozvody a nenavrhli obklady ani nátery, aby sa vyhli výdavkom na obnovu. Na zeleň použili hydropónie, aby škola nemusela zamestnať záhradníka.

I keď zeleň významne prispieva k tieneniu, rozhodujúcu úlohu pri ňom a taktiež pri ventilácii zohráva tvar budovy – presahmi poschodí a balkónmi. Zasklením sa budova otvára do átria, podstatne menšie fasádové okná miernia účinok tropickej klímy.

Centrum výuky NTU

Jednu z dvoch štátnych singapurskych univerzít s areálom okolo 200 hektárov otvorili v roku 1991. Centrum výučby postavili na mieste parkoviska pred Obchodnou fakultou v Južnom univerzitnom komplexe, ktorého urbanistický návrh vytvorila japonská firma Kenzo Tange & Associates (1985), ktorá má v mestskom štáte viaceré významné realizácie.

Centrum výuky NTU

Centrum výuky NTU