Na záver článku doplnená reakcia investora po dokončení projektu z 29.4.2010

V Bratislave sa roky budovali najmä veľké byty s prívlastkom luxusné, pritom umiestnené v nesprávnej lokalite. Buď v príliš zastavanej alebo príliš odľahlej. Len máloktorý projekt vydrží v zeleni dlhšie ako pár rokov, kým ho neobstavajú ďalšie. Aj komplex mestských víl Villa Rustica propaguje developer ako „bývanie v lone prírody“. Z jednej strany by sa už skutočne stavať nemalo, keďže ide o prírodnú rezerváciu Devínska Kobyla.

Pocit zelene však závisí od výhľadu z okna. Z jednej strany síce leží hustý les, no z druhej sídlisko. Mestské vily ležia na samom okraji „modernej“ sídliskovej zástavby Dúbravky a tak ťažia z výhod, rovnako ako nevýhod. V ponuke sú najmä väčšie byty, projekt sa profiluje ako nadštandardný. O čom svedčí i predajca – okrem samotného investora je ním kancelária Sotheby`s, známa najdrahšími bytmi.

Cez sídlisko

Lokalita pomenovaná Brižite, kde Villa Rustica leží, nie je najľahšie dostupná, ani oficiálna webstránka neponúka zrozumiteľnú mapu s názvami ulíc. Otázna je ešte prejazdnosť sídliskových ulíc, cez ktoré sa treba komplikovane krútiť. Večerné problémy s panelákovým parkovaním môžu ústiť do ešte zložitejšieho prejazdu.

Villa Rustica: zeleň a stavenisko

Samotná lokalita víl je však veľkolepá. Novovybudovaná príjazdová cesta k nim sa dvíha do kopca, prechádzajúc cez stavenisko. Stavenisko je síce dnes samozrejmé, otázna je výstavba v horizonte niekoľkých rokov.

Z Villa Rustica totiž stoja zatiaľ len dve z piatich víl (v marci sa majú odovzdávať majiteľom bytov). Navyše, okrem samotného projektu sa má v susedstve rozostavať ďalších sedem mestských víl iného developera (spoločnosť Residence Development, s.r.o.).

V rámci toho sa počíta aj s individuálnymi rodinnými domami, v prípade tohto projektu sa však okrem vybudovania sietí zatiaľ nezakoplo. Pre prvých obyvateľov lokality to môže veštiť roky bývania na stavenisku, keďže prvé dokončené vily ležia v najvzdialenejšej časti od existujúcich panelákov.

Vovnútri

V súlade s lukratívnou polohou pri lese i prezentovaného nadštandardu je výmera jednotlivých bytov. Najmenšie majú takmer 60 štvorcových metrov, najväčšie hravo presahujú 200 m2. K dispozícii sú aj veľké terasy a predzáhradky v prípade najnižšie položených bytov.

Ceny sú nastavené na úrovni 1 800 až 2 800 eur/m2 vrátane DPH. Zo súčasnej ponuky je podľa oficiálneho webu predaná takmer polovica, ďalšie sú rezervované. Firma sľubuje „pri rýchlom jednaní zvýhodnené podmienky“. V deň otvorených dverí, ktorý sa konal v strede decembra, ponúkala 5-percentné zľavy pri podpise do 10 dní a ďalších 2,5 % do 30 dní od toho dňa.

V samotných bytoch vyšší štandard vidno najmä pri podlahovom kúrení, ktoré majú aj menšie z nich a vypracovaní niektorých detailov. Vykurovanie z podláh je riešené netradične – zo stien vo výške pár centimetrov od zeme trčia termostatické hlavice (klik pre foto). Kúpeľňový štandard (foto) je napokon značky Duravit, o ktorom sa pôvodne uvažovalo ako o priplácanom nadštandarde.

Okná sú päťkomorové, problémom je otváranie veľkých dverí na terasu. Tie sú v koľajničkách a na manipuláciu s nimi treba veľkú silu. Možno časom sa hrany obrúsia a manipulácia bude ľahšia. Zato terasy sú veľkolepé (foto) a v prípade veľkých bytov aj kompletne presvetľujú interiér. Z domov je netradičný výhľad na Dúbravku, Lamač i lesy okolo Devínskej kobyly.

Villa Rustica: zeleň a stavenisko

Garáže a pivnice

Chodbám a schodiskám nemožno vytknúť nič (foto chodby a foto schodiska). Nie sú úchvatné, ale slušne spĺňajú to, čo od nich klient v projekte tohto typu čaká. „Luxusom“ v bratislavských podmienkach sú murované pivnice (foto). Kto videl plechové, či drevené „väznice“ v iných novostavbách, rozumie. Garáže už do neslávneho tuzemského štandardu žiaľ spadajú, pôsobia miniatúrne, ani so schovaním káblov a potrubí na strope sa nikto netrápil (foto).

Parkovanie je okrem podzemia riešené aj medzi vilami, miesta sú na predaj. Jedno státie pod domom stojí približne 10-tisíc eur, vonkajšie okolo 4-tisíc.

V rámci komplexu sa chystajú ďalšie tri vily. Z jednej, ktorá je najbližšie k dvom dokončeným už stoja základy, ďalšie dve sú zatiaľ v nedohľadne. Na rozostavanej (foto) sa má pracovať od jari tohto roka, na ďalších dvoch zrejme až na jeseň. Napokon však rozhodne najmä dopyt.

