„Projekt Viladomy Jurská sme vytvárali tak, aby sme v Bratislave postavili technologicky najvyspelejšie byty, ktoré budú spĺňať štandardy stavieb budúcnosti a ich majiteľom zároveň uľahčia každodenný život. A myslím si, že sa nám to aj podarilo,“ vraví projektový manažér Viladomov Jurská Peter Heneš.
V rámci štandardného vybavenia napríklad každý byt disponuje vlastným tepelným čerpadlom. Noví majitelia tak ušetria pri nákladoch na kúrenie, chladenie i prípravu teplej vody pre domácnosť, pričom nemalá vstupná investícia je už zahrnutá v cene bytu. „Naše riešenie vo Viladomoch Jurská je najdrahšie z pohľadu obstarávacích nákladov, no pre majiteľov predstavuje skvelú výhodu – v budúcnosti sa budú tešiť z nízkych prevádzkových nákladov.“
Žiadna klíma. Prirodzené sálavé teplo a chlad
Byty majú teplovodné podlahové kúrenie, ktoré zabezpečuje rovnomerné rozloženie teploty v miestnostiach a v porovnaní s radiátorovým kúrením sú náklady o 30 percent nižšie. V lete si zase majitelia nemusia obstarávať klimatizáciu, vo viladomoch totiž využijú zabudované stropné chladenie, ktoré je osadené v betónovom jadre.
„To je najefektívnejší a najprirodzenejší systém chladenia obytných priestorov, ktorý spĺňa aj prísne ekologické kritériá energetickej náročnosti. Oproti klimatizácii je chladenie plošné, sálavé a chladiacim médiom je voda,“ približuje Heneš. V projekte Viladomy Jurská je podľa jeho slov zvolené najkvalitnejšie možné riešenie, a to systém temperovaného betónového jadra BKT/oBKT.
Pre výmenu vzduchu v bytoch zabezpečili pre každý byt separátnu centrálnu rekuperáciu. Tá zamedzí vzniku vlhkosti a zaistí pravidelný prísun čerstvého vzduchu bez zvýšenej koncentrácie oxidu uhličitého. „Vďaka kvalitnému zatepleniu objektov a prvotriednym oknám došlo k minimalizácii prirodzeného vetrania. V takýchto zateplených bytoch sa tak zvyšuje koncentrácia oxidu uhličitého a potrebujete preto častejšie vetrať. Rekuperácia však ponúka jedno z najlepších riešení, ktoré okrem udržania dobrej kvality vzduchu aj minimalizuje tepelné straty, čím sa opätovne znižujú prevádzkové náklady,“ vysvetľuje Heneš.
Aby pre byty získali čo najviac svetla, vo viladomoch sa rozhodli využiť veľkoformátové okná (HS portály a Floor-To-Ceiling okná) s hliníkovým rámom, čo je pre ťažké okná najvhodnejší materiál. Taktiež, zatiaľ čo životnosť plastových okien sa pohybuje od 35 do 50 rokov, tie hliníkové môžu vydržať až od 80 do 100 rokov. Okná majú navyše zvýšenú akustickú odolnosť vďaka izolačným trojsklám a pohltiť dokážu až 95 percent zvukov z exteriéru.
V rámci štandardu dostanú majitelia k svojej nehnuteľnosti aj bytovú inteligenciu, s ktorou dokážu ovládať osvetlenie, vonkajšie žalúzie, vzduchotechniku, chladenie, vykurovanie alebo aj videovrátnika a bytové zabezpečenie. Prichystaná je aj káblová predpríprava na osadenie fotovoltických panelov či na nabíjanie pre elekromobily prislúchajúca k parkovaciemu státiu. Káblová predpríprava je napojená na konkrétny bytový rozvádzač, majiteľ má teda plnú kontrolu nad prípadnou výrobou a spotrebou elektriky.
Električka či vlak za rohom
Výnimočným prvkom projektu sú intenzívne a extenzívne zelené strechy. Chránia konštrukciu objektu pred klimatickými vplyvmi a životnosť hydroizolácie sa vďaka tomu dokáže predĺžiť až na dvojnásobok. V lete prirodzene ochladzujú, v zime zase zabraňujú stratám tepla. Vytvárajú príjemnú klímu v byte, na terase vzduch zvlhčujú či znižujú prašnosť. „Obyvatelia zároveň získavajú nový priestor, kde môžu relaxovať alebo napríklad s deťmi na terase pestovať drobnú zeleninu, ovocie, bylinky. A kde sa budú uprostred zelene cítiť príjemne,“ podotkol Heneš.
Ani zďaleka sa však obyvatelia projektu Viladomy Jurská nemusia zo svojich na juhozápad orientovaných terás výhľadom na Kamzík iba kochať. Stačí sadnúť na bicykel a cez vinice sa dostanú do blízkych Malých Karpát. Cyklochodník ich povedie do prírody, ale aj do mesta. Z Jurskej ulice sa však po dvoch minútach chôdze dostanú i na najbližšiu zastávku električky či dokonca aj na vlak – smerom do Košíc či na hlavnú bratislavskú stanicu, odkiaľ môžu vyraziť na svoje ďalšie cesty. Päť minút cesty autom tiež trvá dostať sa na bratislavský obchvat.
„Chceme zdôrazniť, že projekt Viladomy Jurská sa nachádza v pešej dostupnosti od zastávok verejnej dopravy – električky a vlaku, a od cyklochodníka. Pri neustále sa zhoršujúcej dopravnej situácii je takéto umiestnenie bývania benefitom. Už dnes je umiestnenie kľúčové, ak sa chcete v určitých hodinách dostať včas tam, kam potrebujete. A navyše ekologickejším spôsobom,“ zdôrazňuje Heneš.
V ponuke aj mezonety so záhradkou
S výstavbou Viladomov Jurská začali v bratislavskom Novom Meste na jar minulého roka. Aktuálne sa dokončujú interiéry vrátane zariaďovacích prvkov. V ponuke nehnuteľností sú nielen dvoj- a trojizbové byty s terasou, ale aj troj- a štvorizbové mezonety so zelenou strechou. Tie sú umiestnené na samostatnom podlaží s vlastnou záhradou.
„V bytoch sme použili prvotriedne a kvalitné materiály, nešetrili na technológiách a zaviedli funkčné dispozičné riešenia. Skĺbili sme atraktívne architektonické prvky s technologickým riešením na vysokej úrovni a veríme, že to noví majitelia ocenia,“ dodal Heneš.