Zrušenie rodinného stavebného sporenia je nesystémový a škodlivý krok. Tvrdí to Inštitút moderného spotrebiteľa (IMS) o návrhu Ministerstva financií SR, podľa ktorého by sa malo zvýhodnené stavebné sporenie pre domácnosti, ktoré tvoria manželia a ich deti, zo zákona vypustiť.
Diskusia o zlepšení
„Bezpochyby uznávame, že návrh, ktorý poslanci a poslankyne pred letom schválili, má veľa múch. Nemyslíme si však, že najlepšia cesta je celý návrh zrušiť a uprednostňujeme skôr diskusiu o zlepšení a vyprecizovaní niektorých častí zákona,“ uviedol riaditeľ Inštitútu moderného spotrebiteľa Filip Kužma.
Kužma ocenil, že sa rezort financií s pripomienkovateľmi stretol a mohli si vydiskutovať rozpory, hoci sa ich odstrániť nepodarilo. „Bolo tiež príjemné počuť, že ministerstvo neplánuje stavebné sporenie ďalej obmedzovať a je otvorené diskusii o opatreniach, ktoré ho vylepšia a zefektívnia,“ doplnil.
Vízia rezortu financií
Ministerstvo financií podľa Kužmu na stretnutí predostrelo víziu o tom, že by chcelo rodinné stavebné sporenie zrušiť ešte pred jeho vstupom do platnosti a v januári znovu spustiť diskusie o tom, ako pokračovať v rozvoji stavebného sporenia.
„Viacero pripomienkovateľov hovorilo aj o obavách, že sľubované diskusie po prípadnom zrušení rodinného stavebného sporenia ostanú len na papieri a stavebné sporenie zostane ďalšie roky zamrznuté v nevyhovujúcom stave,“ uviedol Kužma.
Novelu, ktorá od budúceho roka prináša zvýhodnené rodinné stavebné sporenie, schválila Národná rada SR tento rok v júni na návrh skupiny poslancov hnutia Slovensko. Touto úpravou sa však podľa Ministerstva financií SR vytvorilo neadresné poskytovanie štátnej prémie z hľadiska príjmov sporiteľov a založili sa výrazne zvýšené nároky na štátny rozpočet. Stavebný sporiteľ, ktorý je členom zákonom definovanej domácnosti, je podľa rezortu financií v aktuálnej právnej úprave oproti iným sporiteľom neprimerane zvýhodnený.