Rodičia mi ako jedinej dcére niekoľko rokov sporili spoločne v rámci stavebného sporenia. Pred rokom sa rozviedli a dohodli sa, že v byte zostanem bývať spolu s mamou. Lenže mama je teraz povinná vyplatiť otcov podiel na byte. Môže tak urobiť z môjho stavebného sporenia? Ak áno, dala by sa napríklad moja zmluva spojiť s jej novou zmluvou o stavebnom sporení?
Podľa zámerov, ktoré plánujete riešiť v oblasti bývania, je možné v stavebnej sporiteľni kedykoľvek počas doby sporenia požiadať o prevod práv zo svojej existujúcej zmluvy na manžela, manželku, súrodencov alebo príbuzných v priamom rade. To znamená môžete previesť vašu zmluvu na matku. Následne môže matka, ak si medzitým zriadila nové sporenie na svoje meno, požiadať o spojenie svojich vlastných zmlúv do jednej a zrealizovať jej výpoveď.
Pokiaľ je dĺžka trvania zmluvy o stavebnom sporení kratšia ako 6 rokov od dátumu jej platnosti, je klient povinný do 12 mesiacov od zrušenia zmluvy pre účely vyplatenia štátnej prémie účelovo zdokladovať celú nasporenú sumu. Spôsob preukazovania účelového použitia prostriedkov stavebného sporenia upravuje zákon o stavebnom sporení a všeobecné obchodné podmienky pre stavebné sporenie.
Medzi doklady preukazujúce nadobudnutie vlastníctva bytu alebo rodinného domu patrí aj dohoda o vysporiadaní bezpodieloveho spoluvlastníctva manželov s návrhom na vklad prevodu vlastníckeho práva potvrdeným správou katastra na príslušnom katastrálnom úrade.
V prípade, že nasporená suma po spojení nepostačuje na vysporiadanie tohto spoluvlastníckeho podielu alebo vaša matka plánuje v byte zrealizovať jeho modernizáciu, má možnosť v stavebnej sporiteľni požiadať o výhodný medziúver, resp. stavebný úver, ktorý jej poradcovia upravia presne podľa potrieb.
Autor je riaditeľ Úseku vývoja produktov ČSOB Stavebnej sporiteľne.
Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.