Hlavné mesto Viedeň plánuje výstavbu bytov minimálne na najbližších päť rokov. Vychádza z toho, že v budúcich 15 rokoch vzrastie počet jeho obyvateľov minimálne o 300-tisíc ľudí, čo znamená zo súčasných 1,7 milióna na 2 milióny. Nové projekty zvyčajne nemajú menej ako 1 500 bytov, informuje tlačová agentúra TASR.
"Preto musíme každoročne postaviť aspoň 7 000 nových bytov," povedal expert na bývanie viedenského magistrátu Wolfgang Förster. Stavia sa väčšinou na pozemkoch, ktoré nakupuje tzv. bytový fond - mestský podnik, a potom ich developuje. Veľké projekty sledujú dva ciele - funkčnú a sociálnu pestrosť. Ich realizácia sa môže začať len vtedy, keď je zabezpečená kompletná infraštruktúra.
Pri novej výstavbe sa používajú dotácie zo strany mesta, čo je asi tretina nákladov, ďalšiu časťou sú financie investorov - družstiev, peniaze možno požadovať aj od nájomníka formou preddavku a na zvyšok sa využíva i úver. "Čisté stavebné náklady na jeden štvorcový meter (m2) bytu predstavujú 1200 eur - 1300 eur, ak zarátame celkové náklady - aj na projekt a financovanie, tak je to 1600 eur - 1700 eur/m2," ozrejmil Förster.
Zároveň pripomenul, že štát uvoľnil dosť veľké prostriedky najmä na modernizáciu bytového fondu, čo spôsobilo rozbeh konjunktúry. Kríza sa pozitívne prejavila v tom, že sa znížili ceny stavebných prác. Nájomné byty spravujú v hlavnom meste Rakúska mesto a verejno-prospešné združenia.
Trh s obecnými nájomnými bytmi je na Slovensku v porovnaní s tým vyvinutý veľmi slabo. Najviac obecných bytov vyrástlo medzi rokmi 2000 a 2008 v Dunajskej Strede, Nitre a Žiline, v každom z nich niečo vyše tisíc bytov.
Bratislava je na tom ešte horšie, hoci magistrát v minulosti priznal, že možnosť obecného bývania je len pre tých, ktorí si v danej chvíli nevedia zabezpečiť vlastné. Hlavné mesto má k dispozícii približne 700 bytov, v roku 2006 pribudlo len 90 nových.
Ilustračné foto - Flickr