Výmenu pozemkov navrhol ešte vlani samotný developer, ktorého projekt Apartmán Park s 54 bytmi, obchodmi a kanceláriami na mieste parčíka na Belopotockého ulici sprevádzali dlhé roky protesty.

Na pozemkoch získaných bezodplatnou výmenou chce Zipp postaviť šesť- až osempodlažný blok so 60 bytmi a 43 apartmánmi. Na prízemí má byť vyše 1 700 štvorcových metrov obchodov, reštaurácií a kaviarní.

Dvojpodlažná podzemná garáž má plánovanú kapacitu 219 áut, ďalších 39 státí je navrhnutých pred domom. Polyfunkčný dom má vyrásť pozdĺž ulice Pod záhradami oproti Lidlu. Za domom smerom ku Koprivníckej ulici bude park s rozlohou 5 080 m2 sľúbený v rámci výmeny.

V zámere predloženom na posúdenie vplyvov na životné prostredie predpokladá developer začiatok výstavby v prvom štvrťroku 2015 s dokončením do dvoch rokov. Predbežné náklady vyčíslil na 7,2 milióna eur.

Zipp predložil projekt na zamenených pozemkoch v Dúbravke

Polyfunkčný bytový dom Pod záhradami Zdroj: Zipp Bratislava

Lokalita v Dúbravke je náhradou, ktorú získal Zipp od mesta za to, že nebude stavať v parčíku na Belopotockého ulici v Starom Meste. Návrh na výmenu pozemkov podporil prísľubom, že mesto tak získa dva parky. Okrem zachovania Belopotockého aj nový park v Dúbravke.

Dúbravčania však tiež bojujú za zachovanie zelenej plochy a spísali petíciu za vytvorenie parku. Miestni poslanci zámenu dvakrát zamietli. Časť plochy však napokon zaberie projekt od Zippu a časť firma upraví na park.

Začiatkom marca tohto roku schválilo mestské zastupiteľstvo bezodplatnú zámenu pozemkov na ulici Pod záhradami (11 401 m2) a na Drotárskej ceste (2 699 m2) vo vlastníctve mesta za pozemky pod parčíkom na Belopotockého ulici (3 413 m2) v Starom Meste vo vlastníctve firmy Zipp Bratislava. Zipp tak získal aj pozemky pri svojom projekte Rezidencie Machnáč.

Podmienkou zmluvy je, že Zipp musí do konca roku 2017 previesť na mesto bezodplatne park s rozlohou najmenej päťtisíc štvorcových metrov, ktorý vznikne revitalizáciou častí pozemkov v Dúbravke za najmenej stotisíc eur. Inak bude musieť firma pozemky vrátiť mestu alebo zaplatiť pokutu 950 300 eur.

Zipp predložil projekt na zamenených pozemkoch v Dúbravke

Polyfunkčný bytový dom Pod záhradami - situácia (svetlozelenou je vyznačený nový park) Zdroj: Zipp Bratislava

Občianske združenie za vytvorenie parku Pod záhradami hneď na to poslalo primátorovi otvorený list, v ktorom upozorňovalo na ekonomickú nevýhodnosť zámeny a teda jej rozpor so zákonom.

Keď primátor podľa združenia na list nereagoval, podali podnet na Krajskú prokuratúru Bratislava proti uzneseniu mestského zastupiteľstva. Prokuratúra začiatkom júla poslala združeniu vyjadrenie, v ktorom konštatuje, že nie je oprávnená preskúmať hospodárnosť zámeny, iba jej zákonnosť. Uznesenie podľa vyjadrenia prokuratúry bolo schválené zákonným spôsobom.