Po deviatich mesiacoch oživenia sa bytová výstavba podobne ako vlani na začiatku roka opäť prepadla. Na trhu stále prevláda opatrnosť, najmä zo strany bánk pri financovaní nových projektov.

Naopak, záujemcov o nové bývanie posmeľujú rekordne lacné hypotéky. Zatiaľ si majú z čoho vyberať a obavy z nedostatku voľných bytov zatiaľ nie sú na mieste, o čom svedčí viacero ohlásených projektov, ktoré sa začnú stavať už v tomto roku.

Od januára do konca marca získalo stavebné povolenie podľa údajov Štatistického úradu SR 2 555 bytov, čo je o 4,8 percenta menej ako pred rokom. Za poklesom je najmä verejný sektor s 38,9-percentným prepadom. Súkromníci zvýšili počet začatých bytov medziročne o 1,6 percenta.

Vďaka oživeniu z vlaňajšieho leta a jesene sa však začiatkom tohto roka dokončilo o 15 percent viac bytov ako pred rokom, celkovo 3 287. Z toho vyše 60 percent v rodinných domoch. Štatistiky potiahol opäť súkromný sektor s 25-percentným nárastom, verejný sektor zaznamenal pokles o 38 percent.

Výstavba bytov: opäť slabý začiatok roka

Najviac bytov dokončili stavbári v Bratislavskom (769) a Prešovskom kraji (496), najmenej v Banskobystrickom kraji (164). Oproti údajom spred roka najviac narástol počet dokončených bytov v Prešovskom (o 78,1 %) a Trnavskom kraji (o 31,1 %) a klesol len v Banskobystrickom regióne (o 26,5 %).

Počet rozostavaných bytov tak klesol na nižšiu úroveň za štyri roky, k 31. marcu dosiahol necelých 61-tisíc. Oproti prvému štvrťroku minulého roka sa znížil o 5,8 percenta. Miernejšie ubudlo rozostavaných bytov v rodinných domoch, o 2,1 percenta na 41 227.

Súkromné firmy majú rozostavaných 57 771 bytov pri 4,8-percentnom medziročnom poklese a verejný sektor 3 221 bytov pri poklese o 21,2 percenta.

Ilustračné foto - Flickr