Po svojej babičke som zdedila starý dom, ktorý chceme s priateľom zbúrať a postaviť nový. Máme našetrených cca 20-tisíc Eur, čistý príjem máme dokopy 1560 Eur. Akú veľkú hypotéku by sme mohli dostať?
Na Vašu otázku sa nedá odpovedať jednoznačne. Problém je v tom, že poznám o Vás len jediný údaj, a to výšku Vášho príjmu, ktorý uvádzate.
Pri posudzovaní bonity klienta je potrebné disponovať viacerými údajmi, ktoré rozhodujú o tom, aký vysoký úver si môžete zobrať.
Napríklad, Vaše ukončené vzdelanie, dĺžka súčasného pracovného pomeru, ako aj pracovné zaradenie môže rozhodnúť o tom, do akej bonitnej skupiny si Vás konkrétna banka zaradí. Čím lepšia bonita, tým nižší úrok a tým pádom aj vyššia suma úveru.
Nespomínate vôbec ani Vaše finančné záväzky, ktoré je potrebné odpočítať od spomínaného príjmu. Patria sem aj kreditné karty alebo povolené prečerpania na účtoch, ktoré ste nikdy ani nemuseli využiť.
Nepoznám ani Váš vek, ktorý zase rozhoduje o dĺžke splácania úveru. Čím je doba splácania dlhšia, o to je mesačná splátka nižšia voči Vašim príjmom. Štandardne majú banky dobu splácania nastavenú do 65. roku života.
Rovnako by som potreboval vedieť, ako veľký dom chcete stavať, aká bude jeho budúca hodnota po dostavaní? Tento fakt hovorí zase o tom, o aké percento prefinancovania pôjde vo Vašom prípade. Hypotéka do 70% má taktiež lepšie podmienky a jej výška môže byť v konečnom riešení vyššia.
A čo tak štátny príspevok pre mladých? Treba určite preveriť aj túto možnosť, pretože ak by ste mali na tento príspevok nárok, mohli by ste získať vyššiu sumu úveru.
Na základe informácií, ktoré od Vás mám, som mohol odpovedať len veľmi všeobecne. Najlepším riešením pre Vás by bolo stretnúť sa so skúseným hypotekárnym špecialistom, ktorý Vám po získaní ďalších potrebných údajov dá korektnú odpoveď na otázku výšky Vášho úveru.
Autor pracuje v spoločnosti Broker Service Group, s.r.o.