Posledné roky spojené s pandémiou boli obdobím, keď aj mestskí ľudia zrazu začali vyhľadávať pobyt v prírode. Prišli na to, že príroda je miestom, kde sa cítia slobodne, vyčistia si hlavu a nadýchajú sa v nej zdravšieho vzduchu oveľa viac ako v uliciach mesta. Bolo to aj obdobie, keď sa ľudia, ktorí uvažovali o stavbe svojho nového domu, napokon rozhodli pre krtkodom.

Krtkodom
Zdroj: krtkodom

Ak človek nájde vhodný pozemok, potom samotná práca na takejto nehnuteľnosti potrvá zhruba šesť mesiacov. Tento druh domu sa dá postaviť aj na rovine, no súkromie, výhľad a nadhľad jeho majiteľ získa až zo svahu.

„Stačí svah s prevýšením od jeden a pol metra, ktorý sa predáva ešte ako rovinatý pozemok,“ približuje konateľ spoločnosti Krtkodom Martin Pribila. Po zarátaní prestojov pre počasie, dodacie lehoty a vzhľadom na súčasnú situáciu s občasným nedostatkom tovaru a kontrolou rozpočtu, stavba podľa neho bude hotová zhruba o dvanásť mesiacov. Bude mať podobu domu, ktorý je už plne pripravený na obývanie.

Použité materiály

Pri výstavbe krtkodomu sa zváži vhodnosť každého materiálu a vyberá sa s presným cieľom. Betón je voči tlaku zeminy, drevo na stropy či podlahy. M. Pribila zdôrazňuje, že pri stavbe sa minimalizuje oceľ a betón, pričom rád klientom odporúča hlinu, drevo, konope či podobné materiály.

„Už prvý krtkodom má hlinené steny aj podlahy, konopnú fasádu a recyklované sklo ako tepelnú izoláciu. Viac sa však sústredíme na vylúčenie plastov a recykláty. Bežný dom má zabudovaných až 252 kilogramov plastov. Tak prečo riešiť slamky? Vyriešme si domy,“ objasňuje M. Pribila.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa