Nový šéf spoločnosti Sozialbau AG Josef Ostermayer sa sústredí na výstavbu kvalitných nájomných bytov. Tento rok by sa ich malo vo Viedni dokončiť asi 2 200, čo by bol historický rekord.

Veľkou výzvou pre organizátorov výstavby sociálnych bytov sa stávajú ceny pozemkov. Vo Viedni je vďaka angažovanej politike člena mestskej rady Michaela Ludwiga limit na štvorcový meter zhruba 300 eur, v Salzburgu až 700 eur.

V súčasnosti zostáva stavebná činnosť v krajine veľmi silná. Pri limitovaných kapacitách stavebných firiem sa ceny prác dvíhajú. J. Ostermayer v päťročnom funkčnom období predpokladá, že sa záujem o sociálne byty napriek zvýšeniu tempa ich budovania nezníži.

Do začiatku leta minulého roku bolo na zoznamoch čakateľov na dotované byty 86 500 ľudí. J. Ostermayer je proti určovaniu výšky nájomného podľa príjmu obyvateľov. Takéto opatrenie považuje za nesociálne a ťažko obhájiteľné z právneho hľadiska. Postihlo by výkonnejších ľudí, ktorí majú úspešnú kariéru, alebo odpracovali viac nadčasov.