Zábery mohutnej rieky tečúcej lávy zo sopky Cumbre Vieja na západe španielskeho ostrova La Palma obleteli celý svet. Vulkán sa na jednom z Kanárskych ostrovov v Atlantickom oceáne, ktoré sú sopečného pôvodu, prebudil po 50 rokoch.

Zničila asi 400 domov

Cumbre Vieja vybuchla 19. septembra a odvtedy zničila približne 400 budov a 7 000 obyvateľov ostrova opustilo svoje domovy, napísala TASR. Láva podľa agentúry AP doteraz pokryla plochu s rozlohou viac ako 180 hektárov.

Hoci neboli hlásené obete, regionálne úrady evidujú rozsiahle škody na majetku v rozsahu vyše 400 miliónov eur. Vulkanologický ústav Kanárskych ostrovov oznámil minulý týždeň, že činnosť sopky  môže trvať tri mesiace.

Láva s teplotou 1 000 stupňov Celzia sa valila ostrovom ako buldozér. Hluk pri výbuchu sopky prirovnali obyvatelia ku štartu lietadla. Keď láva pretekala obcami El Paraiso a Todoque smerom k moru, v niektorých častiach ostrova dosiahla rýchlosť asi štyri alebo päť metrov za hodinu, informovala stránka bbc.com.

Ako domčeky z karát

V prípade, že zasiahla budovy, tak tie pripomínali padajúce domčeky z karát. Ikonické sú zábery na exkluzívnu vilu s bazénom, do ktorého začala stekať láva. Za malú chvíľu v ňom vrela voda.

Obyvatelia, ktorí si zachránili život, často v televíznych reportážach opisovali, že mali približne 15 minút na to, aby sa zbalili a odišli so záchranármi do bezpečia.

Majitelia domu nie sú na ostrove

Symbolom nádeje pre ostrovanov sa stal malý dom známy ako La Casa Milagro (zázračný dom) s niekoľkými palmami na snímke od Alfonsa Escalera, kde ho obklopujú hrozivé čiernej lávové jazyky.

Ako napísal 23. septembra portál as.com, majiteľmi „zázračne“ zachráneného domu sú manželia Inge a Rainer Cocqovci z Dánska. Majú 80 rokov a na ostrove neboli od začiatku pandémie, pretože sa báli nákazy koronavírusom.

Na stav domu ich upozornila ich miestna priateľka Ada, keď uvidela fotografiu na sociálnej sieti, a poskytla o tom rozhovor španielskej televízii RTVE.  A. Escalero je koorodinátorom produkčnej spoločnosti I Love The World.

Natáčali dokument o krásach ostrova La Palma a mali ho predať National Geografic. O situácii v časti ostrova postihnutého erupciou sopky povedal, že je vhodná pre vojnového fotografa.

Samozrejme, dom Cocqovcov z Dánska nie je jediný, ktorý prežil ohrozenie. Stal sa však najznámejším. Sú tam aj domy, kde sa láva zastavila doslova za stenou.

Príroda sa hnevá

Matka príroda sa hnevá, napísali mnohí pozorovatelia na sociálnych sieťach a vyjadrili solidaritu s ľuďmi zasiahnutých nečakanou katastrofou.

Poškodené sú nielen obytné budovy, ale aj napríklad  reštaurácie a farmy. Škody na majetku počítajú pestovatelia hrozna, avokáda, banánov či chovatelia domácich zvierat, cestovné kancelárie a hotelieri.

EBE 44 La Palma - Na snímke z videozáznamu je erupcia sopky La Cumbre Vieja na španielskom ostrove La Palma, ktorý je súčasťou Kanárskych ostrovov v nedeľu 19. septembra 2021. FOTO TASR/AP


This image taken from video shows the volcanic eruption in La Palma filmed by resident, Carlota Manuela Martín Fuentes. The volcano on Spain’s Atlantic Ocean island of La Palma erupted Sunday after a weeklong buildup of seismic activity, prompting authorities to speed up evacuations for 1,000 people as la
Neprehliadnite

Na Kanárskych ostrovoch vybuchla sopka La Cumbre Vieja, prúd lávy sa valil k domom