Villa Rustica: zeleň a stavenisko

Celkovo bude v projekte 70 bytov, 14 v každej z víl. Predpokladaný termín dokončenia všetkých piatich je rok 2011. Projekt financuje Tatra banka a developerom je Global Real, s.r.o., firma personálne prepojená s kanceláriou Vavrica architekti a medializovanou Vista Tower v Petržalke.

Villa Rustica: zeleň a stavenisko


Načo to komplikovať?

Škoda okolia

Byty vo Villa Rustica „majú právo“ byť veľké a v mnohých prípadoch veľkolepo preliezať hranicu 150 m2. Projekt je umiestnený na začiatku lesa, v každej z víl je len niekoľko bytov.

Dojem vyššieho štandardu teda developer nepokazil masovosťou a naopak rozľahlými terasami a doplnkami ako podlahové vykurovanie, či vyhotovením kúpeľní len potvrdil. Zásadné veci ako dispozície a niektoré spoločné priestory sú fajn.

Lacno pôsobiace garáže, neomietnuté pivnice (i keď stále ide o „zázrak“ v porovnaní s mnohými inými projektmi), či zvláštne riešenie termostatických hlavíc sú detaily, ktoré celkový dojem zrážajú. Na teraz najväčším nedostatkom je však okolitá výstavba, ktorá by bola fajn, ak by bola dokončená. Lenže zatiaľ sa ani stavať nezačalo, Brižite bude preto krajším miestom na bývanie až o niekoľko rokov (vizualizácia z leteckého pohľadu).

Foto - Ľuboš Mistrík, foto objektu - Global Real

Pozrite si aj oficiálne fotky a priebeh výstavby.

Reakcia investora na Rande s realitou vo Villa Rustica (29.4.):

Mestské vily Villa Rustica sú umiestnené v dotyku borovicového lesa, vo svahu s výhľadom na panorámu Malých Karpát. Sme presvedčení, že výber lokality pre umiestnenie nášho projektu je výnimočne dobrý. Určite je náš projekt spätý s prírodou viac ako ktorýkoľvek iný v hlavnom meste. Výbežok prírodnej rezervácie Devínska Kobyla, ktorá susedí s Villou Rusticou nikdy nebude staveniskom.

Prístup do novej obytnej zóny je bezproblémový po dobudovaní novej, v súčasnosti už hotovej, prístupovej komunikácie vrátane novej križovatky na hlavnej ceste Pri kríži, ktorá akosi unikla pozornosti recenzenta.

Obytný súbor ponúka široký sortiment štandardných bytov, ale aj nadštandardné strešné apartmány, s veľkou terasou s fantastickým výhľadom. Zámerom investora bolo vytvoriť súhru prírodného prostredia s príjemným a komfortným bývaním.

Všetky byty sú priestranné a presvetlené. Dominantným priestorom každého bytu je veľká obytná hala s kuchynským kútom (foto). Budúci majitelia apartmánov majú možnosť si prispôsobiť svoje nové bývanie podľa vlastných predstáv a potrieb. Môžu priamo zasahovať do dispozície bytu. Medzibytové steny sú masívne so zvýšenú akustickú odolnosť, ale vnútrobytové deliace priečky sa môžu kedykoľvek zmeniť, bez zásahu do statiky domu.

Okrem v recenzii spomínaného dnes už dokončeného podlahového vykurovania samostatne regulovaného termostatickými hlavicami (foto) sú v štandarde dubové drevené parkety (14mm) a dyhované interiérové dvere. Všetky zariaďovacie predmety v kúpeľni sú od zvučných značiek Duravit, Grohe a Hüppe. Štandard dopĺňajú kvalitné keramické obklady a gresové dlažby (foto).

Určite je potrebné ešte spomenúť, že všetky okná sú francúzske (tzn. na celú výšku miestnosti) a vo väčších bytoch luxusné veľkoplošné zasklené steny s posuvným krídlom, čo dáva bytom svetlosť a bezprostredný kontakt s prostredím. V čase recenzie prebiehala stavba a vodiace mechanizmy okien neboli vyčistené – dnes v hotovej stavbe fungujú samozrejme všetky okná hladko. V bytoch je v štandarde štruktúrovaná dátová kabeláž.

Auto možno parkovať v domovej garáži s prirodzeným vetraním (foto). Murované pivnice sú dostatočne veľké aj na pohodlné parkovanie 4-och bicyklov. Steny pivníc sú upravené eteruvzdorným náterom. Na schodiskách je gresová dlažba a v garáži epoxidová stierka. Všetko je bezbariérovo prepojené moderným tichým výťahom Schindler. V každom dome je samostatná kotolňa so špičkovou technológiou Viessmann.

Projekt je rozdelený do etáp, čo umožnilo vysporiadať sa s realitnou krízou a obdobím so zníženým záujmom o byty. Prvé dve mestské vily sú dnes dokončené a kolaudujú sa. Celý obytný súbor bude zrealizovaný do 2-och rokov. Už teraz sú ale kompletne hotové všetky inžinierske siete, nové obslužné komunikácie aj sadové úpravy nadväzujúce na mestské vily 1 a 2. Dosadby stromov a okrasných krov dopĺňajú a nadväzujú na prírodný rámec okolia a ponechané pôvodné vzrastlé stromy (foto).

Prečítajte si všetky diely Rande s realitou.