Ceny nehnuteľností na Slovensku sa stále nezastavili. Aj v prvom štvrťroku podľa štatistiky Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska Cenová mapa nehnuteľností (cmn.sk), z ktorej vychádza Národná banka Slovenska medziročne narástli viac ako o tretinu. Medzištvrťročne sa však zvýšili pomalšie, ako na konci minulého roka.
Medziročný rast ponukových cien domov a bytov dosiahol v prvom štvrťroku v celoslovenskom priemere 34,5 percenta, keď sa cena vyšplhala na 44 463 Sk/m2. Najsilnejší dvojtretinový rast dosiahol Košický kraj, zhruba o polovicu zdraželo bývanie v Žilinskom, Banskobystrickom a Nitrianskom kraji.
Vo všetkých regiónoch medziročný rast predstihol tempo posledného štvrťroka 2007, v niektorých však iba veľmi mierne. Výrazne vyšší bol rast oproti priemeru minulého roka. Podľa včera zverejnených štatistík cmn.sk boli priemerné ceny o niečo vyššie v bytoch ako v domoch.
Zaujímavé čísla poskytuje aj pohľad na medzištvrťročné údaje, kde vidno, že rast predsa o niečo poľavuje. Kým počas zatiaľ rekordného 4. štvrťroka 2007 bývanie zdraželo oproti 3. kvartálu o 8,2 percenta, v 1. štvrťroku 2008 to bolo oproti predchádzajúcemu obdobiu iba 6,1 percenta.
Spomalenie sa najvýraznejšie prejavilo v banskobystrickom kraji, kde ceny stúpli iba o 1,3 percenta, mierne ubrala plyn Bratislava, Trnava, Nitra, Košice či Trenčín. Žilinský región si tempo udržal a Prešovský dokonca zdražovanie zrýchlil.
Prvýkrát sa dokonca Prešov v tomto štvrťroku dostal na špicu slovenskej cenovej hitparády v absolútnom zdražení a spolu s druhými Košicami začali dobiehať Bratislavský kraj. Ten má však priemernú cenu bývania takmer 60-tisíc Sk/m2, teda stále vyše dvojnásobnú oproti cenám v regiónoch.
Odborníci však upozorňujú, že štatistiky NBS nemusia verne odrážať situáciu na realitnom trhu, pretože cmn.sk uvádza ponukové ceny nehnuteľností. Ich realizačné ceny pritom bývajú o niečo nižšie, prípadne sa nehnuteľnosť vôbec nepredá a majiteľ ju stiahne z ponuky.
Realitní makléri potvrdzujú, že v prvom štvrťroku na trhu pretrvali vysoké ceny, objem transakcií sa však výrazne znížil, pretože kupujúci vyčkávajú. Za ceny, za aké sa staršie obytné nehnuteľnosti ponúkajú, totiž nie sú ochotní nakupovať a dávajú prednosť novostavbám.
Predaj sa zväčša uskutoční iba pri výraznejšom znížení ceny. Správa katastra v Bratislave napríklad v prvom štvrťroku podľa informácií realitných maklérov previedla iba polovicu nehnuteľností v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška.
Svedčí to o skutočnosti, že trh so staršími bytmi najmä v Bratislave, Banskej Bystrici, Trnave a Žiline kulminuje. Určitý priestor na rast má ešte naopak najmä v Nitrianskom, Košickom a Prešovskom kraji, kde výšku cien ovplyvňuje hlavne podtatranský región s horskými apartmánmi. Zvýšenie cien v tradične slabom prvom štvrťroku však signalizuje skôr mäkké pristátie, ako pád cien nehnuteľností.