Aký je príbeh WERKS?
WERKS vznikol ako vízia priniesť na Slovensko určitú úroveň kultúry bývania, a to na základe kvalitnej architektúry a poctivého remeselného spracovania. Už pri prvom projekte pod hlavičkou WERKS sme ašpirovali na ocenenie za jeho realizáciu. Bytový dom Račianska je zásadnou pridanou hodnotou nielen pre jeho obyvateľov, ale aj blízke okolie a v neposlednom rade aj mesto samotné.
Inšpiráciou pre založenie WERKS bolo pre nás primárne zahraničie, kde je architektúra vnímaná ako umenie. Projekty s dôrazom na kvalitu spracovania a materiálov, vizuálnu hodnotu, detaily či udržateľnosť tam majú svoje pevné miesto. Na základe týchto hodnôt vznikol aj názov WERKS, ktorý má pôvod v umelecko-remeselných dielňach, Wiener Werkstätte.
Ako by ste špecifikovali WERKS ako investora v oblasti nehnuteľností. V čom sa odlišujete od konkurencie?
Sme realitný butikový investor a na prvom mieste je u nás produkt ako výsledok našej práce. Je samozrejmosťou, že naše projekty sú postavené na zdravej ekonomike, čo však považujeme za nevyhnutnosť, nie prioritu číslo jeden. Pri realizácii dbáme na detaily a snažíme sa projekt vyladiť po všetkých stránkach. Od architektúry a remeselného spracovania cez kvalitu materiálov, technológie až po udržateľnosť - dôležité sú pre nás všetky aspekty. Veľký priestor dávame architektom, ktorých vízie sa snažíme pretaviť do reality.
Od konkurencie nás odlišuje nie len prístup, ale aj cieľ. Nesnažíme sa vyrásť do rozmerov veľkých developerov. Našim zámerom nie je trh ovládnuť, ale dopĺňať ho. Zameriavame sa preto na menšie projekty a lokality, v ktorých vytvárame produkt, do ktorého by veľké značky možno nešli. Vypovedajú o tom aj naše projekty. Prestavba, ktorou vznikol Bytový dom Račianska a rozsiahla rekonštrukcia bývalej kníhtlačiarne Svornosť, na ktorej momentálne pracujeme. Pre väčšinu developerov by takýto projekt predstavoval skôr záťaž. Jeho realizácia je z časového, technologického a finančného hľadiska náročnejšia než výstavba klasickej novostavby. Nás však lákajú výzvy. Máme ambíciu pracovať na nevšedných príležitostiach.
Aké projekty sa nachádzajú vo vašom portfóliu?
Našim prvým uskutočneným zámerom bol Bytový dom Račianska, ktorého realizácia pozostávala z prestavby a nadstavby domu z 50. rokov na Račianskej ulici. O návrh projektu sa postarali architekti z ateliéru GutGut a aj vďaka ich skúsenostiam a kvalitnej práci získal hneď ako naša prvotina nomináciu na Cenu za architektúru CE ZA AR.
Bytový dom Račianska pozostáva z tridsiatky bytov a poskytuje vysoký štandard bývania. Jeho synonymami sú nadštandardná svetlá výška miestností, použitie tradičných kvalitných materiálov a veľké francúzske okná. Fasáda orientovaná do ulice vhodne dopĺňa okolitú zástavbu. Jej charakteristickým prvkom je špeciálna hrubozrnná valcovaná omietka, ktorá vytvára povrchovú štruktúru podobnú brizolitu. Balkóny orientované do zeleného vnútrobloku sú osadené po celej dĺžke fasády. Svojou subtílnou konštrukciou zjemňujú celkovú hmotu domu a zároveň vhodne prepájajú jednotlivé obytné časti bytov, čím vytvárajú veľmi príjemný a priestranný pocit domova. Na najvyššom poschodí sú súčasťou preplávajúcich bytov aj veľké pátia, ktoré architekti citlivo umiestnili do pôdorysu budovy.
