Európa má toho veľa čo ponúknuť, a to nielen domácim obyvateľom. Čoraz viac Američanov si hľadá cestu cez Atlantik, aby si tu vytvorili druhý domov. Podľa nového prieskumu medzinárodnej realitnej agentúry Knight Frank vzrástol prémiový realitný trh s nehnuteľnosťami v Európe v dôsledku silnejúceho dopytu za posledný rok o 5,6 percenta.

Popri tom sa zvyšujú aj výnosy z prenájmu v najžiadanejších dovolenkových destináciách. „Budúcim majiteľom európske mestá ponúkajú kultúru, konektivitu a dobrú kvalitu života, zatiaľ čo investorom sa páči silná obsadenosť nájomníkmi a relatívne nízke obstarávacie náklady,“ povedala pre CNBC vedúca medzinárodného rezidenčného výskumu v Knight Frank Kate Everett-Allenová.

Investori práve teraz v čase rastúcej inflácie hľadajú bezpečné aktíva a investície generujúce príjmy.

Prehľad najlepších miest

Avšak, kúpa nehnuteľnosti je veľkým finančným záväzkom a vedieť, kde začať, môže byť zložité. Realitná spoločnosť Knight Frank pripravila prehľad najlepších miest, po ktorých sa oplatí v Európe poobzerať.

Nemecký Berlín zaznamenal v júni najsilnejší rast cien za tento rok, pričom luxusné nehnuteľnosti sa v priemere zhodnotili o 12,6 percenta. Na porovnanie, v New Yorku to bolo 7,3 percenta, Hongkong mal len 3,1 a Londýn 2,5 percentné zhodnotenie.

Inde Európe bolo zhodnotenie cien nehnuteľností vyššej kategórie v tomto roku silnejšie: v Edinburghu (11,2 %), Dubline (10,2 %), Zürichu (10,2 %) a Paríži (8,9 %).

Pokračujúci rast najvýznamnejších miest v regióne prichádza v dôsledku spomalenia miery rastu na globálnom trhu s nehnuteľnosťami pri rastúcich úrokových sadzbách a zhoršujúcich sa hospodárskych vyhliadkach. Analytici Knight Frank však uvádzajú, že spomalenie sa zatiaľ nepremietlo do cien nehnuteľností – pričom luxusný sektor sa ukázal byť obzvlášť odolný.

„Rastúce úrokové sadzby hypoték a slabnúce vyhliadky globálnej ekonomiky ochladzujú časť trhu za posledné dva roky, no spomalenie najviac pocítia nižšie cenové kategórie a domáce trhy,“ uvádza sa v správe.

Treba zvážiť mnohé faktory

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa