Opatrenia štátu sa priamo a dlhodobo dotýkajú podmienok súkromného a pracovného života zamestnancov štátu, verejného sektora, súkromných firiem všetkých veľkostí aj živnostníkov. To sa premietlo do zvýšeného záujmu o rekreačné nehnuteľnosti, o bývanie a prácu v domácom prostredí mimo veľkých miest v rodinných domoch. Na názor sa TREND spýtal analytikov realitného trhu.

Rozmach práce z domu

Rast záujmu o rodinné domy mimo Bratislavy a na východe v Košiciach, v satelitoch, poháňajú dva faktory. Prvým je zvyšovanie cien nehnuteľností v mestách, keď za cenu bytu v meste získa záujemca dom na vidieku. „Druhým faktorom je rozmach práce z domu a prechod mnohých firiem na trvalé riešenie tohto štýlu práce,“ povedal analytik Národnej asociácie realitných kancelárií Martin Lazík. Nedá sa však hovoriť o exode z miest, pretože bývanie v ňom prináša benefity, ktoré sú v súčasnosti v ústraní. Je však podľa neho len otázkou času, kedy sa život dostane do bežných koľají. Deti sa vrátia do škôl, krúžkov a obnoví sa bežný spoločenský a kultúrny život.

Analytik Národnej asociácie realitných kancelárií Martin Lazík
Zdroj: Miroslav Miklas
Analytik Národnej asociácie realitných kancelárií Martin Lazík

„Jedným z výsledkov pandémie je zvýšený záujem o rezidenčné nehnuteľnosti, v segmente bytov, rodinných domov aj rekreačných nehnuteľností, preto nie je prekvapením, že trh reagoval rastom cien nehnuteľností aj počas roka poznačeného koronakrízou,“ uviedol analytik.

Pre nehnuteľnosť mimo Bratislavy sa často rozhodujú mladé rodiny, ktoré si chcú zvýšiť komfort svojho bývania. „Nejde o žiadnu novinku, pandémia koronavírusu však výmene stiesneného mestského bytu za rodinný dom so záhradou na vidieku vyslovene nahrávala,“ povedal hlavný analytik Realitnej únie SR Vladimír Kubrický s tým, že väčší priestor na bývanie pri obmedzených možnostiach pohybu a cestovania prišiel ľuďom vhod. Svoj vysnívaný dom hľadali vo všetkých smeroch od slovenskej metropoly. Až po skončení pandémie však niektoré rodiny zistia, či sťahovanie za Bratislavu bol dobrý nápad. Doprava sa znovu zahustí a časť ľudí bude každé ráno znovu nasadať do auta smerom do hlavného mesta.

Radšej hotový dom na kľúč

V okolí Bratislavy či Košíc prevládajú podľa M. Lazíka skôr novostavby a ponuky v nových projektoch. Kúpa domu v pôvodnom stave si vyžaduje finančnú aj časovú investíciu. Preto väčšina klientov uprednostňuje pripravený hotový nový dom, ktorý si dokončí do požadovaného štandardu. Záujem o rekreačné nehnuteľnosti stúpal kontinuálne aj pred pandémiou. Zvýšený dopyt počas nej je dobrým impulzom. Ale na to, aby dokázali developeri reagovať na dopyt spôsobený koronakrízou, by museli na Slovensku inak fungovať povoľovacie procesy pre nové projekty. Dopyt však pomohol rozhýbať projekty, ktoré boli možno v zásuvkách develeperov aj dvanásť rokov.

Hlavný analytik Realitnej únie SR Vladimír Kubrický
Zdroj: archív V.K.
Hlavný analytik Realitnej únie SR Vladimír Kubrický

Investícia do rekreačnej nehnuteľnosti

Ubudlo realitných investorov, ktorí sú pri financovaní investičného bytu odkázaní na hypotéku. „Naopak, na nákupy nehnuteľností sa vrhli ľudia, ktorí hľadali počas koronakrízy istotu pre svoje voľné peniaze uložené v banke,“ priblížil situáciu V. Kubrický s tým, že niektorí investori ju našli aj v rekreačnej nehnuteľnosti. Kúpa a sťahovanie do menšieho bytu kvôli zhoršenej ekonomickej situácii spôsobenej pandémiou zatiaľ na realitnom trhu nerezonovala. Kupci dlhodobo vyhľadávajú najviac troj,- a dvojizbové byty a práve týchto bytov je v ponuke najviac. Záujemcovia o vlastné bývanie však viac ako pred pandémiouoceňovali terasy, predzáhradky či väčšie balkóny. Takisto sa zamýšľali nad tým, kde budú mať vo svojom byte pracovný kút.

Za dlhodobým rastom cien nehnuteľností je okrem slabej ponuky a lacných a dostupných peňazí aj pozitívna nálada na realitnom trhu. K nej prispela možnosť dlžníkov odložiť si splácanie hypoték či investičné nákupy majetnejšej časti obyvateľstva počas pandémie, uzavrel V. Kubrický.