Jeden z najväčších obytných projektov v Bratislave – Pod vŕškami v Záhorskej Bystrici sa posúva. Developer Opera SL Group vo štvrtok otvoril nové predajné centrum s ukážkovým bytom v lokalite a pracuje na inžinierskych sieťach pre celé 31-hektárové územie. Vlastní 160243>už územné rozhodnutie pre celý areál, na stavebné povolenie však stále čaká.

To sa očakáva v letných mesiacoch, čo by malo znamenať ostrý štart výstavby prvej etapy. Plánuje v nej postaviť zhruba 300 bytov v trojpodlažných domoch s podzemnými parkoviskami a domy v radovej zástavbe. V porovnaní 134250>s pôvodnými plánmi by mala byť hotová neskôr - približne o dva roky. Druhú etapu so zhruba šesťsto bytmi majú dokončiť o 4-5 rokov.

Pod vŕškami zacítili krízu

V ponuke má developer v súčasnosti 66 bytov, 86 pozemkov pre individuálnu výstavbu a 5 radových domov, čo je o niečo menej, ako 150877>ohlásil na jeseň. Zmluvy o budúcej zmluve sú zatiaľ uzavreté na polovicu pozemkov a 20 percent bytov. Niektorí zákazníci teda zjavne od rezervácií odstúpili.

Pozemky s rozlohou od 600 do 1 200 štvorcových metrov sa predávajú za približne 240 eur/m2, byty sú tiež stále za rovnakú cenu, predávajú sa za 1 800 až 2 200 €/m2 za čistú plochu bytu v plnom štandarde okrem kuchynskej linky. Vzorový byt s 2 spálňami, úžitkovou plochou 76 m2 a terasou s predzáhradkou celkovo s 53 m2 vyjde na 162 390 eur.

Jednoizbové byty v projekte začínajú od 82 300 eur, dvojizbové sú okolo sto tisíc eur a trojizbové od 133 tisíc eur. Za dom v radovej zástavbe s rozlohou 125 m2 a 60-metrovou terasou na pozemku 415 m2 zaplatí zákazník takmer tristo tisíc eur s DPH.

Pod vŕškami zacítili krízu

Napriek kríze a slabému predaju má projekt, v ktorom držia väčšinu izraelskí investori pokračovať bez prerušenia. Podľa hlavného manažéra SL Group Dannyho Bercovicha budú stavať bytové domy postupne, aby znížili kapitálovú náročnosť projektu. Ten by si mal vyžiadať celkovo zhruba 270 miliónov eur.

V druhej etape sa predpokladá aj výstavba nákupného centra a námestia okolo kruhového objazdu, kde by tiež mali byť priestory pre obchody a služby. D. Bercovich uvádza, že zatiaľ nerozhodujú, či v areáli budú aj zdravotnícke zariadenia, pretože čakajú na potreby reálnych obyvateľov. Súčasťou projektu však má byť aj škola a škôlka.

Podmienkou výstavby druhej etapy projektu má byť podľa skorších informácií dokončenie novej diaľničnej križovatky medzi Stupavou a Devínskou Novou Vsou, ktorá odvedie časť dopravy na Záhorie zo Záhorskej Bystrice. Výstavba križovatky sa rozbehla minulý mesiac s plánovaným dokončením na jar 2011.

Vizualizácie - Opera SL Group