Komplex pozostávajúci okrem veže aj z nižšej časti prináša 128 bytov rôznych veľkostí, od 36 po viac než 210 štvorcových metrov. Ich ceny sa pohybujú na úrovni okolo 1 000 až 1 100 eur/m2 vrátane DPH, čo je o viac než tretinu menej ako pri poslednom známom cenníku z roku 2010. Predávajúcim je spoločnosť MGM Žilina.
Podľa oficiálnej webstránky je dnes predaných trinásť bytov, niekoľko desiatok je rezervovaných. Bývanie vzniklo v oboch častiach komplexu spojených polyfunkčnou podnožou. Byty sú zhruba pol na pol rozdelené medzi holobyty a štandard.
V podnoži sú obchodné priestory na ploche až 7 150 m2, ako aj športové centrum spolu s ordináciami na ploche 1 187 m2 a kancelárske plochy na 1 470 m2. Pre potreby parkovania vybudoval investor tri podzemné podlažia s celkovou kapacitou 271 státí. Jedno miesto stojí 9 999 eur.
Po prvom mesiaci predaja si klienti zarezervovali viac ako 30 percent všetkých bytov, hovorí Mário Glos, CEO realitnej skupiny MGM. „Navyše k dnešnému dňu evidujeme viac ako 75 percent rezervácií, čiže možno konštatovať, že projekt sa nám podarilo vypredať,“ dodáva.
Podľa neho rolu pri rýchlom predaji zohral marketing, dobrá vizibilita projektu, ako aj lacné hypotéky. „Budú tu reštaurácie, kaviarne či obchody. Miesto sa tak stane akýmsi centrom celého sídliska a určite dodá tejto lokalite potrebný šmrnc,“ približuje M. Glos.
Dlhá história
Projekt Europalace ohlásila miestna spoločnosť SSIM, s.r.o., ešte v roku 2007, kedy aj začala výstavbu. Ceny bytov vtedy dosahovali približne 45-tisíc slovenských korún za štvorcový meter vrátane DPH.
Neskôr sa však komplex i jeho investor plánujúci v Žiline ďalšiu výstavbu dostali do problémov, a hoci stavbu dokončil, kolaudácia viazla. V roku 2010 smeroval projekt do dražby na návrh financujúcej banky Volksbank, neskôr Sberbank. Vyvolávacia cena mala dosiahnuť 19 miliónov eur.
Nový majiteľ sa potom hľadal niekoľko rokov. Veriteľ napokon nechcel byty predávať individuálne, ale hľadal jedného investora, ktorý by kúpil budovu ako celok. Budova bola medzičasom čiastočne obývaná vlastníkmi, ktorí si tu kúpili byt, spolu 18 bytov. Rovnaké platilo aj o obchodnej galérii.
K projektu dokončenému v prvom štvrťroku 2010 chcel pôvodný investor pridať aj prístavbu štvorpodlažného obchodno-kancelárskeho objektu na susednom pozemku. Malo pribudnúť 2-tisíc m2 obchodnej plochy a zhruba 2,5-krát toľko kancelárskej. Plán sa však nerealizoval.
Ďalšie zmeny majiteľov
Europalace nie je jediným prípadom, kedy problematické žilinské projekty získali spoločnosti z iných miest. Vlani na jar majiteľa zmenili aj komplexy Cube a Arboreum neďaleko, na rovnakom sídlisku. Oba donedávna patrili rakúskej skupine Conwert, ktorá na Slovensku neúspešne rozvíjala nájomné bývanie.
Nehnuteľnosti od Rakúšanov získala bratislavská developerská skupina Cresco s aktivitami v hlavnom meste i Košiciach. V spolupráci s miestnou spoločnosťou Licitor Group ponúkla do predaja 135 bytov, z čoho väčšina sa nachádza v 13-poschodovom Cube prakticky hneď vedľa Europalace.
Ceny bytov v oboch projektoch dosahovali približne 1 100 až 1 200 eur za štvorcový meter. Nakoľko šlo o nájomné bytovky, niektoré jednotky už boli obývané, a tak mali v cene zahrnuté aj kuchynské linky. Väčšina bytov je dnes už predaná.