Rande s realitou - menu:

Kým Eco House si vyslúžil hodnotenie pod titulkami „keď sa išlo na cenu“ a „tak trochu retro“, Valerián sa skôr zaradí k tretej etape Malého Dunaja, ktorý vyrástol na druhej strane ulice už pred štyrmi rokmi. Ide o nenápadný dom s dobre riešenými bytmi za rozumné ceny.

Podobná charakteristika platí aj pre Valerián. Na rozdiel od Eco Housu fasáda neprekypuje komplikovanými tvarmi, nehýri farbami ani zbytočnými ozvláštňujúcimi prvkami. Hmotovo je síce veľmi podobný, ale nepôsobí takým lacným dojmom. O ďalší rok, po dokončení Mendelsohnu, ktorý už Bencont stavia, by malo platiť, že Valerián je cenou, kvalitou aj polohou v strede tejto novej časti Kazanskej.

Medzi cestou a rodinnými domami

Kazanská ulica sa na rozdiel od mnohých iných častí Bratislavy, vrátane centrálnych, rozvíja na základe územného plánu zóny schváleného ešte v polovici 90. rokov. Vidieť za ním zámer vytvoriť mestskú triedu so zástavbou rovnakej mierky, i keď architektúra jednotlivých objektov nevybočuje zo sídliskového štandardu a pestrofarebnosti zatepľovacej kampane.

Novostavby na pravej strane ulice v smere od Slovnaftu do Vrakune sa museli vtesnať medzi štvorprúdovú cestu so zeleným deliacim pruhom a pôvodnú zástavbu rodinných domov. Znamená to prakticky stopercentné zastavanie pozemku.

Pred domom je dostatočne široký chodník a o dva schody vyvýšený vstup do komerčných priestorov v parteri s bezbariérovým prístupom na oboch koncoch. Čiastočne ich oddeľujú betónové kvetináče. Za domom je desať parkovacích miest pre návštevníkov prevádzok a vjazd do samostatných garáží.

Valerián má spoločný vjazd s Eco Housom cez odbočku na Kvetinársku ulicu. Kým Eco House má vjazd do garáže zozadu, Valerián z boku ihneď za odbočkou. Je to praktickejšie, pretože je tu viac miesta na manévrovanie, i keď rampa je pomerne strmá. Je však vykurovaná a zastrešená, takže ani v zime by nemal byť problém s výjazdom.

Dve kocky a zelená strecha

Valerián zrkadlí protiľahlú skoršiu etapu Malého Dunaja. Tvoria ho dve osempodlažné kocky prepojené prízemným parterom a dvojpodlažnou podzemnou garážou. Parter medzi domami má zelenú strechu, ktorá však nie je prístupná. Malý Dunaj zvolil klasické dláždené súkromné terasy.

Farebne je Valerián striedmejší, kombinuje bielu s dvomi odtieňmi sivej – tmavšia pokrýva prízemie a exteriér schodiska, svetlejšia je použitá na balkónoch. Na 5. a 6. poschodí majú balkóny kovové zábradlie, ustúpené siedme poschodie ponúka terasy. Najvyššie podlažie je len technické, je tu spoločná kotolňa.

Schodiská sú presvetlené cez okná na medziposchodiach. Na podlaží je päť bytov, na najvyššom po dva s veľkou terasou. Spoločný priestor s vchodmi do bytov a výťahu je rozľahlý, napriek tomu nie je oddelený od schodiska.

Každá sekcia má jeden vstup len z ulice. Za zádverím s poštovými schránkami je schodisko s výťahom. Na prízemí sú murované pivničné kobky, v bloku A aj kočikáreň. Väčšie pivničné kobky s rozlohou šesť štvorcových metrov sú aj v garáži za časťou parkovacích miest. Pivničná kobka prislúcha ku každému bytu. Nie je to síce nič výnimočné, ale v susednom Eco House pivničné kobky vôbec nie sú.

V podzemnej garáži je rampa medzi prvým a druhým podlažím síce dosť široká na pohodlné vytočenie zákruty, no príliš úzka pre dva jazdné pruhy. Riadená je teda semaforom.

Byty pre rodiny

Podunajské Biskupice už ani developeri v reklamách nemôžu označiť za širšie centrum mesta. Okrajová mestská časť však má menej intenzívnu zástavbu, dostatočnú ponuku obchodov a služieb a dobré spojenie s mestom verejnou dopravou. Problémom sú ranné a poobedňajšie zápchy spôsobené dochádzajúcimi z južných satelitov hlavného mesta. Kazanská ulica je však mimo špičky menej frekventovaná.

Výhodou sú podstatne nižšie ceny. V prípade Valeriána sa pohybujú okolo 1 800 až 1 900 eur za štvorcový meter bytu v štandarde a v cene je aj parkovacie miesto. Samostatné garáže, ktorých je 14, sa dajú dokúpiť.

Byty tu kupujú často ľudia, ktorí potrebujú väčšiu plochu respektíve viac izieb za rozumnú cenu. Vidno to aj na ponuke Valeriána, kde dominujú trojizbové byty, z celkových 64 ich je až 46. Ceny sa pohybujú medzi 122 a 169 tisícmi. Sú tu aj jedno-, dvoj- a štvorizbové byty. V centre mesta skôr prevažujú dvojizbáky.

Byty sú už takmer vypredané, voľná je len necelá desiatka. Ťažšie sa obsadzujú komerčné priestory, podpísaný je zatiaľ iba jeden, kde vznikne kaderníctvo.

Čím vyššie tým lepšie neplatí

Dispozície väčšiny bytov sú rozumne riešené. Takmer všetky majú balkón alebo terasu, jediný byt na podlaží orientovaný nad zelenú strechu medzi blokmi má len francúzske okno.

Prevažujúce trojizbové byty majú zväčša samostatné WC, niektoré aj šatník. V dvoch typoch však vyšla dlhšia úzka chodba s množstvom dverí a v byte pri výťahu s ním susedí práve spálňa. Vo väčších dvojizbových bytoch je buď samostatná toaleta alebo špajza.

Paradoxne najväčšie byty na najvyššom poschodí nepatria k najlepšie riešeným, jeden dokonca nemá samostatné WC pri vyše 90-metrovej ploche. Zato vo veľkej spálni (24,7 a 29,5 m2) sa dá v oboch bytoch vytvoriť oddelená pracovňa.

Zvolený štandard zodpovedá cene. Kvalita prác mala svoje muchy, ktoré sa pri nedostatku robotníkov počas stavebného boomu na novostavbách opäť objavujú čoraz častejšie (viac v pohľade odborníka).

Viac za rovnakú cenu

Valerián je nenápadný projekt, ktorý nenadchne, ale nie je mu ani veľmi čo vyčítať. Je to výsledok snahy dosiahnuť maximum za cenu obvyklú v tejto lokalite. V porovnaní so susedným Eco Housom vidno väčšie skúsenosti developera a to už pri pohľade zvonku, kde jednoznačne platí, že menej (farieb, prvkov, odsadení) je niekedy viac. Ak si porovnáme štandard, ceny a prihliadneme na to, o koľko sa medzičasom zdvihli, považujeme Valerián za lepšiu kúpu.

Bencont prebral hotový projekt, ktorý sa snažil vylepšiť, ako sa dalo. Vzhľadom na platné povolenie a cenovú hladinu sa to nezaobišlo bez kompromisov. V danom segmente sme však mali pri iných projektoch väčšie výhrady.

Rande s realitou - menu: