Minulý mesiac predstavili v Singapure definitívnu verziu ambiciózneho projektu The Scotts Tower (TST), nazvaného podľa ulice, kde má stáť táto 31-poschodová budova. Rušná Scotts Road s niekoľkými špičkovými singapurskými hotelmi ústi na hlavnú obchodnú ulicu, ktorú v značnej miere vybudovala spoločnosť Far East Organization – developer aj spomínanej TST.

TST s plánovaným termínom dokončenia v roku 2009 mal štandardom i metrážou bytov konkurovať vyššej budove susedného komplexu pomenovaného Scotts High Park. Konkurenciu tvoril 27-poschodový, takzvaný druhý blok, ponúkajúci byty vo výmere nad 300 štvorcov a napríklad aj vírivky na terasách. Far East Organization sa však s realizáciou TST rozhodla počkať.

Projekt štyroch veží s celkovo 68 bytmi zavesených v rôznej výške na jadre, ktorý vytvoril holandský ateliér OMA, vzbudil vo svete značný ohlas. V roku 2009 sa však v mestskom štáte ustálili zmeny na realitnom trhu a silnel dopyt po menších bytoch. Developer Far East začal teda rokovať o zmene najprv s pôvodným projektantom, potom s druhou holandskou architektonickou veličinou, s UNStudiom.

Vertikálne mesto so štyrmi štvrťami

Nový projekt si zachoval vysoký štandard vybavenia bytov. V katalógu figurujú napríklad kuchyne Gaggenau a kúpeľne Fantini, pozoruhodná je minimálna svetlá výška bytov 340 cm. Svojimi 153 metrami bude objekt v okolí dominovať.

Vertikálne mesto so štyrmi štvrťami

Rovnako vysoký bol aj v prvej verzii, no počet bytov medzičasom narástol o viac ako trojnásobok. Vyše polovicu tvoria jednotky s výmerou 62 m2. Najmenší byt v pôvodnom projekte bol štvorizbový, definitíva s bytmi nad tristo štvorcov neráta – najväčšie penthousy majú po 265 m2.

Vertikálne mesto so štyrmi štvrťami

Do nového projektu prešlo tiež rozdelenie budovy na štyri jednotky. Miesto samostatných blokov sú v budove štyri vrstvy s rovnakými typmi bytov: najhrubšia má 16-poschodí, najtenšia jedno.

Podľa terminológie projektantov, ktorí budovu stvárnili ako vertikálne mesto, je rozdelená na klastre (clusters), ktoré nazývajú aj štvrťami. Na štvrte sa delia aj utopické vertikálne mestá.

Vertikálne mesto so štyrmi štvrťami

V novom projekte sa výraznejšie prejavila zeleň, markantným prvkom je spoločenský priestor v exteriéri medzi druhým a tretím klastrom na 25. poschodí. Táto sky terrace trocha pripomína tvary televíznej obrazovky zo začiatku 60. rokov.

Blízko TST stojí niekoľko výškových rezidenčných budov. Takmer priamo oproti nej postavil ďalší mamutí singapursky developer CapitaLand spomínaný dvojvežový komplex Scotts High Park. O sídlisku d’Leedon tohto developera portál TRENDreality.sk nedávno informoval.

Vertikálne mesto so štyrmi štvrťami

Pre CapitaLand vytvorilo UNStudio aj projekt dvojice 60-poschodových skrútených veží v rámci projektu Raffles City, „mesta v meste“ v Hangzhou (Chang-čou, 2014), ktorého stavenisko sa v súčasnosti už pripravuje.

Svetová architektúra prináša každý piatok architektonický skvost. Pozrite si všetky.

Autor je spolupracovník TRENDreality.sk.

Vertikálne mesto so štyrmi štvrťami

Vizualizácie - UNStudio

Vertikálne mesto so štyrmi štvrťami

Vertikálne mesto so štyrmi štvrťami