Polyfunkčný dom Diamant vyrastá na rohu Rybničnej a ulice Na Pántoch oproti areálu závodu BEZ Transformátory. V okolí sa okrem priemyselných stavieb nachádza aj viacero ubytovní a na Rybničnej ulici v posledných rokoch vzniklo aj vyše štyristo bytov.

Projekt získal stavebné povolenie už v roku 2010. Výstavba sa podľa tabule na stavenisku uverejnenej na racaweb.sk začala na jeseň 2016 a dokončenie bolo plánované na október tohto roka. Stavebníkom aj zhotoviteľom boli spoločnosti patriace pod MBM-Group z Námestova.

Mali vzniknúť najmä kancelárie

Aktuálne predkladá zámer na zmenu stavby pred dokončením spoločnosť Diamant Vajnory patriaca pod Therimex Slovakia, ktorý sa venuje stavebníctvu, prenájmu a prevádzkovaniu vlastných alebo prenajatých nehnuteľností. Projekt získala v roku 2016.

Pôvodne úrady povolili výstavbu objektu s tromi podzemnými a šiestimi nadzemnými podlažiami. Viac ako tri štvrtiny úžitkovej podlahovej plochy, takmer 4 400 štvorcových metrov, mali zabrať kancelárie a priestory pre obchody a služby.

Byty mali tvoriť necelú štvrtinu plochy, počítalo sa s 18 dvojizbovými a siedmimi trojizbovými jednotkami. V podzemnej garáži malo vzniknúť 92 parkovacích miest, ďalších 14 malo pribudnúť na povrchu.

Nový zámer žiada objekt zvýšiť. Celkovo by mal mať desať podlaží. Podzemnú garáž majú tvoriť dve podlažia so 140 parkovacími stojiskami. Pôvodné tretie podzemné podlažie, ktoré je polozapustené, sa v novom projekte počíta k ôsmim nadzemným, z ktorých vrchné je ustúpené technické podlažie.

Obchody, administratíva a viac bytov

Na prízemí je navrhnutých 13 prevádzok obchodov a služieb, druhé podlažie je kancelárske. Severná časť s vlastným vchodom je na všetkých podlažiach určená pre kancelárie na prenájom. Celková plocha nebytových priestorov v objekte má dosiahnuť takmer 6 900 štvorcových metrov a počíta sa s 80 pracovnými miestami.

Južný vchod má na piatich podlažiach 102 obytných jednotiek. Z toho 78 je bytov, z nich 54 má mať výmeru do 60 m2, zvyšok tvoria väčšie byty. Ďalších 24 jednotiek majú tvoriť apartmány určené na prenájom. „V priestore všetkých nadzemných podlaží sa nachádza átrium („vzduch“), ktoré sa v kosom uhle zväčšuje v smere od prvého po ôsme podlažie,“ približuje zámer.

Prístup k polyfunkčnému domu je riešený cez existujúce parkovisko na Rybničnej ulici. Vonkajšie parkovanie prinesie po novom 20 stojísk. Nový termín dokončenia odhaduje investor na jún 2019.