Po tom, čo developer avizoval premenu Pradiarne, prichádza na rad druhá fáza. Mala by sa dotknúť územia východne od spomínanej priemyselnej budovy. „V súčasnosti sa v dotknutej lokalite nachádzajú stavby určené na asanáciu. Ide prevažne o bývalé administratívne prevádzky. Väčšia časť územia slúži ako povrchové parkovacie plochy v zmysle platných povolení,“ píše investor v zámere.

Trojica bytových domov

Prvá rezidenčná etapa nesie pracovný názov BCT1 a má ju tvoriť polyfunkčný dom sekciového typu rozdelený na štyri stavebné objekty. Na severe má susediť s bytovým domom na Dullovom námestí a bytovým domom Pari, v ktorom aktuálne prebieha rekonštrukcia. Objekty spolu vytvárajú vnútroblok, ktorý ponúka poloverejné priestory s oddychovými zónami a detskými ihriskami. 

BCT1 sa má skladať z troch bytových domov a podzemnej garáže. Domy s označením SO 1.3 a SO 1.4 majú mať osem podlaží, na úrovni prvého nadzemného podlažia sú umiestnené obchodné prevádzky. Na druhom až šiestom podlaží sú umiestnené byty, siedme a ôsme podlažie sú ustúpené a investor na nich naplánoval strešné bytové jednotky.

Polyfunkčný bytový dom s označením SO 1.5 má mať na prvom podlaží priestory pre obchodné a gastro prevádzky. Druhé až piate typické podlažie tvoria podľa plánov byty, šieste až ôsme podlažie je ustúpené s bytmi v strešnej krajine.

17 obchodných prevádzok

Trojica bytových objektov by mala ponúknuť 258 bytov a apartmánov. Najväčšie zastúpenie majú mať dvojizbové jednotky do 90 štvorcových metrov, má ich byť celkom 78. Ponuku dopĺňa 61 trojizbových, 35 jednoizbových a 31 štvor- a päťizbových bytov. Celkovo má byť v objektoch aj 53 apartmánov.

Zwirn od YIT prinesie v prvej etape 258 bytov a apartmánov

Nová vizualizácia projektu Zwirn v bývalej Cvernovke Zdroj: YIT Slovakia

Na prvých podlažiach má byť celkovo 17 obchodných prevádzok. Komplex by malo obsluhovať podzemné parkovisko pre 488 automobilov. Ide o trojpodlažnú podzemnú garáž, ktorou sú prepojené všetky objekty. Termín začiatku stavebných prác ani celkovú výšku investície nevedel investor v zámere určiť.

Podobu projektu známeho ako Cvernovka určila architektonická súťaž, v ktorej vyhral návrh štúdia Compass. Developer oznámil v októbri minulého roka zmenu mena. „Nový názov – Zwirn – vychádza z pôvodného mena cvernovej továrne a nesie v sebe tradíciu funkcie tohto areálu, na ktorú určite nechceme zabudnúť,“ uviedol pri tejto príležitosti Milan Murcko, generálny riaditeľ YIT Slovakia.