V Bratislave sa pripravuje výstavba ďalšej novej štvrte s vyše tisíc bytmi. Na 31-hektárových pozemkoch na začiatku Záhorskej Bystrice sa polyfunkčný areál Pod vŕškami so zhruba 216-tisíc m2 podlahovej plochy budov chystá vybudovať izraelsko-slovenská Opera SL Group spolu s ďalšími partnermi. Po jeho dokončení sa súčasných tritisíc obyvateľov tejto mestskej časti približne zdvojnásobí.

V svahovitej lokalite sa podľa riaditeľky SL.S Group Management Tatiany Lulkovičovej bude odhora nadol nachádzať najprv takmer sto pozemkov pre rodinné domy, potom 24 garážami prepojených rodinných domov stavaných na kľúč. Nasledovať má niekoľko desiatok bytových domov so zhruba 115-tisíc m2 úžitkovej plochy – čo znamená okolo tisíc bytov.

Vyše tisícbytový projekt Pod vŕškami

Podlažnosť bytoviek sa má smerom nadol zvyšovať, začínať majú od dvoch poschodí s jedným ustúpeným až po štyri plus jedno poschodia. Bytové domy okolo kruhového objazdu v dolnej časti areálu majú mať aj obchody na prízemí. Okrem toho sa na začiatku areálu pri ceste medzi Lamačom a Stupavou plánuje nákupné centrum s vyše 8000 m2, ktoré má slúžiť celej mestskej časti.

Firma očakáva územné rozhodnutia na domy aj bytovky, predaj by mal odštartovať v septembri. Čoskoro by mala dostať stavebné povolenie na siete a cesty, ktoré sa potom okamžite začnú stavať. Majú sa dokončiť na začiatku pre celú zónu, aby neskôr nerušili nasťahovaných obyvateľov. Do konca roka sa majú rozostavať aj prvé budovy. T. Lulkovičová predpokladá, že v prvej etape ponúknu štyristo bytov a 24 rodinných domov, ako aj pozemky pre individuálnu výstavbu.

Vyše tisícbytový projekt Pod vŕškami

Na projekte za celkovo osem miliárd korún spolupracujú aj urbanisti a architekti z Izraela, pričom podľa šéfky SL.S „nechcú riešiť iba bývanie, ale vytvoriť celkom novú štvrť so všetkými funkciami“. Plánujú sa preto relaxačné zariadenia, škola a škôlka, športová hala a ihriská.

Vyše tisícbytový projekt Pod vŕškami

Bytové domy majú mať parkovanie v podzemí, aby odstavené autá nezaberali miesto pre zeleň. Viacero bytoviek bude mať spolu parčík vo vnútrobloku s ihriskami pre deti. Celou zónou sa má tiahnuť chodník pre peších a cyklistov, v strede sa plánuje námestie s jazierkom s dôrazom na zeleň, stretávanie a trávenie voľného času.

Cieľovou skupinou projektu sú ľudia, ktorí si zakladajú rodiny a kupujú si prvé bývanie, ale aj obyvatelia bratislavských panelákov, ktorí hľadajú modernejšie prostredie. „Nemierime na najvyššiu vrstvu, nechceme nadväzovať na neďaleké Strmé vŕšky“, hovorí T. Lulkovičová. „Zaujíma nás vyššia stredná vrstva, chceme jej ponúknuť kvalitné a dobre vybavené bývanie.“

Vyše tisícbytový projekt Pod vŕškami

Aj ceny preto majú byť také, aby obyvateľom umožnili predať staršie byty a s prijateľným doplatkom si dovoliť nové bývanie. Spoločnosť plánuje dokončiť inžinierske siete a cesty do leta 2009, na jeseň budúceho roka chce odovzdať aj prvé byty. Prvá etapa má byť hotová do konca roka 2010.

Vyše tisícbytový projekt Pod vŕškami

SL Group už na Slovensku developuje bytový 95840 target=blank>projekt Meander v Seredi. V Záhorskej Bystrici sa spojila so slovenskou skupinou Opera, ktorá pozemky v lokalite Pod vŕškami vykúpila a spolupracovala s mestskou časťou na štúdii zóny. Potom do projektu vstúpili Izraelci, pričom Opera si ponechala menší podiel v projekte a spoločnosti Opera SL Group. Ďalšími partnermi projektu sú globálne realitné skupiny Delek a BSG, marketing a predaj bytov má zabezpečiť spoločnosť Bond Reality.

Vizualizácie – SL Group