Aktuálne rekonštruujeme v rovnakej lokalite, hneď susedný objekt. Bývalá kníhtlačiareň Svornosť z polovice 20. storočia nás zaujala svojim historickým dedičstvom, ktoré sme sa rozhodli zachovať a vo výslednom riešení priznať. Návrh projektu Lofty Kominárska pochádza rovnako z dielne ateliéru GutGut. Do Bratislavy prinesieme skutočné loftové bývanie, ktoré vzniká rozsiahlou rekonštrukciou budovy s pôvodne výrobnou funkciou. Lofty prakticky v Bratislave nenájdete. Prichádzame preto s niečím neopakovateľným, s pridanou hodnotou, ktorá je unikátna. Okrem 36-tich loftov vznikne ako súčasť projektu Lofty Kominárska aj 15 bytov vysokého štandardu.
Prečo ste sa rozhodli priniesť loftové bývanie na slovenský trh?
Bola to súhra viacerých faktorov. Keď sme narazili na budovu kníhtlačiarne Svornosť, povedali sme si, že podobné objekty sa v Bratislave už takmer nenachádzajú. Väčšina z nich bola dávno zbúraná. Na Slovensku je stále pomerne veľa industriálnych priestorov, z ktorých je možné vytvoriť bývanie s nádychom histórie. V Bratislave, na hranici Starého Mesta sa však takáto príležitosť už nezopakuje. Bolo za nás preto vyslovene správne zachovať pôvodné výrobné haly a prinavrátiť do nich život. Brali sme to ako súčasť nášho vnímania kultúry a spoločenskú zodpovednosť. Zároveň sme chceli byť príkladom, že rekonštrukciu pôvodných objektov je možné zrealizovať aj na Slovensku a v rovnakej kvalite ako je to bežné v zahraničí.
Pre koho je loftové bývanie určené?
Loftové bývanie je charakteristické tým, že sa v ňom môžu nájsť jednotlivec, páry alebo rodiny s deťmi. Nie je určené len pre konkrétnu skupinu ľudí. Predpokladom však je, že klient má cit pre architektúru a umenie.
V čom sa líši loftové bývanie od bežných projektov?
Vo všetkom. Hlavným benefitom loftového bývania je najmä zážitok z priestoru, ktorý odkazuje na príbeh, históriu a genius loci industriálneho objektu. Zážitok z priestoru vytvárajú otvorené galérie a priznané pôvodné konštrukcie so stropmi vysokými 5,3 m. Vďaka takejto svetlej výške je interiér loftu maximálne vzdušný a presvetlený. Priestor jednoducho vnímate z každého uhla. Vždy vo vás však svojou impozantnosťou vzbudí osobitý dojem. Dôležitou vlastnosťou loftov je aj variabilita priestoru, ktorá umožňuje rozdelenie loftu podľa individuálnych predstáv jeho majiteľov.
Pri výbere základnych prvkov loftu architekti tieto vlastnosti loftového bývania umocnia a konkrétnymi materiálmi podčiarknu jedinečnosť loftu. Napríklad, inštaláciou posuvných priečok dokážete loft rozčleniť na dennú a nočnú zónu. Večer priestor jednoducho uzavriete, ráno ho opäť otvoríte. Loft však ostáva stále preplávajúci cez dve svetové strany, pretože v ňom nemáte statické prekážky v podobe zbytočných stien. Architekti využili hliníkové konštrukcie v kombinácii so sklenenou výplňou, cez ktoré prechádza svetlo čím dosiahli pôsobivý dojem z priestoru a presvetlenia celého loftu.
Loftové bývanie vyniká aj špecifickým typom prítomných materiálov, ktoré sú charakteristické pre industriálny štýl bývania. Príkladom je využitie pôvodných materiálov ako pohľadový železobetón či liate terazzo v kombinácii s oceľou, drevom, drôteným sklom a sklobetónom.
Aké špecifické postupy si projekt vyžadoval z pohľadu investora?
