Keď do vyhľadávača na portáli TRENDreality.sk zadáte Pod vŕškami, zobrazia sa desiatky výsledkov. Toľko pozornosti sa však megalomanskému projektu v bratislavskej Záhorskej Bystrici nedostalo ani tak vďaka netradičným riešeniam, novinkám, výnimočnej zastavanosti/vzdušnosti, či drahej architektúre. Hlavným dôvodom boli sklzy. Obytný komplex, vlastne celá nová rezidenčná štvrť sa prvýkrát predstavila pred skoro štyrmi rokmi. (Prečítajte si vtedajšie plány a očakávania.)

Hovorilo sa o výstavbe tisícky bytov, rodinných domov, relaxačných zariadeniach, škole, škôlke, ihriskách, jazierku a pešej promenáde. Slovensko-izraelský developer Opera SL Group chcel postaviť novú štvrť so všetkými funkciami, ktorá nemala svojim charakterom ani cenami nadväzovať na neďaleké Strmé vŕšky. Do toho prišlo oslabenie dopytu po bývaní, znížená ochota bánk financovať megaprojekty. A pod vŕšky to prinieslo roky prešľapovania na mieste.

Urbanizmus

Výsledok bude napokon o pár dní hotový. No výsledok nie tisícbytovej štvrte, ale len úspornej, súčasnej situácii prispôsobenej prvej fázy v podobe úvodných 66 bytov v štvorici domov s uzavretým nádvorím. A developerom slúži ku cti, že sa toho oproti pôvodným plánom veľa nezmenilo.


Rande s realitou
Práve čítate - Pod vŕškami - dnes fajn, o pár rokov super (pohľad redakcie)
Prepnite na - Bývanie Pod vŕškami na zelenej lúke. Zatiaľ (pohľad odborníka)
Prepnite na - Fotogaléria z bytov Pod vŕškami


Pod vŕškami - dnes fajn, o pár rokov super

Urbanizmus lokality zostal zachovaný podľa prvých náčrtov, čo vytvára príjemný pohľad. Domy sú trojpodlažné, používajú prírodné materiály. Hoci je hodnotenie architektúry subjektívne, autorovi týchto riadkov sa pozdáva. Môžu za to akurát členité priestory, použitý kameň na oplotení i imitácia dreva na terasách najvyšších bytov. Aj najtesnejšie susedstvo v podobe ciest, chodníkov a lámp developer zvládol.

Čo vnímame ako problém, je širšie a najširšie okolie. Momentálne vybudované štyri domy budú ostrovom samým pre seba na dlhé roky dopredu a ich obyvatelia sa budú pozerať len na rozbahnené a nevábne pozemky v okolí. Tým, že zóna spočíva z cca 30 hektárov, bude stále nejaká časť rozostavaná a nedokončená. Hoci ambíciou developera je začať s budovaním ďalšej štvorice domov na susednom pozemku čo najskôr, aj tak to značí minimálne rok a pol vedľa staveniska.

Pravda, po dokončení bude Pod vŕškami príjemný pohľad. Ambícia postaviť pozdĺž prvých etáp pešiu promenádu, o niečo ďalej verejný park, pričom každé nádvorie domov už skrýva vnútorný park, nemusí byť nereálna. Stačí sa pozrieť na to, čo v projekte splnili už teraz. Napríklad bude väčšina áut schovaná do podzemia, kde na 66 bytov vzniklo 90 parkovacích miest. Jedno si treba kúpiť, druhé si kúpiť možno.

Pod vŕškami - dnes fajn, o pár rokov super

Byty

Samotné byty až tak veľa nového neprinášajú. Najčastejšia výmera sa pohybuje v okolí 70 až 80 štvorcových metrov pri troch izbách. Štvorcový meter stojí podľa informácií z jesene 2011 približne 2-tisíc eur s daňou, čo je na okrajovú lokalitu hlavného mesta dosť. Na druhej strane sa byty v neďalekom projekte Rezidencia Záhorská ponúkajú aj za viac. Pod vŕškami krátko pred kolaudáciou predalo 30 percent obytnej plochy. Dispozície bytov sú štandardné a až na pár výnimiek bez väčších nezmyslov. Spálne majú často aj vlastnú kúpeľňu či šatník.

