My nepotrebujeme veľkú reklamu. Nemusíme ani znižovať ceny a dávať zľavy, sme kvalitní. Nepredávame rýchlo, ale uvidíte, o pár rokov sa k nám ľudia vrátia a projekt sa postupne vypredá. Toľko dávnejšie i aktuálnejšie vyjadrenia developera Viktórie.

Ide o spoločnosť Doas, ktorá v podstate združuje akcionárov dobre známej stavebnej firmy Doprastav. A jej polyfunkčný komplex so 160 bytmi, kanceláriami a menšími obchodnými priestormi. Vo vyhľadávanej lokalite bratislavského Ružinova, časti Mlynské Nivy.

To trvalo

Portál TRENDreality.sk je už dlho zvedavý, dovnútra sa však nedostal. Vysvetlenie je také, že sa stále dokončovali byty a niektoré spoločné priestory, hoci projekt je skolaudovaný už od roku 2010. Doteraz je v ňom voľná zhruba štvrtina bytov.


Rande s realitou
Práve čítate - Viktória – sebavedomá na všetky strany (pohľad redakcie)
Prepnite na - Viktória: Ako to dopadne, keď bytovku stavajú cestári (pohľad odborníka)
Prepnite na - Fotogaléria z Viktórie


Viktória – sebavedomá na všetky strany

Rande s realitou - Viktória (1) Zdroj: Philip Darázs

A tak sme sebavedomé vyhlásenia brali s rezervou. Pri osobnej návšteve nás ale Viktória začala presviedčať o svojom egu. A úplne právom, patrí medzi to najlepšie, čo sme doteraz videli.

Na rohu Košickej a Viktorínovej stojí už niekoľko rokov, možno aj preto zapadla do prostredia a málokto ju vníma. Zasadenie do okolia je aj na výškovú budovu príkladné a veľká novostavba blízko centra mesta nepôsobí rušivo. Tvoria ju dva hlavné objekty – "mozaikou" obkladaný menší pozdĺž Košickej (sú tu aj kancelárie) a modernejšie poňatý vyšší smerom hlbšie pri domoch.

Pokoj uprostred ruchu

Ak sa klienta na obhliadke nepodarí presvedčiť nenápadným vzhľadom zvonku, treba ho zobrať dovnútra. Veľkolepé átrium s trávnatou plochou, tečúcou vodou, vysadenou zeleňou a chodníkmi je na slovenské pomery nevídané. Je to niečo, čo dáva projektu charakter a odlišuje ho od mnohých iných.

Viktória – sebavedomá na všetky strany

Rande s realitou - Viktória (5) Zdroj: Philip Darázs

K tomu sa pridáva aj vlastná recepcia pre komplex (vstup na kartu je možný aj z iných vchodov), uzavreté kontajnerové stojiská vovnútri budovy a dobrá vybavenosť okolo. Priamo v objekte je Tesco Expres, kaviareň, kaderníctvo, fitnes.

Nehovoriac o detskom ihrisku zo zadnej strany a ďalšej trávnatej ploche. Pobyt alebo hoci aj len prechod átriom dodáva uprostred rušnej lokality pri trhovisku pokoj. Priestor pre aktívny relax prináša aj party miestnosť s pingpongovými stolom.

Rôznorodé byty

Vo Viktórii je celkovo 160 dvoj- až štvorizbových bytov. Videli sme rôzne veľkosti, orientácie i poschodia a je vidieť, že sa developer pohral. Hoci nie vždy je výsledok ideálny, čo je spôsobené šikmým pôdorysom stavby, ale aj snahou urobiť každý byt odlišný od ostatných.

Viktória – sebavedomá na všetky strany

Rande s realitou - Viktória (14) Zdroj: Ľuboš Mistrík

To sa aj podarilo, nie všade ale možno povedať, že je to k dobru veci. Videli sme dvoj- a trojizbové byty s miniatúrnymi spálňami alebo mezonet, ktorého prízemie spočíva len z malej vstupnej chodbičky a schodov. Pri cenách od 2 300 po viac než 3-tisíc eur/m2 vrátane DPH by sme čakali viac.

Na druhej strane je väčšina bytov dobre využiteľná a pri vhodnom výbere dispozície sa možno tešiť na premyslené a logické riešenie izieb i odkladacích priestorov. K dispozícii sú aj predzáhradky, hoci sa pozerajú na susedný nevábny objekt. Developerovi však pravdepodobne zostane veľa bytov voľných, ktorých dispozície sa nevydarili a vypredajú sa len za cenu výrazných zliav.

Dobré materiály i pocit

Pokiaľ neunáhlite kúpu konkrétneho bytu a podarí sa vybrať ten s rozumným riešením, budú tu čakať kvalitné materiály. Viac o nich sa dočítate v pohľade odborníka, je však všade vidieť stavbárske pozadie firmy, ako aj fakt, že tu bývajú majitelia a teda si na stavbe dali záležať.

Trochu sa ale zabúda na prvý dojem. Keďže byty sú dokončené v štádiu holobytov a je ich predaných relatívne málo, pohyb po Viktórii pripomína stavenisko. Ošúchané omietky, výťahy obalené do ochranných dosiek, vŕtanie susedov a ďalšie drobnosti je to všetko, čo pripomína nevýhody dokončenia do stavu holobytov.

Viktória – sebavedomá na všetky strany

Rande s realitou - Viktória (19) Zdroj: Ľuboš Mistrík

K tomu sa pridáva aj fakt, že drahšie a väčšie byty klienti nekupujú na to, aby sa okamžite nasťahovali. Preto je pravdepodobné, že zvuk vŕtačky a prenášanie stavebných materiálov bude život vo Viktórii sprevádzať ešte niekoľko rokov.

Prívetivé

Spoločným priestorom dominuje átrium, prívetivé sú ale aj rôznorodé chodby namaľované na zeleno alebo výťahové šachty s obkladom rovnakým ako na fasáde.

Nešetrilo sa ani v murovaných pivniciach a veľkolepých podzemných garážach. Tie však bodujú najmä priestrannosťou, keďže sú omnoho viac technické než príjemné na pohľad. Jedno státie stojí 16-tisíc eur s DPH a na predaj sú aj samostatné garážové boxy.

Viktória – sebavedomá na všetky strany

Rande s realitou - Viktória (11) Zdroj: Philip Darázs

Projekt patrí medzi to najlepšie na trhu, hoci aj cenovky sú na úrovni toho najdrahšieho. Príjemné átrium, dotiahnuté stavebné detaily i vybavenosť okolia budú majiteľa tešiť. Páčiť sa mu ale nebude stavebný ruch aj po rokoch od kolaudácie. Ak je toto ochotný akceptovať, vo Viktórii sa nesklame.


Rande s realitou
Práve čítate - Viktória – sebavedomá na všetky strany (pohľad redakcie)
Prepnite na - Viktória: Ako to dopadne, keď bytovku stavajú cestári (pohľad odborníka)
Prepnite na - Fotogaléria z Viktórie


Prečítajte si všetky články Rande s realitou aj to, ako hodnotíme na tomto mieste.