Projekt Lofty Kominárska bol od začiatku špecifický najmä kvôli procesu, ktorým vzniká. Všeobecne platí, že rekonštrukcia si vyžaduje omnoho zložitejšie procesy ako búranie a následné stavanie nanovo. Našou prvotnou úlohou bolo presvedčiť sa, že objekt má zdravé základy. Prvé kroky z hľadiska projektovej prípravy preto predstavovali skúšky betónu, hĺbkové sondy a skeny výstuže. Keďže meníme funkciu budovy z výrobnej na obytnú, stavebná fáza pozostávala z odstraňovania pôvodných priečok, podlahových konštrukcií a palachových stropov, či osekávania starých omietok. Nasledovalo prácne čistenie konštrukcií špeciálnymi šetrnými technológiami. Ku všetkým týmto úkonom sme však museli pristupovať s maximálnou opatrnosťou, keďže pôvodné konštrukcie v interiéri zachovávame.
V akej fáze sa momentálne tento projekt nachádza a kedy predpokladáte jeho dokončenie?
Doteraz sa nám podarilo odstrániť nenosné konštrukcie, vypratať nepotrebné prvky, odstrániť pôvodné výťahy, vytvoriť priestor pre nové komunikačné jadrá či očistiť originálne betónové konštrukcie, aby boli viditeľné v interiéroch a spoločných priestoroch. Toto všetko boli len prípravné práce v interiéri, ktoré sa nám už podarilo ukončiť. Aktuálne začíname vo vnútorných priestoroch s testami pohľadových železobetónových stien.
Na jeseň minulého roka sa nám podarilo prekonať dôležitý míľnik. Pristúpili sme k otvoreniu prvej časti fasády a momentálne pokračujeme s otváraním fasády z Kominárskej ulice. Pred sebou máme ešte kus cesty. Aktuálne podľa harmonogramu pokračujeme na ďalších prácach hrubej stavby, rovnako na jar prejdeme k výkopu jamy pre parkovaciu garáž. V októbri príde na rad inštalácia technológií projektu. S kolaudáciou projektu Lofty Kominárska rátame koncom roka 2025.
Ako technologické riešenia projektu prispievajú k jeho udržateľnosti a čo robíte pre zabezpečenie efektívneho využitia energií?
Vysoký technologický štandard loftového bývania projektu Lofty Kominárska bude v kontraste s historickým odkazom čerpať zo sveta moderných technológií. Lofty budú vybavené podlahovým kúrením, centrálnym chladením a ďalšími technológiami, ktoré bude možné ovládať cez systém Smart-home. Energie tak budú využívané efektívne a podľa predstáv budúcich majiteľov. Samotná strecha bude zelená a pokrytá solárnymi panelmi, ktoré budú spoločne s inteligentným systémom prispievať k optimalizácii a efektívnejšiemu chladeniu a vykurovaniu. Súčasťou podzemnej garáže bude aj predpríprava na nabíjanie automobilov a priestor pre údržbu bicyklov.
Oba vaše projekty bytový dom Račianska a Lofty Kominárska sú v rovnakej lokalite. Budúce projekty Plánujete tiež v oblasti širšieho centra Bratislavy? Aké sú vaše plány a vízie pre budúcnosť WERKS?
Naše budúce projekty budeme realizovať zhodou okolností v rovnakej oblasti, teda v lokalite širšieho centra hlavného mesta a jeden z nich plánujeme aj mimo Bratislavy. Vo všeobecnosti si však pozemky vyberáme na základe nášho vnútorného presvedčenia, že na nich môže vzniknúť zaujímavý produkt.
Víziou pre budúcnosť WERKS je naďalej pracovať na projektoch, ktoré považujeme za hodnotné. Priebežne sa obzeráme po ďalších zaujímavých príležitostiach, ktoré by portfólio WERKS nie len rozšírili, ale najmä obohatili. Vnútorným naplnením pre nás však bude to, ak si klienti našu prácu budú spájať s kvalitnou architektúrou, remeslom a udržateľnosťou.
Náš tím neplánujeme zásadne rozširovať. Chceme sa vždy naplno venovať realizácii jedného projektu v danom čase, aby sme na jeho konci dosiahli pocit vnútornej spokojnosti. Našou ambíciou je ostať butikovým investorom s osobitým prístupom k projektom a našim klientom.