Na jedno z tohtoročných ocenení A+ amerického architektonického serveru The Architizer vybrali Upper House v Melbourne. Tento držiteľ Austrálskej národnej ceny za architektúru 2015 je od melbournského obchodného centra len na skok, jeho štvrť Carlton však považujú už za predmestie.
Pre výnimočný dizajn získala 16-poschodová budova výnimku mestskej rady z výškového limitu v tejto časti Carltonu. Je unikátna „cezúrou" nad desiatym poschodím.
Časť pod ňou nazvali projektanti z Jackson Clements Burrows Pódium. Medzi ním a druhou časťou Mrak vytvorili Observatórium. Od línie spodnej časti je Mrak zasunutý zhruba o tri metre na každej strane. Zdola pôsobí, akoby levitoval.
Ľahko pôsobiaca biela budova vytvára určitú protiváhu nápadným okolitým stavbám, vnáša do zástavby pokojný tón. Vyvažuje najmä protiľahlú Swanston Square Apartment Tower (115 m, 2015) s fasádou tvarovanou do portrétu posledného aborigénskeho náčelníka (pozrite si foto).
Fasády Pódia a Mraku sa líšia vzhľadom. Dolná je prefabrikovaná, matná, s jemným pravidelným reliéfom, s balkónmi z práškovaného kovu, lesklú fasádu hornej časti tvorí curtain wall.
Rozdiel medzi fasádami pôvodne nemal byť až taký markantný, lebo prefabrikáty mali použiť aj v Mraku. Montáž vopred zloženého balkónu trvala okolo pätnásť minút (pozrite si video).
Pred výstavbou uskutočnil developer prieskum orientovaný na mládež žijúcu v Carltone. Očakával, že v bezprostrednom susedstve Melbournskej univerzity bude práve medzi ňou najviac záujemcov o jeho budúce malometrážne byty.
Zistil, že len sedem percent mladých obyvateľov tunajších dvojizbových bytov vlastní auto a rozhodol sa, že zníži náklady tým, že nevybuduje suterén s garážami. O 110 bytov bol aj bez garáží, zato so 65 odstavnými miestami na bicykle, mimoriadny záujem a vypredali ich za štvrť roka.
Len niečo viac ako pol kilometra od domu je hlavná stanica, obklopuje ho hustá sieť mestskej hromadnej dopravy. Priamo pri nej premáva desať električkových liniek.
Spoločnou črtou bytov oboch častí je aspoň jeden balkón, inak sa líšia veľkosťou aj štandardom. V Pódiu ich predávali v prepočte za 270-tisíc eur, v Mraku takmer za dvojnásobok, hoci sú len o niečo väčšie.
Balkóny predlžujúce vnútorné priestory architekti nazývajú vonkajšie izby. Ich uzavretosť je nielen kompozičným, ale aj praktickým prvkom – vychádza z miestnej klímy.
Veľkorysá svetlá výška 270 centimetrov, prepracovaný systém úložných priestorov, dizajn a umiestnenie štandardného zariadenia, ako sú jedálenské stoly zabudované do kuchynského ostrova, ktoré architekti objednali v Číne, korigujú dojem malého bytu. Oficiálne uznávaným minimom dvoj- a trojizbového bytu, aké sú v Upper House, je v Austrálii 50 resp. 70 štvorcových metrov.
V Pódiu majú byty, ktorých pripadá deväť na poschodie, 44,5 až 48 resp. 56 až 68 štvorcových metrov. Trojizbové byty v Mraku mierne prevyšujú minimum (71 až 73 m2), takzvané vonkajšie izby sú však v porovnaní s Pódiom dvojnásobné (7 a 9 m2).
Exkluzívne zariadené apartmány v hornej časti vybavili oknami v celej výške, podlahou z amerického dubu, vápencovou kúpeľňovou dlažbou a nemeckými prémiovými značkami.
Observatórium podobne ako vstupná hala v štýle black-line sú ozvláštnené zrkadlovými kruhovými stĺpmi.
Jej päťsto štvorcových metrov plochy na jedenástom poschodí rezervovali na relax obyvateľov. Využívajú halu s veľkoplošným televízorom, hornú a dolnú terasu. Na terasách môžu stolovať a jedlo si pripravia priamo tu, v kuchynke. V Observatóriu sa našiel priestor aj na posilňovňu.
Z minuloročných výročných cien A+ predstavila Svetová architektúra bytový dom High Park v Monterrey.