V krajskom meste Žilina na okraji staršieho sídliska Vlčince so 7 500 bytmi vyrastá nový rezidenčný projekt Zelené Vlčince. Celkovo bude mať tri etapy. Postavia v ňom sedem bytových domov s približne 500 bytmi a 760 parkovacími miestami.

Nedostatok novostavieb

Podľa lokálneho developera zo Žiliny, spoločnosti Reinoo, je v meste stále vo všeobecnosti nedostatok bytov, najmä novostavieb. Žilina je dosť ohraničená, pretože je situovaná v hornatej oblasti, kde sú rieky aj vodné dielo. Vhodné plochy na výstavbu sa nájdu, ale smerom ku centru mesta alebo na sídliskách je situácia náročnejšia. Firma v súčasnosti začína výstavbu projektu Pod Zábrehom v Púchove, kde bude v troch bytových domoch až 129 bytov. V centre Žilinského samosprávneho kraja vládne čulý stavebný ruch, napríklad v roku 2020 bol dokončený rezidenčný projekt Rudiny 

Proces výstavby a odovzdávania bytov z I. etapy projektu so 142 bytmi ovplyvnila pandémia koronavírusu minimálne. Byty z uvedenej etapy sa začínajú odovzdávať tento týždeň, práce na druhej etape na 148 bytoch postupujú podľa plánu. Odovzdávanie bytov II. etapy by malo byť v štvrtom kvartály budúceho roka. „Celý projekt sa nesie v zmysle rodinného bývania v zelenej štvrti v blízkosti voľnočasových aktivít s dobrou občianskou vybavenosťou,“ uviedol developer pre TREND.

Zelené strechy a stromy

Záujemcovia si mohli vybrať aj nadštandardné 5-izbové byty, v prvej etape sú však už vypredané. V druhej etape sú nadštandardné byty v novom prevedení ako 4-izbové a 2-izbové. Zmena oproti prvej etape je v rozdelení posledného, prémiového, poschodia, záujem je však o všetky byty, tvrdí developer.

Súčasťou projektu bude aj vysadenie takmer 300 stromov. Na obytných budovách budú zelené strechy, ktoré okrem estetickej stránky majú aj funkčnú úlohu. V zime zelená strecha zatepľuje, v lete pohlcuje dopad slnečného žiarenia a teda ochladzuje.