Kúpil som pozemok, na ktorom sú schátralé hospodárske budovy. Stavby sú zakreslené v katastrálnej mape, ale nemajú list vlastníctva. Môžem sa ako vlastník parciel považovať za vlastníka týchto stavieb a dať ich zbúrať?

Z Vašej otázky rozumieme, že predchádzajúci vlastník, od ktorého ste pozemok kúpili nebol súčasne aj vlastníkom predmetných stavieb, prípadne, že predmetné stavby neboli zahrnuté do kúpnej zmluvy, t.j. ste sa nestali vlastníkom týchto stavieb. Ďalej rozumieme, že na Vašom pozemku sa nachádzajú stavby, ktoré chcete dať zbúrať, ale skutočnosť, že neviete zistiť vlastnícke vzťahy k predmetným stavbám Vás obmedzuje v ďalšom postupe. Žiaľ, slovenské právo Vám ako vlastníkovi pozemku nepriznáva automaticky bez ďalšieho aj vlastnícke právo k stavbám na ňom postavených. Vlastnícke právo vlastníka stavieb je samostatné a požíva vlastnú právnu ochranu, ktorá Vás (ako vlastníka pozemku) do istej miery môže obmedzovať. Skutočnosť, že stavby nemajú pridelené súpisné čísla a to, že nie sú zapísané na listoch vlastníctva v zásade nemá na ochranu vlastníckeho práva k stavbám žiaden vplyv. 

Keďže Vami spomínané stavby sú pravdepodobne stavbami v zmysle stavebného zákona, na to, aby ste ich mohli odstrániť potrebujete od stavebného úradu, ktorým je obec získať povolenie na ich odstránenie. O takéto povolenie však môže požiadať výlučne vlastník stavby, preto Vám (ako vlastníkovi pozemku) neprináleží právo domáhať sa vydania takéhoto povolenia. Je potrebné zdôrazniť, že zbúranie stavy vykonané bez právneho titulu môže byť považované za trestný čin poškodzovania cudzej veci (ak by výška škody spôsobená zbúraním prevyšovala 266 EUR) ako aj to, že za búranie stavby bez príslušného povolenia môže stavebný úrad udeliť pokutu až do výšky 830,- EUR. 

Vaše ďalšie možnosti postupu budú závisieť najmä od toho, či sa Vám podarí identifikovať vlastníka spomínaných stavieb. Okrem komunikácie s predchádzajúcimi vlastníkmi pozemku sa môžete pokúsiť získať príslušné informácie prostredníctvom štátneho archívu (resp. jeho príslušnej pobočky) a prípadne aj obce, v ktorej sa stavby nachádzajú. Ak sa Vám podarí identifikovať vlastníka stavieb, je potrebné, aby tento vlastník získal príslušné povolenie na odstránenie stavieb (resp. aby Vás na získanie takéhoto povolenia splnomocnil). 

Keď sa Vám podarí identifikovať vlastníka stavieb a zistíte, že na ich výstavbu nemal súhlas vtedajšieho vlastníka pozemkov, na ktorých sú stavby umiestnené, do úvahy prichádza aj možnosť súdne sa domáhať, aby boli predmetné stavby odstránené na náklady ich vlastníka. Prípadne je tiež možné sa domáhať, aby súd určil, že za primeranú náhradu poskytnutú vlastníkovi stavieb sa novým vlastníkom predmetných stavieb stanete vlastník pozemku. 

Ďalej existuje možnosť, že obec (ako stavebný úrad) nariadi vlastníkovi stavby (ak je zistený) povinnosť odstrániť stavbu. Obec však môže nariadiť odstránenie stavieb len v zákonom stanovených prípadoch (napr. pri ohrození života alebo zdravia ľudí alebo ak boli stavby postavené bez stavebného povolenia alebo v rozpore s ním, prípadne bez písomného oznámenia stavebného úradu).

Autori pôsobia v spoločnosti PRK Partners.

Autori odpovede nepreberajú zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.       

Ilustračné foto na titulke -

Zbúranie cudzej stavby na vlastnom pozemku
Zbúranie cudzej stavby na vlastnom pozemku
Zbúranie cudzej stavby na vlastnom pozemku
Zbúranie cudzej stavby na vlastnom pozemku