Kupujem byt v hodnote 100-tisíc eur. Chcel by som si zobrať 80-percentnú hypotéku, ale potrebujem, aby banka akceptovala kúpnu cenu. V akých prípadoch sa tak stane?
Často sa stáva, že hodnota stanovená znalcom je rovnaká ako kúpna cena. Nie je to však pravidlo. Pre banku je všeobecne dôležitejšia nižšia z cien, resp. hodnôt.
Hodnota nehnuteľnosti stanovená znalcom je prioritná v prípade, ak je nižšia ako kúpna cena. Naopak, ak znalec stanoví hodnotu vyššiu ako je kúpna cena, banka bude akceptovať práve kúpnu cenu. Banka si takto zabezpečuje dostatočné krytie úveru.
Máte dve možnosti. Môžete požiadať externého znalca o vyhotovenie znaleckého posudku alebo urobiť posudok priamo cez banku. Výhodou externého znalca je, že posudok môžete použiť v akejkoľvek banke a dostanete jedno vyhotovenie posudku. Nevýhodou je, že hodnota nehnuteľnosti stanovená externým znalcom ešte môže byť zredukovaná priamo bankovým znalcom. Naopak plusom interného ocenenia bankou je spravidla nižšia cena za posudok.
Zaujímavosťou je ohodnotenie nehnuteľnosti znalcom pri výstavbe rodinného domu. Klienti väčšinou počítajú s tým, že hodnota ich domu bude minimálne vo výške kúpnej ceny pozemku plus ich rozpočet na výstavbu domu.
Znalci však pri výpočte hodnoty nehnuteľnosti musia počítať aj s takzvaným koeficientom polohy. Ten je v Bratislave a jej blízkom okolí a vo väčších mestách najvyšší, kým vo vzdialenejších obciach podstatne nižší.
Znamená to, že ak dvaja klienti stavajú rovnaké domy s totožným rozpočtom - jeden pri Bratislave a druhý na lazoch, hodnota domu pri Bratislave bude podstatne vyššia ako domu na lazoch. Znázorňuje to ich trhovú hodnotu, za ktoré je ich možné predať.
Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.