Minulý víkend otvárali vo flámskych Antverpách Havenhuis (Prístavný dom, pozrite si video). Nové sídlo prístavnej spoločnosti je považované za jeden z najambicióznejších projektov Zahy Hadid, podľa ktorej pomenovali priľahlé nové námestie (Zaha Hadidplein).

Pamiatkovo chránenú požiarnu stanicu v starom prístave už nevyužívali. Pred sto rokmi ju plánovali vybudovať ako vežu, napokon sa rozhodli vytvoriť voľnú, menej honosnú repliku Hanzového domu z druhej polovice 16. storočia, ktorá tam neďaleko stála (pozrite si foto).

Antverpský šperk od Zahy Hadid

Aby architektka nezasiahla do fasády, rozhodla sa pre prístavbu nad budovou. Pôsobí, akoby sa vznášala, na jednej strane vyčnieva poza strechu, špičkou rozširujúcou sa nahor pripomína loď.

Asymetrická poloha nad štvorbokým dvorom umožnila prikryť ho z tretiny skleným stropom. Pod tretím podlažím vzniklo átrium prístupné verejnosti, prechádza sa cezeň do knižnice s čitárňou (pozrite si video).

Antverpský šperk od Zahy Hadid

V átriu a pred budovou podopierajú 114-metrovú prístavbu betónové „nohy“ s oceľovými vzperami. V tvarovanom asymetrickom, rozširujúcom sa pilieri pred južným priečelím inštalovali panoramatický výťah, ktorým sa cez premostenie dá dostať aj do historickej časti.

Antverpský šperk od Zahy Hadid

Oceľovú konštrukciu prístavby zhotovili vo Wondelgeme pri Gente v šiestich častiach, s najväčšou 380-tonovou, a doviezli ju loďou cez kanál a Šeldu priamo na stavenisko. Osadili ich za dvadsaťpäť dní (pozrite si video).

Fasáda v trojuholníkovom móde odráža premenlivú oblohu. Gazet van Antwerpen ju nazval Hadidovej diamant, francúzsky server Batiweb Antverpský šperk, jednoznačný symbol mesta známeho obchodom s drahokamami a brusičmi vo štvrti Diamantkwartier.

Antverpský šperk od Zahy Hadid

Tvar panelov (3 x 8 m), zväčša zo sklených dielcov s časťou z hliníka, umožňuje zaoblené nárožia. Na mieste, kde sa zužujúca časť nadstavby vysúva poza obvod starej budovy, je fasáda plochá, na opačnej strane sú panely mierne naklonené do nízkeho ihlanu v náznaku zvlnenej vodnej hladiny.

Antverpský šperk od Zahy Hadid

V porovnaní s pôvodnou časťou je prístavba mierne nižšia, viac ako dvojnásobne užšia a hoci je takmer raz taká dlhá, má menšiu úžitkovú plochu (6 200 oproti 6 600 m2). Priestory typu open space v charakteristickej autorkinej čisto bielej sú nielen na horných podlažiach nadstavby, ale aj v západnom a východnom krídle adaptovanej starej budovy.

Antverpský šperk od Zahy Hadid

Spoločenské priestory sa sústreďujú v hornom podlaží vymenenej manzardovej strechy a v dolnej časti nadstavby, ťažiskové sú vyhliadková terasa a konferenčná sála pre deväťdesiat osôb ladená do čierna. Vo vyšších miestnostiach sústreďuje pozornosť svetložltá farba priečok a výťahových priestorov.

Antverpský šperk od Zahy Hadid

Budova v lokalite Ostrov Mexiko je obklopená z troch strán kanálmi. Vedie k nej z centra nový dvojitý zdvíhací most a Straatsburgbrug z opačnej severnej strany. Zaha Hadid návrh komponovala na pozadí pylónov plánovaného Lange Wapperbrug, na ktorých by prístavba lepšie vynikala.

Antverpský šperk od Zahy Hadid

Flámska vláda výstavbu mosta pre vysoké náklady 1,3 miliardy eur v roku 2010 zrušila a miesto neho zrealizovala tunel pod Šeldou. Prístavný dom predstavili verejnosti rok predtým, jeho prvú etapu, podzemnú garáž na južnej strane pre tristo áut pred budovou začali realizovať v októbri 2012.

Antverpský šperk od Zahy Hadid
Zdroj: Tim Fisher

Druhý najväčší európsky prístav sa tiahne v dĺžke dvanásť kilometrov a zaberá viac ako polovicu územia polmiliónového mesta. Prístavný dom stojí v Kattendijkových dokoch, najväčšom zo šiestich kanálov historickej časti prístavu.

Antverpský šperk od Zahy Hadid
Zdroj: Tim Fisher

Aktivitu v tejto časti neďaleko centra od päťdesiatych rokov utlmovali, až ju prestali využívať a od polovice deväťdesiatych rokov minulého storočia pripravovali jej revalorizáciu.

Antverpský šperk od Zahy Hadid
Zdroj: Tim Fisher

Prístavný dom je jedným z tridsiatich šiestich projektov v 21 štátoch – aj na Slovensku a v Česku – v pozostalosti zosnulej britskej architektky. Najväčším z nich je terminál na pekinskom Medzinárodnom letisku Ta-sing (2019).

Antverpský šperk od Zahy Hadid
Zdroj: Tim Fisher

Antverpský šperk od Zahy Hadid