Za 5 mesiacov nám končí fixácia úrokovej sadzby. Ako dopredu by sme mali začať komunikovať s bankou ohľadne úrokovej sadzby na ďalšie obdobie? Je možné, že bude vyššia? V prípade, že by bola, uvažujeme o zmene banky s výhodnejšími podmienkami.
Všetko záleží od konkrétnej banky, v ktorej máte Vašu hypotéku. V každom prípade musíte čakať až na oficiálny list, v ktorom Vám banka oznámi novú, aktuálnu úrokovú sadzbu na ďalšie obdobie fixácie.
Podľa mojej skúsenosti s tým skôr nebudete vedieť urobiť nič, a ani Vám v banke nebude vedieť nikto oznámiť novú úrokovú sadzbu. Na trhu sú banky, ktoré to oznamujú s dostatočným predstihom a sú aj také, ktoré to oznámia až tesne pred výročím fixácie.
Až keď budete mať v rukách oficiálne oznámenu úrokovú sadzbu, možete si porovnať aktuálne ponuky v iných bankách a pustiť sa prípadne aj do refinancovania svojho starého úveru novým s lepšími podmienkami. Vo väčšine prípadov je tu dostatočný časový úsek na to, aby sa starý úver podaril splatiť k výročiu fixácie bez poplatku.
Pýtate sa, či Vám môže banka zvýšiť úrokovú sadzbu. Môže. Neviem, v akom čase ste si brali úver a aké boli v tom čase na trhu úrokové sadzby, no musíte sa naozaj pripraviť aj na možné zvýšenie, ale možno aj zníženie úrokovej sadzby.
Pri refinancovaní starého úveru novým je potrebné byť maximálne obozretný a vedieť si všetko dobre spočítať. Sú situácie, keď sa to naozaj oplatí a sú aj také, keď sa to určite nevypláca, napríklad pri splatení hypotéky so štátnym príspevkom pre mladých je v prvých štyroch rokoch potrebné štátny príspevok vrátiť štátu.
Mojím odporučením na záver by bolo stretnúť sa s dobrým odborníkom, hypotekárnym špecialistom v danej oblasti a nechať si aj ním poradiť.
Autor pracuje v spoločnosti Broker Service Group, s.r.o.