V lokalite medzi bratislavskou Chalupkovou, Košickou a Landerevovou ulicou by mala vyrásť nová mestská štvrť s pracovným názvom "Zóna Chalupkova" . Na pozemkoch bývalej rafinérie Apollo oproti administratívnej budove Tower 115, bývalého Presscentra a neďaleko križovatky pri výjazda na most Apollo by sa malo začať stavať o niekoľko rokov.

Projekt sa oproti pôvodným plánom výrazne zmenil. Štvrť bude zrejme tvoriť šesť výškových stavieb na dvoj- až päťpodlažnom parteri. Projekt nového moderného polyfunkčného súboru pripravuje na svojich pozemkoch rodina Trajterovcov prostredníctvom svojich firiem Ister I. a Ister II.

Pozemok Trajterovcov s rozlohou zhruba 23-tisíc m2 susedí s pozemkami viacerých majiteľov, medzi ktorých patrí Západoslovenská energetika, Hrivis Holding, Pressburg Finance Group, Tatra banka či Bratislavská teplárenská, a.s.

V zóne Chalupkova ďalších šesť výškových budov

„Spoločnosť Adom. M studio (Design factory) v tomto čase spracováva koordinačnú urbanistickú štúdiu pre združenie investorov, ktorého sme účastníkmi. Rieši sa s dôrazom na vlastnícke vzťahy a zámery jednotlivých investorov. Jej hlavným cieľom je vyriešiť dopravný systém tejto lokality pokiaľ ide o predpokladané zámery investorov, riešiť veľké nároky dynamickej a statickej dopravy a v neposlednom rade pomôcť hlavnému mestu regulovať túto mestskú štvrť,“ vysvetľuje pre eTREND zástupca spoločnosti Ister I. Matúš Trajter.

Niektorí investori ako Západoslovenská energetika či rodina Trajterovcov nechcú podľa jeho slov svoje pozemky len intenzívne zastavať. Naopak, prisľúbili na nich vytvoriť súvislú zónu zelene s pešími trasami, čo by mohlo byť napokon zaujímavé nielen pre obyvateľov samotnej lokality.

„Štúdia by mala byť hotová do konca tohto roka. Následne budeme pripravovať dokumentáciu pre územné rozhodnutie a stavebné povolenie, čo môže trvať približne 9 až 16 mesiacov,“ hovorí M. Trajter.

Projekt výstavby s atypickou architektúrou, ktorú navrhla architektonická kancelária Jestico + Whiles, predstavuje súbor šiestich vežiakov, ktoré vyrastajú z parterov a zelene. „Pätnásť percent objektov budú tvoriť kancelárie, rovnaké množstvo priestory na prenájom a zvyšných 70 percent by malo byť určených na bývanie. Až urbanistická štúdia ukáže, do akej výšky veže porastú. Maximálne by mali dosiahnuť 100 až 120 metrov,“ opisuje M. Trajter.

Štyri veže vystúpia z dvoch parterov, tvorených priestormi na prenájom, služby a parkovacie miesta. Dve veže by vo výške vrchných poschodí mohli byť zároveň prepojené mostíkom, čo je zatiaľ skôr vízia architektov. „V jednej z výškových stavieb uvažujeme s kanceláriami alebo umiestnením hotela, ostatné by sme chceli venovať rezidenciám v štruktúre jedno- až päťizbových bytov s rozlohami od 40 do 150 m2."

Pôvodne nakreslený projekt
Zdroj: Ister II, s.r.o.
Pôvodne nakreslený projekt

V celej zóne by spoločnosť mala vytvoriť dokopy približne 34-tisíc m2 komerčných priestorov, zhruba 16-tisíc štvorcových metrov na nájomné byty a 116 500 m2 plôch na rezidenčné využitie, čiže zhruba 1200 až 1500 bytov. Developer v podzemí navrhol 1500 parkovacích miest, a to nielen pre obyvateľov centra. Zelené plochy by mali zaberať približne 10 500 m2 vo forme sadových úprav a takmer 8500 m2 v podobe zelených striech.

V susedstve zóny Chalupkova na Mlynských nivách plánuje developerská skupina HB Reavis Group už tento rok začať stavať aj polyfunkčný megakomplex Twin City. Na blízkej Bottovej by do roku 2009 mala spoločnosť Lipový park postaviť dva mrakodrapy a Hrivis Developing by sa mal na rovnakom mieste popasovať s výstavbou rôznorodého polyfunkčného komplexu. Výškové budovy pripravujú v blízkosti aj pressburg Finance, J&T a ďalší developeri. 

Vizualizácia – Ister II.

Autorka je spolupracovníčka eTRENDu.