Každý z domov ponúka len približne 16 bytov, čo zabezpečuje dostatočné súkromie. Navyše sa do všetkých vstupuje z uzamknutého nádvoria medzi bytmi alebo podzemných garáží, voľne dostupné vchody zo strany ulice tu nie sú. Vnútorné nádvorie s detským ihriskom je vo všeobecnosti na tunajšie pomery výnimočný počin, navyše dotiahnutý. Architektonicky zvládnuté sú aj detaily ako napríklad výber smetných košov, lavičiek. Poteší stojan na bicykle pri každom vchode, čo sme nevideli zatiaľ v žiadnom rezidenčnom projekte.

Chodby nemožno označiť inak ako štandardné so zatočeným schodiskom okolo výťahu, no veľkorysosťou a dojmom priestoru sú na vyššej úrovni než inde. Jediné dve pripomienky – hranaté kľučky a vložky zámkov vchodových dverí sú síce pekné, no ostré hrany zrejme prinesú nemenej ostré zranenia pri neopatrnej manipulácii s kľúčom. Rovnako sa nám celkom nepozdávajú až väzensky pôsobiace zábradlia na schodištiach, no to už sme pri detailoch.

Pod vŕškami - dnes fajn, o pár rokov super

Spoločné priestory

Veľkoryso pôsobiace sú aj jednopodlažné podzemné garáže spoločné pre celý objekt pozostávajúci zo štyroch bytoviek. Dvojprúdová cesta lemovaná stredne veľkými parkovacími miestami vyvoláva dojem väčšieho, než 66-bytového projektu. Nevýhodou je niekoľko terénnych nerovností, pozdĺž ktorých developer taktiež vybudoval parkovanie, takže niektorí obyvatelia budú stáť šikmo. Nechceli by sme mať auto na „údolnom státí“. Odieranie laku od neopatrných susedov bude asi na tomto mieste na dennom poriadku.

Pivnice sú v poriadku, patria medzi to lepšie medzi bratislavskými projektmi. Aj spracovaním, aj veľkosťou chodieb a samotných pivničných kobiek.

Nová občianska vybavenosť zatiaľ v lokalite nie je, obyvatelia sa musia spoľahnúť na blízkosť centrálnej časti Záhorskej Bystrice. Hoci ambícia vybudovať kompletnú vybavenosť je tu od začiatku. Po dokončení a dosiahnutí určitej vypredanosti aktuálne stojacej etapy bude nasledovať nižšie položená štvorica vyšších domov a vtedy chce Opera SL Group čo najskôr realizovať aj výstavbu parku, na ktorý už má podľa informácií TRENDreality.sk stavebné povolenie.

Na predaj sú aj pozemky pre rodinné domy v okolí, ktoré sa majú zatiaľ nachádzať na severnom a východnom okraji už dokončených bytoviek. Štvorec parcely stojí približne 230 eur/m2 a podľa predajcu idú na odbyt lepšie než bytové jednotky. Pozemok kupuje budúci majiteľ spolu s projektom rodinného domu, jednotný ráz by teda mal ostať zachovaný. Aspoň nateraz.

Pod vŕškami - dnes fajn, o pár rokov super

Čo bude

Pod vŕškami je šanca vytvoriť v Bratislave novú modernú a komplexnú obytnú zónu so všetkou potrebnou vybavenosťou a jednotnou architektúrou. Síce to trvalo roky a niekoľko ďalších to ešte určite potrvá. Pokiaľ sa ale developer nenechá uniesť rozparcelovaním a predajom niektorých častí pozemku, či volaním po lacnejšej architektúre, môže ísť o hodnotné bývanie. Pravda, nie lacné. Nateraz však bývanie na stavenisku vyžaduje veľa sebazaprenia.


Rande s realitou
Práve čítate - Pod vŕškami - dnes fajn, o pár rokov super (pohľad redakcie)
Prepnite na - Bývanie Pod vŕškami na zelenej lúke. Zatiaľ (pohľad odborníka)
Prepnite na - Fotogaléria z bytov Pod vŕškami


Prečítajte si všetky články Rande s realitou aj to, ako hodnotíme na tomto mieste.