Rodičia mi požičajú peniaze na môj 1-izbový byt v meste. Už som si aj jeden našla, ktorý sa mi páči. Majiteľ chce, aby som mu celú kúpnu cenu vyplatila pri podpise kúpnej zmluvy. Argumentuje tým, že musí vyplatiť byt, ktorý on kupuje. Veľmi sa mi to nepáči. Bojím sa, aby som neprišla o peniaze a nebudem mať ani byt.

Súhlasím s Vami. Určite by som Vám neodporúčala vyplatiť celú sumu kúpnej ceny už pri podpise kúpnej zmluvy. Ak predávajúci potrebuje peniaze na jeho ďalší byt, skúste sa dohodnúť na zaplatení len určitej časti kúpnej ceny. Navrhovala by som Vám napríklad 10 -15 percent z kúpnej ceny. Zvyšnú časť uložte povedzme do notárskej úschovy. Toto riešenie chráni obe zmluvné strany. Pokúsim sa to vysvetliť bližšie.

Vy ako kupujúca sa podpisom kúpnej zmluvy nestávate majiteľkou bytu. Zmluvu je potrebné podať na základe návrhu na vklad vlastníckeho práva na príslušný katastrálny úrad. Kataster preskúma daný návrh na vklad a ak je všetko v poriadku, vklad povolí. Tieto lehoty sa zvyčajne pohybujú od 15 – 30 dní.
Po povolení vkladu sa stávate majiteľkou predmetného bytu. Tu sa ale predávajúci môže obávať, aby ste mu Vy, už ako majiteľka bytu, vyplatili kúpnu cenu, keď je byt už prepísaný na Vás.

Na druhej strane, ako som už spomínala vyššie, by som ani Vám neodporúčala vyplatiť celú kúpnu cenu (ak disponujete hotovosťou) už pri podpise kúpnej zmluvy. Môžu sa vyskytnúť rôzne ťarchy (exekúcie), o ktorých Vás predávajúci neinformoval. Tieto skutočnosti sa dajú upraviť v kúpnej zmluve. Potom je už len na zmluvných stranách, či sa spoliehajú na čestnosť druhej zmluvnej strany. Inak by sa museli obrátiť na súd.

Tejto situácii sa dá vyhnúť napríklad notárskou úschovou. Počas doby medzi podpisom kúpnej zmluvy a povolením vkladu na katastri kupujúci zloží peniaze do notárskej úschovy. O zložení peňazí do úschovy potom notár so zložiteľom, teda kupujúcim, spíše zápisnicu.

V tejto zápisnici sú presne definované podmienky, kedy môže notár uvoľniť peňažné prostriedky v prospech predávajúceho. Najbezpečnejší spôsob je uvoľnenie oproti predloženiu listu vlastníctva určeného na právne účely na kupovanú nehnuteľnosť už na nového majiteľa – s menom kupujúceho.

Ak z určitého dôvodu kataster vklad nepovolí alebo zamietne, notár vydá peňažnú úschovu kupujúcemu. Notár nemôže s peniazmi disponovať v rozpore s podmienkami, ktoré sú určené v zápisnici, pretože za ne nesie zodpovednosť. Každý notár je povinne poistený pre prípady škody, ktoré by mohol spôsobiť.

Autorka je obchodnou riaditeľkou realitnej spoločnosti Legacy.