Chceme si zobrať hypoúver na kúpu stavebného pozemku v hodnote 33 tisíc Eur. Následne by sme potrebovali hypoúver na stavbu rodinného domu v hodnote cca 120 tisíc Eur. Náš čistý mesačný príjem je 1100 Eur. Aké máme možnosti. Kde získame najvýhodnejší hypoúver? Do koľko percent nám vie banka prefinancovať nehnuteľnosť? Podotýkame, že nemáme žiadnu nehnuteľnosť, ktorú by sme mohli v prospech banky založiť.
V prípade Vášho záujmu o kúpu pozemku a následnú individuálnu výstavbu rodinného domu je dôležité hneď na úvod zdôrazniť základné pravidlá, ktoré sú všeobecne platné skoro vo všetkých bankách.
Banky kúpu pozemku na hypotekárny úver prefinancujú vo výške 50 až 85 percent z akceptovateľnej hodnoty pozemku. To znamená, že je potrebné, aby ste mali k dispozícii na spomínaný rozdiel dostatok vlastných finančných prostriedkov. V tom lepšom prípade pri financovaní tých 85 percent je to približne 5-tisíc Eur.
Následne budete vybavovať stavebné povolenie a po jeho získaní sa môžete pustiť do stavania samotného domu. Tu je potrebné zdôrazniť, že podmienkou poskytnutia hypotekárneho úveru na výstavbu rodinného domu je potrebné taktiež založiť nejakú nehnuteľnosť.
Založiť sa dá už aj rozostavaný dom, no musí byť minimálne vyhotovená jeho základová doska a múry, ktoré musia byť aspoň do výšky cca 1 metra. To znamená, do momentu, kedy je možné zamerať rozostavaný dom geometrickým plánom.
Najvhodnejšie je rozostavať stavbu v čo najväčšej možnej miere z vlastných zdrojov a následne požiadať banku o druhý úver na výstavbu rodinného domu. Banka vie akceptovať už aj budúcu hodnotu nehnuteľnosti, no čerpať peniaze z úveru budete môcť len postupne, vždy do aktuálnej hodnoty rozostavaného domu.
Takže aj tu budete potrebovať vlastné zdroje, možno niečo okolo 10-tisíc až 15-tisíc Eur,v závislosti od veľkosti Vášho domu. Aj tu je výška prefinancovania závislá od Vašej bonity, ktorú budete musieť banke pri podaní žiadosti preukázať, rátajte, že to bude v škále od 70% do 100%.
Najvýhodnejší úver získate v tej banke, v ktorej Vás zaradia do najlepšej bonity. Tá závisí od Vášho vzdelania, dĺžky zamestnania a podobných ďalších ukazovateľov. Práve tieto informácie určia výšku prefinancovania, výšku úrokovej sadzby, prípadne výšku zaplatených poplatkov za poskytnutie hypotéky.
Mojou radou pre Vás je urobiť si porovnanie jednotlivých ponúk od viacerých bánk.
Autor pracuje v spoločnosti Broker Service Group, s.r.o.