Hneď na úvod s pravdou von. Villa Rustica, ako projekt piatich mestských víl s veľkými bytmi v okrajovej časti bratislavskej Dúbravke, už si svoje Rande s realitou zažil. Pred dvoma rokmi, keď sme seriál recenzií novostavieb rozbiehali. Niektoré časti projektu ešte neboli úplne dokončené a aj developer vtedy s radosťou napísal svoju reakciu, ktorú sme samozrejme zverejnili. Dnes nás pozval znova, aby sme si po skolaudovaní ďalších domov urobili nový obraz.

V porovnaní s niekdajšou návštevou už bol s redakciou TRENDreality.sk aj stavebný odborník zo spoločnosti Perfect Home, s.r.o., ktorá je asistentom pri recenziách. V porovnaní s rokom 2010 sa zmenilo pomerne veľa. Pribudli dokončené vily, no aj nové stavebné mechanizmy, zmenili sa vlastníci okolitých pozemkov, a prišli nové skúsenosti. Časť projektu už je zabývaná a prináša každodenné radosti. Preto sme pozvanie prijali.


Rande s realitou
Práve čítate - Villa Rustica: ticho medzi bagrami (pohľad redakcie)
Prepnite na - Hodená rukavička z Villy Rustica (pohľad odborníka)
Prepnite na - Fotogaléria z Villa Rustica


Villa Rustica: ticho medzi bagrami

Brižite na konci

Lokalita samotná sa nezmenila. Villa Rustica žeriavy nepremiestnili a projekt stále leží na okraji Dúbravky s dostupnosťou desiatky minút hrkotajúcej električky, autobusu alebo najmä autom. Či už čiastočne po diaľnici, cez karloveský bulvár alebo zozadu cez Devínsku Novú Ves.

Lokalita pomenovaná Brižite nemá ambíciu byť rýchlo dostupnou, ani sa pasovať za širšie centrum. Práve naopak, aj developer to prezentuje ako pokojné bývanie na hranici veľkého chráneného lesného areálu. Medzičasom veľkým plusom je nová príjazdová komunikácia cez sídlisko, ktorá vstup výrazne uľahčila. Dokončila sa aj výstavba neďalekého projektu, čo okolie zase o niečo skultúrnilo.

Ako problém však stále vnímame okolitú výstavbu. Stavenisko sa nezmenilo, možno ešte rozšírilo. Okolité pozemky totiž medzičasom kúpila fínsko-slovenská spoločnosť YIT Reding, ktorú tu aktuálne stavia tri zo svojich siedmich domov. Celkovo má vyrásť až 140 bytov, čo pre obyvateľov Villa Rustica znamená nielen zahustenie okolia, ale aj dlhé roky na stavenisku. Nehovoriac o prebiehajúcom budovaní piatej vily. Tú však chcú dokončiť do konca tohto roka.

Villa Rustica: ticho medzi bagrami

Veľké byty

Villa Rustica prináša v celkovo piatich domoch niečo vyše 70 bytov najmä väčších výmer. Kým prvá až tretia vila sú rozpredané, ostáva štvrtá čerstvo skolaudovaná a piata rozostavaná. Potenciálni záujemcovia si teda môžu vyberať z dvoch najnižšie položených objektov. Výmera jednotlivých bytov je v súlade s veľkoleposťou celého komplexu, výmera posledných sa pohybuje od 59 po viac než 200 štvorcových metrov.

Dispozície sa oproti predošlej recenzii prirodzene nezmenili, v závislosti od bytu sú lepšie i horšie. Dnes klient po kúpe dostáva holobyt, kde je potrebné ešte namontovať drevené (nie laminátové) parkety a interiérové dvere, čo je všetko v cene. Tento proces dokopy trvá približne tri týždne, v prípade záujmu si môže vyhotovenie do štandardu dokončiť majiteľ aj sám. Ceny bytov začínajú na 124-tisíc eur vrátane DPH, čo je zhruba 1 800 až 2 000 eur/m2, nepredaných je štrnásť.

Časť bytov má podlahové kúrenie a každý z domov vlastný kotol. O veľkých presvetlených miestnostiach, sanite v kúpeľniach, či napríklad výhľadoch z bytov sme už písali. Rovnako tak o pomerne tesných podzemných garážach, ktorým by sa zišla omietka, či murovaných pivniciach, ktoré medzičasom vymaľovali. Pochvala.

Villa Rustica: ticho medzi bagrami

Každodenný život

V porovnaní s predošlými dvoma rokmi sa výraznejšie zmenilo okolie a najmä život v projekte. Kým prvá dvojica víl už je dlhšie dobre zabývaná, postupne sa do tohto procesu pridáva tretia a neskôr aj štvrtá. Podľa informácií TRENDreality.sk sú trochu problematické vzťahy medzi „starousadlíkmi“ a novými prisťahovanými, hoci je medzi nimi rozdiel možno roka, najviac dvoch. Toto viedlo aj k oploteniu druhého objektu, na ktorého detské ihrisko tak už nebudú mať ostatní prístup.

Medzičasom sa aj menili správcovské spoločnosti a v štyroch objektoch pôsobia zatiaľ dve. Otázna je do budúcnosti prejazdnosť celého územia. Dnes v nej trochu bránia najmä všadeprítomné stavebné mechanizmy, okolo ktorých musia obyvatelia jazdiť i chodiť. V budúcnosti to môžu byť aj autá majiteľov odparkované na úzkej obojsmernej ceste, ktorú sa zatiaľ nepodarilo zjednosmerniť.

Veľkým otáznikom je aj vplyv ďalších zhruba 140 bytov od YIT Reding. Napriek tomu, že výškovosťou pôjde o podobné objekty ako sú Villa Rustica, do lokality prinesú novú hustotu i množstvo ďalších obyvateľov. Na druhej strane sa už obaja developeri dohodli na skultivovaní retenčnej nádrže v spodnej časti, neskôr sa počíta aj s revitalizáciou plotov oddeľujúcich Villa Rustica od chránenej oblasti lesa, či ďalším detským ihriskom.

Villa Rustica: ticho medzi bagrami

Ticho medzi bagrami

Porovnanie s Rande s realitou z roku 2010 ukazuje viacero vylepšení a prináša krajší dojem. Upravená cesta a chodníky, menšie ihrisko, nová prístupová cesta cez sídlisko, aj zabývané balkóny a terasy pokryté desiatkami väčších či menších rastlín prinášajú príjemný dojem. Škoda niektorých susedských nezhôd v okolí, no tie sú, žiaľ, vecou takmer všetkých novostavieb.

Villa Rustica s ohľadom na zhon veľkomesta prináša vďaka rozsiahlej zelenej ploche Devínskej Kobyly a výhľadom na Karpaty naozaj pokoj. No záver tohto rande bude rovnaký ako v niekdajšom hodnotení. Niekoľko rokov budú obyvatelia ešte počúvať to ticho len v prestávke medzi bagrami.


Rande s realitou
Práve čítate - Villa Rustica: ticho medzi bagrami (pohľad redakcie)
Prepnite na - Hodená rukavička z Villy Rustica (pohľad odborníka)
Prepnite na - Fotogaléria z Villa Rustica


Prečítajte si všetky články Rande s realitou aj to, ako hodnotíme na tomto mieste.

Foto - Ľuboš Mistrík