O rok dokončia v prestížnej manhattanskej štvrti TriBeCa mrakodrap 56 Leonard Street, ktorý mnohí považujú za najhodnotnejší z tých, ktoré v New Yorku realizovali v posledných desaťročiach. Do dokončenia hrubej stavby dvestopäťdesiat metrovej rezidenčnej veže ostáva zopár poschodí (pozrite si aktuálne foto).
Toto dielo Bazilejčanov Jacqua Herzoga a Pierra de Meurona (H&dM) nie je prvé, ktoré vyvoláva mimoriadny ohlas – spomeňme Vtáčie hniezdo v Pekingu (2008) – koniec koncov v ratingu nemeckého časopisu BauNetz už rok figurujú ako svetová jednotka.
Navrhli „nápaditú, smelú a mimoriadne prekvapivú alternatívu: pixelované, zvislé, jednotlivo tvarované, vysoko individualizované, elegantné súkromné rezidencie vo výškach,“ napísal americký architekt Aaron Plewka, pričom pixelmi nazývajú jednotlivé časti stavby aj sami autori.
„Prehodnotili ikonový americký mrakodrap,“ dodal. Vzdialili sa tradičnej schéme „uhladenej, hermeticky uzavretej“ výškovej budovy s rytmikou opakujúcich sa poschodí.
Posunutím poschodia voči predchádzajúcemu a nasledujúcemu vznikol premyslený nepravidelný a asymetrický rad odlišných samostatných „domov“. „Ukladanie predmetov na seba je prirodzené,“ podotkol Jacques Herzog pre dvojtýždenník New York, „patrí medzi prvé činnosti, ktoré sa učí dieťa.“
Kritik James Gardner prirovnal časti budovy predmestským domom od Richarda Neutru z päťdesiatych a šesťdesiatych rokov minulého storočia. H&dM navrhli vysunuté časti s vypuklými rohmi, aby pôsobili tenšie.
Výčnelky s balkónmi, ktoré má každý byt, podľa vyjadrenia New York Times „tancujú“ okolo budovy. Za poslednou vertikálnou oporou sa vysúvajú zväčša okolo 1,8 metra, záhrada vedľa krytého bazénu v spoločných priestoroch vystupuje šesť metrov, niektoré výstupky aj viac – maximálne 9,2 metra.
Ojedinelo pejoratívne nazval budovu „vyštrbená“ podľa jej výstupkov denník Daily News. Najčastejšie ju porovnávajú s vežou v hre Jenga, čo sa ujalo okamžite po zverejnení vizualizácií v roku 2008.
Miesto bežného ultračíreho, nízko olovnatého skla používajú na ešte väčšie ozvláštnenie fasády vysoko reflexné sklo, vďaka ktorému bude splývať s dennou oblohou. Reflexívnejšie balkónové okná vytvoria navyše efekt „animácie“.
Kratšou stranou necelých 24 metrov obrátenou k úzkej Leonard Street dosahuje takzvaný pomer štíhlosti 10,5: patrí medzi štíhle budovy, ktoré sú v New Yorku čoraz početnejšie.
Na nárožie s Church Street nainštalujú kvázi podporu, oceľovú sochu integrovanú do architektúry od Anisha Kapoora.
Táto „poduška“ je blízka voľno stojacej mohutnej soche Cloud Gate (2006), ktorú A. Kapoor vytvoril pre AT&T Plaza v Millennium Parku v Chicagu. Socha, ktorá podľa A. Plewku „akoby odolávala tlaku zhora“, vytvára „novátorský dynamický vzťah medzi súkromnými a verejnými priestormi“ (pozrite si video).
Budova s piatimi zónami má 145 bytov od približne 130 do takmer 600 štvorcových metrov, ktoré developer na rozdiel od newyorského úzu nepovolí spájať.
Najnižšie tzv. mestské rezidencie so štyrmi až piatimi bytmi na poschodí budú medzi vstupnou halou a deviatym poschodím so spoločnými priestormi, v ktorom bude vynikať jeden z najväčších bazénov v Manhattane.
V tzv. výškových rezidenciách budú po dva až tri byty a v osemposchodovej „korune“ penthouse na celom poschodí so stropom vo výške 5,8 metra a so súvislou sklenenou stenou na troch stranách najväčšej miestnosti dlhou vraj až šesťdesiat metrov.
Do čierno-bieleho interiéru prispeli H&dM dizajnom dverových kľučiek, kozubov až po strop zo smaltovanej leštenej ocele, lakovaných kuchynských ostrovov v tvare piana na vysoký lesk so žulovou pracovnou doskou, vrátane armatúr, a kúpeľňového nábytku s pultom z lešteného betónu.
Byty začali predávať vo februári 2013 a len za trištvrte roka ich predali za miliardu dolárov – po dvoch rokoch ostali na predaj len dva byty.
H&dM projektovali budovu od roku 2006 a mala byť hotová za päť rokov. Začali ju stavať v roku 2008, koncom roka stavbu na štyri roky prerušili ešte pri budovaní základov. V roku 2007 dokončili svoj prvý newyorský projekt, bytový dom 40 Bond Street v Greenwich Village (pozrite si video).